Ölümsüzlük iksiri

Volvo'nun merakla beklenen SUV modeli XC90'ın yeni yüzünün sır perdesi kalktı. Baştan aşağıya yenilenen XC90, İsveçli markanın 2020 yılına kadar hiç kimsenin yeni bir Volvo otomobilin içinde ölmeyeceği ya da yaralanmayacağı yönündeki vizyonuna bir adım daha yaklaştırdı. Yeni C90'ın İsveç Stockholm'de yapılan dünya lansmanında konuşan Volvo Cars Başkanı ve CEO’su Hakan Samuelsson, “Bu tarihimizdeki en önemli günlerden biri. Biz sadece bir otomobili lanse etmiyoruz, markamızı yeniden lanse ediyoruz. Bugün şirketimiz için yeni bir çağı simgeliyor. XC90, önümüzdeki senelerde gelecek olan heyecan verici yeni otomobillerin yolunu açıyor” açıklamasını yaptı. Araç tasarımı ve teklonojisinin yanı sıra üst düzey güvenlik donanımıyla dikkat çekiyor. XC90, otomotiv endüstrisindeki en kapsamlı standart güvenlik paketini sunuyor. 3 yıllık bir çalışmanın sonunda ortaya çıkan yeni XC90, 11 milyar dolarlık yatırım programının ilk ürünü. İkinci jenerasyon XC90, göze daha çok çarpan yeni logosu, T şeklindeki 'Gök tanrısı Thor’un çekici şeklindeki ön ızgara, LED farlar, 22 inçlik jantlar ve kaslı tasarımıyla öne çıkıyor. İç mekana bakıldığında 12.3 inç büyüklüğünde tablet şeklinde dokunmatik bilgi ekranı, eski jenerasyona göre daha küçük direksiyon simidi,  sade orta konsol, 3 koltuk sırasıyla birlikte 7 adet koltuk, ünlü İngiliz ses ekipmanları markası Bowers&Wilkins'a ait 19 adet hoparlör ile 1400 watt'lık amfi göze çarpan önemli özellikler. 

XC90'da dünyada bir ilk olma özelliği taşıyan iki güvenlik teknolojisi yer alıyor. Yoldan çıkma koruma paketi ve çarpışma anında otomatik fren özelliği. Araç yoldan çıkma durumunda ne olup bittiğini saptıyor ve ön emniyet kemerleri yolcuların pozisyonlarını sabitlemek için sıkılaşıyor ve böylece omurga yaralanmalarını engellemeye yardım ediyor.

XC90, sürücü bir araçla aniden karşı karşıya gelince otomatik fren yapıyor. Bu risk, hız limitlerinin yüksek olduğu otobanlarda ve yoğun şehir kavşaklarında sıkça karşılaşılabilecek bir durum. Volvo Cars’ın tüm otomatik frenleme fonksiyonlarını kapsayan City Safety-Şehirde Güvenlik Sistemi, yeni XC90’da standart olarak yer alıyor. Sistem hem gündüz hem gece XC90'ın önündeki araçları, bisikletlileri ve yayaları kapsıyor. Arka çarpışma algılayıcısı, otomatik kemer germe, yoldan çıkma koruması, takla anında devreye giren hava perdeleri, şerit ihlalinde sürücüyü uyaran Şerit Koruma Yardımcısı, yorgun ve dikkatsiz sürücüyü algılayan

Sürücü Uyarı Kontrolü yine güvenlik için düşünülmüş donanımlar arasında. Volvo Car Group Araştırma ve Geliştirme Departmanı Kıdemli Başkan Yardımcısı Dr. Peter Mertens, “Güvenlik konusunda bugünkü başlangıç noktamız 87 yıl öncekiyle aynı: Gerçek yaşam durumları. Verileri inceliyoruz. Sayıları hesaplıyoruz. Yenilik yapıyoruz. Sonuç, şimdiye kadar üretilmiş en güvenli otomobillerden biri” değerlendirmesini yaptı.

 

Yeni XC90 Mayıs 2015'te geliyor

Yeni Volvo XC90, ülkemize 2015'in ikinci çeyreğinde gelecek. Lüks SUV, Mayıs-Haziran döneminde satışa çıkacak. Volvo Türkiye, aracın fiyatını şimdiden belirledi. Yeni XC90'ın fiyatı 305 bin 150 TL'den başlayacak. Yeni XC90, ilk aşamada 225 beygir güç ve 470 Nm tork üreten D5 AWD 2.0 litre dizel motor ve 8 ileri şanzıman satılacak. Araç 100 kilometrede 5.8 litre harcıyor. Araç 'Momentum' olarak adlandırılacak yüksek donanım seviyesiyle tüketicileri beğenisine sunulacak. Momentum'da; tamamen LED farlar kısa ve uzun aktif farlar, 12.3 inç dijital gösterge paneli, 4 bölgeli elektronik klima, ısıtmalı, elektrikli ve hafızalı sürücü ve yolcu koltuğu, deri döşemeler, 3 koltuk sırası ile birlikte 7 adet koltuk, elektrikli bagaj kapağı, otomatik fren kapasiteli geliştirilmiş City Safety-Şehirde Güvenlik Sistemi, şerit değiştirme uyarısı, park pilot asistanı ile birlikte ön ve arka park sensörleri ve 19 inç alüminyum jantları içeriyor.

Lüks SUV'da liderliği hedefliyor

Volvo Car Türkiye Genel Müdürü Greg Maruszewski, yeni XC90'ın ürün gamlarına büyük güç katacağını belirterek, "Yeni XC90'dan önümüzdeki yıl 6 aylık dönemde 200 adet satmayı planlıyoruz. Lüks SUV segmentinde yaklaşık 2 bin araç satılıyor. Hedefimiz yüzde 10 pazar payıyla liderlik" dedi. Volvo'nun yeni XC90'la global hedefleri de büyük. Marka 2020 yılında 800 bin adetlik satışa ulaşmayı istiyor. Volvo 2013'te 4727 bin araç satmıştı.

 

Trafik kazalarında her yıl 1.2 milyon kişi ölüyor

Volvo Cars’ın 2020 yılı vizyonu kaza yapmayacak otomobiller tasarlamak. Kısa vadede, hedef 2020 yılına kadar kimsenin yeni bir Volvo otomobilde ölmemesi ya da ciddi şekilde yaralanmaması. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) her yıl trafik kazalarında 1.2 milyon kişinin öldüğünü ve 50 milyondan fazla kişinin yaralandığını tahmin ediyor. Türkiye ölümlü trafik kazalarında Avrupa'da açık ara lider durumda. Ülkemiz karayolu ağında 2013'te toplam 1 milyon 207 bin trafik kazası meydana geldi. Trafik kazalarında 3 bin 685 kişi hayatını kaybederken, 274 bin 829 kişi yaralandı.

1.927 aracı online satacak

Volvo Cars yeni Volvo XC90’ın sınırlı sayıdaki First Edition serisini internet üzerinden satışa sunacak. 87'nci yaşını kutlayan Volvo, yeni XC90’ın ilk serisi olan 1927 aracı 3 Eylül'den itibaren satacak.

Araçta; Onyx Siyahı renkte dış görünüm ve 8 kollu, 21 inç jantlar, amber rengi Napa deri koltuklar, kömür rengi deri ön panel ile çizgili ceviz kaplamalardan oluşan bir iç tasarım öne çıkıyor.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.