Onbinlerce otomobille gelen başarılı bir iş hikayesi: Escar

escar genel müdürü nora karakaş

Hisselerinin bir kısmını halka açmak üzere SPK’ya başvuran Escar; yakın bir tarihte borsa yatırımcılarından talep toplamayı bekliyor. SPK’dan tarih kararının çıkmasıyla birlikte Borsa İstanbul’daki (BIST) tek filo kiralama şirketi olması beklenen Escar’ın hikayesine kulak verelim. Escar’ın ortaya çıkmasında üç gencin üniversite arkadaşlığına uzanan bir girişim ve ısrarla süren bir yatırım hikayesi var…

Filo kiralama şirketi Escar

1996-2001 yılları arasında Budget’da çalışan Escar Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Nora Karakaş; Z kuşağının hiç hatırlamayacağı ekonomik krizle birlikte şirketi Türkiye’de küçülme kararı alınca, üniversite arkadaşları Azur ve Daryo Kebudi ile birlikte iş kurmaya karar vererek  babaları Efrayim Bey’den bu konuda gerekli sermaye desteğini alarak yola koyulurlar.

Bugün işletmelerin otomobil ve hafif ticari araç ihtiyaçları için en çok sorduğu sorulardan biri olan “satın mı alalım, kiralayalım mı?” sorusu o yıllarda pek moda değildir. Bu yüzden nakit sıkıntısı yaşamayan ama iyi bir operasyona ihtiyaç duyan müşterilerle çalışmaya odaklanırlar. Aradan geçen 20 yıla rağmen Karakaş, hala bankaların güçlü olduğu finans merkezli global rakiplerine rağmen niş alanlarda kalarak büyümeye devam ettiklerini belirtiyor.

Bugün 263 bin adetlik yıllık büyüklüğe ulaşan filo kiralama sektöründe; şirketlerin bir kısmının nakit gücü yüksek, banka destekli ve adetsel büyüklüğü odaklanan kurumlardan oluştuğunu söyleyen Karakaş; diğer yanda ise memnuniyete odaklı, operasyon kısmına fokuslanan kurumlar olduğunu dile getiriyor.filo kiralama

19 yıldır Microsoft, Würth gibi müşteriler var

Nora Karakaş’ın verdiği bilgilere göre; Escar ,yaklaşık 4500 araçla müşterilerine hizmet sağlıyor. Bu da filo kiralama pazarında yüzde 1.6 pazar payı anlamına geliyor. Sektörde lider şirketin pazar payı 10.5 iken, 5’inci sıradaki şirketin payı yüzde 7… Karakaş, “210 kayıtlı müşteriye sahibiz, ilk 10 müşterimiz cironun yüzde 47-48’ini sağlarken; ilk 10 müşterinin Escar ile ortalama çalışma süresi 12 yıl. Würth, Microsoft ile 19 yıldır çalışıyoruz, 3M, BP, Novartis gibi müşterilerimiz ile 15 yıldan uzun süredir çalışıyoruz” diyor ve anlatmaya devam ediyor: “Biz pazar payı kaygısıyla hareket etmiyoruz. Uluslararası arenada global kiralama şirketleri ile çalışan dünya devi kurumlar, Türkiye’de memnuniyet anketlerinde çok iyi çıkan Escar’ı tercih ediyor. Hizmet beklentisi yüksek bir müşteri kitlesi ile çalışıyoruz. Kontrat yenileme oranı sektörde yüzde 50’lerde iken bu oran Escar’da yüzde 90. Hizmet alım kararını veren üst yönetimi değil kullanıcıyı memnun etmek istiyoruz, ediyoruz. Bir arıza kaza durumunda üç saat içinde yedek araç sağlıyoruz, şehirlerarası ise maksimum beş saatlik sürede  aracı müşterimize teslim ediyoruz.”

Escar filosunda Renault araç sayısının toplama oranı yüzde 27.5; ardından Skoda yüzde 20, VW yüzde 20 ile geliyor. Renault’da Megane ve Clio ağırlıklı yer alıyor. Nora Karakaş, dizel motor seçeneğinin hala alışkanlık olarak öncelikli sunulmaya devam ettiğini ama üç yıl içinde bunun hibrit, elektrikli, benzinli ağırlıklı olacağı öngörüsüyle planlamalar yaptıklarını ifade ediyor.

Escar yüzde 20’si ile halka açılacak

Halka arz hazırlıkları devam eden Escar’ın yaklaşık yüzde 20’si halka açılacak. Sermaye Piyasası Kurulu’na sunulan rapora göre; sermaye artışından yaklaşık 200 milyon TL gelir bekleniyor. Bunun yüzde 70’i yeni araç alımı, yüzde 20’si finansal borçların ödenmesi, yüzde 10’u ise işletme sermayesi ihtiyacına ayrılacak. BIST’te daha önce bünyesinde filo kiralama hizmeti de bulunan bir şirket halka arza katılmış; ama kiralama faaliyeti devam etmemişti.

Nora Karakaş, Escar Genel Müdürü, YKÜ

Filo kiralamada ivme yukarıya dönük

Tüm Oto Kiralama Kuruluşları Derneği – TOKKDER yönetiminde uzun bir süre görev alan Nora Karakaş; filo kiralama sektörünün en kötü 3 yılı geride bıraktığını belirterek, şunları anlattı:

“2018 yılında 32 sayılı tebliğle kiralama sözleşmeleri dövizden TL’ye döndürüldü, inanılmaz kur farkı oluştu, sektör tökezledi. Ardından aylık kiralama sınırı araç başına 5.500 TL’ye çekildi. Passat gibi birçok aracın fiyatı bu sınırın üstünde kaldı. Neyse ki, satın almada amortismanda yüzde 70 ve 250 bin TL barajına alındı, eşitleme oldu. Bu arada pandemi, kur derken araç fiyatları fırladı. Toplamda kiralama maliyetleri de göreceli olarak iki katına çıktı. Ancak bireysel talep olduğu gibi işletmeler için de otomobilde ötelenmiş bir ihtiyaç var. Dolayısıyla en kötü dönemi geride bıraktık, artık ivme yukarıya dönük.”

TOKDER raporuna göre filo kiralama sektörü 2021 ilk çeyrek rakamları ile 42.4 milyar TL büyüklüğüne ulaştı. 2021 yılının ilk üç ayında ise filoya katılan araç sayısı 17 bin 100 (Toplam otomobil satışlarının yaklaşık yüzde 10’u). 2021 yılı ilk çeyrek  itibarıyla filo şirketlerinin elinde bulunan araç sayısı ise 254 bin. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz