ODD adını değiştirdi, mobilite şirketlerini de çatısına alıyor

20 yıldır Türkiye’deki otomotiv distribütörü şirketleri çatısı altında barındıran Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) tüzük değiştirdi. Otomotivin yaşadığı global değişime ayak uydurduklarını söyleyen ODD Başkanı Ali Haydar Bozkurt, mobilitenin öne çıktığını belirterek, “ODD olarak ana firmaların mobilite çözümü içeren şirketleri kuruluyor ve gelişiyor. Henüz Türkiye’de faaliyete başlanmadı ama biz ODD olarak adımızı ve üyelik koşullarımızı buna hazırladık. Otomotiv Distribütörleri ve Mobilite Derneği olarak tüzüğümüzü değiştirdik” açıklamasını yaptı.

Otomotiv Distribütörleri ve Mobilite Derneği (ODMD), yeni ismiyle 2 Aralık 2022 tarihinde ilk basın toplantısını gerçekleştirdi.

Toplantıda sorularımızı yanıtlayan Ali Haydar Boyzkurt, “Mobilite alanında üye alacak olmamız, Martı veya THY gibi şirketlerin derneğimize gelmesi anlamında bir açılımı değil; otomotiv ana markalarının kurduğu mobilite firmalarının üyeliklerini içeriyor” açılımını anlattı.

ODMD Genel Koordinatörü Dr. Hayri Erce ve ODD Başkanı Ali Haydar Bozkurt.

Otomotivin ekosistemi değişiyor

Otomotiv sektörüne dair on bir aylık değerlendirmenin ve beklentilerin açıklandığı basın toplantısında ODMD Genel Koordinatörü Dr. Hayri Erce Ocak-Kasım dönemi otomobil ve hafif ticari araç satışlarına dair detaylı bir sunum gerçekleştirirken, ODMD Yönetim Kurulu Başkanı Ali Haydar Bozkurt konuşmasında sektörün kısa, orta ve uzun vadeli beklentilerini paylaştı.

ODMD Genel Koordinatörü Dr. Hayri Erce, yılın 11 ayına ilişkin otomobil ve hafif ticari araç pazarını değerlendirdi. Erce, ‘‘Türkiye otomobil ve hafif ticari araç toplam pazarı, 2022 yılı Ocak-Kasım döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 1 azalarak; 668.063 adet olarak gerçekleşti. Otomobil satışları, 2022 yılı Ocak-Kasım döneminde geçen yıla göre %2,4 oranında azalarak 505.886 adet, hafif ticari araç pazarı yüzde 3,4 artarak 162.177 adet oldu.” bilgisini verdi.

2021 yılında otomotiv toplam pazarı 772 bin 722 adetle tamamlanmıştı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.