ODD ve OSD’den sonra onun da BAŞKANI değişti

2018 yılı otomotivde değişim yılı olmaya devam ediyor. Genel müdür düzeyindeki değişikliklerin sürdüğü 2018 yılında önce Otomotiv Distribütörleri Derneği Başkanı değişti.

8 yıllık ODD Başkanı Mustafa Bayraktar, koltuğu Doğuş Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Ali Bilaloğlu’na bıraktı. Ardından Otomotiv Sanayii Derneği Başkanı Kudret Önen, yerini Ford Otomotiv Genel Müdürü Haydar Yenigün’e bıraktı.

Ve son olarak otomotiv ihracatçılarını çatısı altında barındıran otomotiv sektörünün üçüncü çatı örgütü Otomotiv İhracatçıları Birliği’nin başkanı da değişti. Orhan Sabuncu tarafından yürütelen OİB Başkanlığı yeni bir isme geçti.

Otomotiv ihracatçıları Birliği’ne yeni Başkan Baran Çelik oldu.

Otomotiv ihracatçıları yeni başkanını seçti.

Türkiye ihracatının 12 yıldır şampiyonu otomotiv sektörünün koordinatör kuruluşu Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği’nde (OİB) gerçekleştirilen Genel Kurul’da, tek liste ile seçime giden ve 106 oyun tamamını alan Baran Çelik oy birliğiyle Yönetim Kurulu Başkanı seçildi.

2022 yılına kadar başkan

Çelik, OİB’in 2018-2022 dönemi için yönetim kurulu başkanlığı görevini yürütecek. OİB Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik, otomotivden enerjiye pek çok iş dalında faaliyet gösteren Beyçelik Holding A.Ş.’de Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve CEO görevlerini sürdürüyor. Başkan Çelik, bir önceki OİB Yönetim Kurulu’nda da Muhasip Üye görevini yürütüyordu.

OİB Yönetim Kurulu asil üyeleri:

  • Ford Otomotiv,
  • Toyota Otomotiv,
  • Tofaş Türk Otomobil Fabrikaları,
  • Oyak-Renault Otomobil Fabrikaları,
  • Bosch Sanayi ve Ticaret,
  • Valeo Otomotiv,
  • İnci GS Yuasa Akü,
  • Teknik Malzeme,
  • Martur Sünger ve Koltuk,
  • Farplas Otomotiv’den oluştu.

Yeni dönemde yönetime Toyota Otomotiv de girdi. Denetim Kurulu Asil Üyeleri de Canel Otomotiv, Ecoplas Otomotiv ve Elatek Kauçuk oldu.

OİB Yönetim Kurulu Yedek Üyeleri Pimsa Otomotiv, TKG Otomotiv, Destek Otomotiv, BPO B-Plas Plastic Omnium Otomotiv, Ermetal Otomotiv, Maysan Mando Otomotiv, Bayrak Lastik, Grammer Koltuk Sistemleri, Haksan Otomotiv Mamulleri ve Meklas Otomotiv olurken, Denetim Kurulu Yedek Üyeleri de Bolt Bağlantı Elemanları, Orven Kauçuk Makine Yedek Parçaları ve Presmetal Otomotiv Yan Sanayi oldu. Seçimlerde ayrıca TİM Delegeleri olarak 18 asil ve 18 yedek üye de belirlendi.

Otomotiv ihracatı Türkiye dış satımının lokomotifi.

Türkiye’nin 45 ilinde toplam 4 bin 700 aktif üyesi olan OİB, 27 yıldır faaliyetlerine ara vermeden devam ediyor. Uludağ İhracatçı Birliklerinin (UİB) bünyesinde bulunan OİB, yüzde 87’lik ihracat payı ile UİB’in de lokomotif birliği durumunda bulunuyor.

Baran Çelik kimdir :

Makine Yüksek Mühendisi olan Baran Çelik, 1977 yılında Bursa’da doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Bursa’da tamamlayan Çelik, lisans eğitimini Uludağ Üniversitesi Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümünde gerçekleştirdi. Aynı üniversitenin Makine Mühendisliğinde Bilim Yüksek Lisansını tamamlayarak Makine Yüksek Mühendisi unvanını alan Çelik, kariyerine 2000 yılında Beyçelik A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi olarak başladı. Otomotiv, ısı sistemleri, enerji, turizm ve sigorta sektörlerinde faaliyet gösteren Beyçelik Holding A.Ş.’nin Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı ve CEO görevlerini sürdüren Baran Çelik, ayrıca Holding’in amiral gemisi konumunda olan Beyçelik Gestamp’ın Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini de üstleniyor. Baran Çelik, 2007 yılından itibaren holding bünyesindeki çeşitli şirketlerin Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve CEO görevlerini de yürütüyor. 2010 yılından beri OİB Yönetim Kurulu’nda Muhasip Üye ve Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) üyesi de olan Baran Çelik, evli ve üç çocuk babası.

 

Önceki İçerikAutomechanika İstanbul 2018: 1352 katılımcıyla dünya 3.’sü
Sonraki İçerikOtomotive dev teşvik: Vestel elektrikli araç pili, Oyak Renault hibrit Clio, BMC dizel motor üretecek
Otoajanda.com haber merkezi, konusunda çok deneyimli ve uzman bir ekip tarafından yönetiliyor. Tüm haberler bu ekibin tecrübeli üyelerince edite edilerek, yayınlanıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz