Önce zam sonra iptal: Akaryakıt fiyatları ortalığı karıştırdı!

Yaklaşık 1 hafta boyunca her gün gelen akaryakıt zamları, tüketicilerin yanı sıra enerji kuruluşları için de kafa karışıklığını beraberinde getirdi. 25 TL’ye dayanan akaryakıt fiyatları, bugün açıklanan zammın iptal edilmesiyle birlikte; Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) ve Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) arasındaki olumsuz havanın konusu oldu.

Sosyal medya hesabından benzin ve motorinde bu gece zam yapılacağını duyuran EPGİS, ürün fiyatlarının düşüş göstermesinin ardından zamların iptal edileceğini duyuran bir açıklama yaptı. Bunun üzerine EPDK başkanı Mustafa Yılmaz, EPGİS’in akaryakıt fiyatlarında indirime gidilmesiyle ilgili sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşıma tepki gösterdi.

CNN TÜRK’te Ahmet Hakan’ın sunduğu Tarafsız Bölge programında Ukrayna savaşından kaynaklı Akaryakıt ürünlerinde de ciddi anlamda fiyat artışı olduğunu belirten Yılmaz; “EPGİS bir sendika, piyasayı yanlış yönlendiriyor. Fiyatlar uluslararası piyasada belirleniyor. Yaptıkları hukuken yanlış, EPGİS ile ilgili savcılığa suç duyurusunda bulunduk.” Dedi.

“EPGİS’in yaptığı yanlış”

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz’ın konuşmasından satır başları şu şekilde;

EPGİS’in ‘zam’ dediği zaman zam zaten yoktu. Dünyanın her tarafında bunun maliyeti aynı. Ukrayna savaşından kaynaklı Akaryakıt ürünlerinde de ciddi anlamda fiyat artışı oldu. Neticede Rusya dünyanın tedarikçisi. Oralardaki navlunlar, gemi nakliyeleri süreci etkiliyor.

Yılmaz; “Bazı akaryakıt istasyonlarında sınırlı mal verildiğini de duydum. Bu akaryakıt istasyonlarının canını yakıyoruz. Afyon’da bir akaryakıt istasyonundan bir vatandaşımızın akaryakıt ihtiyacın karşılanmadığına yönelik bana ihbar geldi. Bunların hepsini otomasyondan görüyoruz. Eğer talepleri karşılamayan, akaryakıt olduğu halde, satmadığı takdirde onu ciddi şekilde cezalandırıyoruz.”

EPGİS’in uluslararası piyasaları beklemeden vatandaşları yanlış bilgilendirdiğini ve akaryakıt istasyonlarına yönlendirdiğini iddia ederek, suç duyurusunda bulunacaklarını ifade eden Yılmaz;

“Zam yapılmadı. Bunu tasfiye ediyorum. Gece 24.00’ten sonra böyle bir zam yapılabilir tadilinde bulunuyorlar. EPGİS denilen sendika, ‘Zam gelecek’ diyor kesin bir dille. Bugün de düşüşü görünce ‘Böyle bir düzenlemeye ihtiyaç yok’ dediler. Biz takip ediyoruz. Zam kararı yoktu ama böyle bir beklenti vardı. Gece 22.00’de de netleşecekti bu akaryakıt fiyatları. Ciddi bir şekilde düşüş oldu. Bazen ham petroldeki düşüş işlenmiş akaryakıtta aynı oranda düşmemiş olabiliyor. Bu fiyatlar Genova’daki uluslararası piyasada belli oluyor. Uluslararası fiyatlar var. Aşamaları var, diyelim ki 19.30’da da görebiliyorsunuz ama 22.00’de görüyoruz. 19.30 ile dünkü fiyatlar farklıydı. Fiyat değişimini değiştirecek bir şey olmadı. EPGİS gündüzden tahminde bulundu. 19.30 veya 22’deki fiyatları görmeden bir şey söylemek doğru değil. Biraz kendi reklamlarını yapmak için EPGİS’in yaptığı yanlış. Bununla ilgili savcılığa suç duyurusunda bulunduk. Vatandaşları akaryakıt istasyonlarına yığıyorlar. Yapılan bir zam yok, bu zamları da biz yapmıyoruz. Uluslararası bir formülü var. EPDK zam yaptı, iptal etti… Yok böyle bir şey.” Dedi.

EPGİS’ten yanıt gecikmedi: “Genel başkanımız atanmış değil, seçilmiş bir kişidir”

EPGİS, EPDK başkanı Mustafa Yılmaz’ın açıklamalarının sonrasında sosyal medya üzerinden kendilerine yanıt hakkı doğduklarını belirterek suç duyurusu taleplerini açıkladı.

EPGİS tarafından yapılan açıklamada; “EPDK Başkanının CNN Türk’te Ahmet Hakan’ın programında sendikamız ve bugün iptal edilen zamma ilişkin beyanlarına cevap hakkımızı kullanmak istiyoruz. Tek tek tüm haksız, mesnetsiz söylemlerine yanıt vermek ve doğrunun ne olduğunu açıklamak istiyoruz. Bugün yapılan ve iptal edilen zam hakkında, hakkımızda savcılığa suç duyurusunda bulunmasını talep ediyoruz. Bu zamma ilişkin resmi fiyat listeleri, resmi formülleri ilgili savcılığa teslim etmek istiyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Açıklama şöyle devam etti:

EPGİS bir işveren sendikasıdır. TC sınırları içerisinde faaliyet gösteren her sendika gibi, faaliyet alanları belli ve sınırlıdır. EPGİS zam yapmaz, EPGİS zam iptal etmez, EPGİS formülü diye bir şey söz konusu bile değildir. Ülkemizde zam ya da indirim hesaplaması yasa ile belirlenen formülle yapılmaktadır. Bu formüle 3 defa EPDK müdahale ederek (Bugünkü gibi) zamları iptal ettirmiştir. EPGİS Genel Başkanı’nın ‘Kendisinin istasyonu bile yok’ şeklindeki söylemine sendikamınız cevabı şudur. Genel Başkanımızın istasyonu vardır. Kaldı ki olmayabilirdi de. Böyle bir zorunluluğu yoktur çünkü kendisi Genel Başkanlığa atanmış (!) değil seçilmiş bir kişidir.

Kaynak: CNN Türk – Tarafsız Program / EPGİS – Sosyal Medya

Önceki İçerikŞubat 2022 otomotiv ihracatı tedarik sanayi ile artıda
Sonraki İçerikMercedes-Benz Türk AR-GE, Daimler için ev atıklarından tampon üretti
1997’de ilk kelimesi “vosmagen” olan, çocukluğunu halı desenlerinde araba sürmeye adamış otomotiv yazarı...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz