Nissan, “X-Trail” ile rakipsiz geldi

Japonya’nın 2’inci  büyük otomotiv şirketi Nissan yaklaşık 5 milyon araç satışıyla dünya pazarlarındaki varlığını gün geçtikçe güçlendiriyor.

Renault ile ortaklığıyla Avrupa’da da gücünü artıran marka AB’deki Pazar payını % 3.8’e yükseltti. İngiltere, İspanya ve  Rusya’daki fabrikaları olan marka 2013’te mini MPV, Crossover, SUV ve ticari araçlar başta olmak üzere 660 bin adetten fazla araç sattı.

Türkiye’de de hızlı yükselişte olan marka 2014’te yaklaşık 670 bin adet olarak gördüğü pazardan % 3 pay almayı hedefliyor.

 

Bir yılda 13 yıllık satış

 

C kompakt SUV sınıfındaki yeni X-Trail’in tanıtım toplantısında konuşan Nissan Türkiye Genel Müdürü Kei Kubota, “Yeni Qashqai ve şimi de yeni X-Trail ile bu yıl payımızı % 2.3’lerden 3’e çıkaracağız. Tamamen yenilenen X Trail ile 2015’te 190 ülkede 500 bin satış hedefleniyor” dedi.

2001’den bu yana dünyada 1.7 milyon, Türkiye’de  4 bin adet satılan X Trail’den 2015’te toplam 4 bin satış hedefleniyor. Bunun en önemli sebebi aracın 1.6 lt dizel ve otomatik versiyona sahip olması.

Ford Kuga, VW Tiguan, Kia Sportage gibi rakiplerde bu en çok tercih edilen versiyon henüz yok.

 

90 kilo hafifledi

 

Nissan İş Birimi Koordinatörü Mehmet Akın ise Japon markanın ‘Power88’ hedefleri kapsamında dünyada da yüzde 8’lik pazar payı ve yüzde 8’lik operasyonel karlılık parolasıyla yola devam ettiğini hatırlattı. Yeni X-Trail’in ön satışına  98.9 bin TL’den başlayan fiyatla başladıklarını teslimatların  ağustosta gerçekleşeceğini kaydeden Akın aracın 30’u motordan olmak üzere 90 kg hafiflediğini belirtti. 130 BG’lik dizel motorun 2 çeker düz ve otomatik şanzıman seçenekleriyle satılacağını söyleyen Akın ayrıca  yeni nesil All Mode 4×4 versiyonunun da bulunduğunu vurguladı. Eski kasaya göre araç 17mm uzarken  300 mm genişledi. 7 kişilik de olabilen araçta koltuklar, tiyatro düzeninde oturtulmuş. 

 

 

Yeni Pulsar için çalışıyor

 

Almera’nın ardından son yıllarda kompakt sınıfta etkin olmayan Nissan yeni Pulsar ile bu sınıfa geri dönecek. C kompakt sınıfında bu yıl sonuna doğru dünya pazarlarına sunulacak aracın Türkiye’ye getirilmesi için de çalışmalar sürüyor. VW Golf,  Opel Astra gibi araçlara rakip olacak Pulsar 4.3 m uzunluğunda,   LED aydınlatmalı ve markanın diğer modellerindeki teknolojiye sahip bulunacak.  2015’te yeni Navara ve Pulsar devreye girerse markanın Türkiye satışları 25 bini geçecek.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.