Nissan’ın 350 km menzilli elektrikli SUV’u hazır mı?

Dünyadaki elektrikli araç yarışı son hızıyla sürüyor. Tokyo ve Los Angeles’tan sonra Paris’te de otomobil fuarları elektrikli ve hibrit otomobillerin gösterisine sahne oluyor. Dizel araçların neredeyse adının anılmayacağı dünya ortamında son yenilik bilgisi Nissan’dan geldi. Japon otomotiv devi, tek şarjla 350 km menzil katedebilen yeni bir SUV üzerine çalışıyor.
Japon markanın geçen yıllarda sergilediği IMx Kuro konsept aracının geliştirilmesiyle hazırlanan yeni araç, elektrikli otomobil menzilini bir adım öteye taşımanın önemli bir adımı olmayı amaçlıyor.

Nissan Leaf NISMO, Tokyo Motor Show 2017

Nissan, halen Leaf adıyla 8 yıl önce yollara çıkardığı araç ile bu alanda tek modelli yürüyüşünü sürdürüyor. Leaf modelinin uzun menzilli bir versiyonunu çıkarma hazırlıklarını da sürdüren Nissan, bu aracı tamamen otonom yani kendi kendine giden bir araç olarak geliştiriyor.
Avrupalı otomotiv şirketleri bu yıldan itibaren peşkeşe elektrikli araçlarını yollara çıkarmaşa başlıyorlar. Mercedes ilk elektrikli SUV EQC’yi geçtiğimiz hafta başlayan Paris Otomobil Fuarı’nda gösterdi ve menzilini de 400 km olarak ilan etti. Jaguar I-Pace 400 km gidebiliyor. Leaf artık bu alanda çıtayı belirleme özelliğini yitirdi.
Nissan, ikinci nesil Laf moralini de geçen yıl yollara çıkardı ama artık görünen o ki yeni rekabet ortamı elektrikli SUV alanında oluşacak gibi görünüyor.

Mercedes-Benz EQC 400 4MATIC; Daimler’in ilk elektrikli SUV’u bu yıl yola çıkıyor.

Nissan’ın yeni elektrikli aracının bir SUV olacağı ve menzilinin de 350 km civarında bulunacağı raporlara geçti. Clean Technica, Japon şirketin yeni elektrikli SUV’unun 350 km ortalamasında olacağı yönünde görüş bildirdi.
Raporda ayrıca, Nissan’ın yeni elektrikli SUV’u için 45 bin dolar civarında bir fiyat belirlemeyi düşündüğü iddia ediliyor.

 

 

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.