Nissan yeni fabrika için Afrika’yı seçti

Japon üretici Nissan, dünyanın en güçlü İttifak’larından birini oluşturduğu Renault -Nissan- Mitsubishi olarak, Batı Afrika ülkesi Gana’da bir montaj tesisi kurulması için protokol imzaladı. Nissan, Gana otomotiv pazarında yüzde 32 paya sahip.

Nissan pazar lideri

Otomotivde giderek büyüyen ve büyüme potansiyeli en yüksek pazarlardan biri olan  Afrika’nın Batı kısmında Japon marka elini daha da güçlendirmek istiyor. Yüzde 32 gibi önemli bir pazar payı ile ülkede en büyük otomotivci olan Nissan, yeni yatırımıyla hem araçlarını hem de onunla bağlantılı işlerini geliştirmeyi hedefliyor.

Otomotivin yeni gözdesi Afrika…

Yaklaşık 29 milyonluk nüfusu olan Gana, geçen Ağustos ayında Volkswagen ile benzer bir anlaşma imzalamıştı. Gana Hükümeti üç ay arayla ikinci büyük anlaşmasını da imzalayarak, otomotivdeki üslerden biri olma yolunda önemli bir adım atmış oldu.

Bununla birlikte, Nissan, nezaketli davranıp ilk tesisin açılması konusunda Alman rakibine öncelik verebilir. Nissan’ın Gana konusunda aceleci davranmamasının bir nedeni olarak da komşu Nijerya’da zaten bir fabrikası olması gösteriliyor.

Türkiye’ye gelecekti

Nissan, dünyada yeni yatırımlarından birini üretim bazında Türkiye’ye yapacaktı. Renault Nissan Başkanı Carlos Ghons da bu konuda açıklama yapmıştı. Fakat şirket global ölçekteki ilk yeni yatırımı için Batı Afrika ülkesi Gana’ya yöneldi.

http://otoajanda.com/otv-indirimli-kampanyalar-basladi-nissan-peugeot-citroen-hyundai/

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.