Nissan’dan Hükümet bütçesi gibi yatırım: Tam 7.6 milyar euroya 40 yeni otomobil üretecek

Otomotiv şirketlerinin yeni döneme yane elektrikli mobilite çağına yönelik yeni yatırımları birer birer ortaya çıkıyor. Yeni mevziler kazanmak için yeni büyüme alanlarındaki coğrafyalara yönelen devler, milyarlarca euroluk yatırımları için kararlarını alıyorlar. Volkswagen Grup’un 35 milyar ve Daimler’in 10 milyar euroluk elektrikli araç ve e-mobilite yatırımları belli oldu. Şimdi de Nissan düğmeye basıyor. Nissan yeni yatırım için coğrafyasını ve bütçesini açıkladı.

Nissan yeni yatırımla birlikte sadece Çin’de 2.6 milyon adet araç üretecek.

7.6 milyar euroluk Nissan yatırımı yerini buldu

Nissan Çinli ortağı DongFeng ile Çin’de 60 milyar yuan (7.6 milyar Euro) yatırım yapacağını duyurdu. Japon marka Çin’de 2022 yılına kadar 2.6 milyon adetlik üretime ulaşmayı hedefliyor. Burada hemen hatırlatalım; Türkiye’nin tarihi rekor yılı 2017’de tüm markalar ancak 1 milyon 650 bin adet araç üretti.

Nissan yeni yatırım kararı kapsamında, yarısı elektrikli olmak üzere 40 yeni model geliştirecek ve lanse edecek.

7.6 milyar Euro’luk yatırım araştırma ve geliştirme, üretim ve çevre konularını içeriyor.

40 yeni model üretecek.

Nissan 2017 yılında Çin’de satışlarını yüzde 12 artırarak 1.5 milyon adet araç sattı. Böylece pazarda üçüncülük koltuğuna oturdu.
Çin’de ilk iki sırada yer alan Volkswagen ile General Motors (GM) gruplarının her biri 4’er milyon adet civarında araç satışı gerçekleştirdi.
Dünyanın en büyük otomotiv pazarı olan Çin’de 2017 yılında 24.2 milyon adet araç satıldı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.