Opel Astra’ya 1.6 lt dizel motor ne zaman gelecek?

 

Opel Astra 1.6 CDTi dizel 136 hp 110 hp

 

İki yıl içinde üç yeni motor ailesi ve 13 yeni motoru piyasaya çıkarmaya hazırlanan Opel, bu serinin üyelerinden 136 ve 110 bg’lik iki ayrı güce sahip yeni nesil 1.6 lt CDTi dizel motorunu mart ortasından itibaren Astra ailesinde yollara çıkarıyor.

 

Yeni nesil 1.6 litrelik turbo beslemeli dizel motor, 136 beygirgüç ve 320 Nm. tork üretiyor. 100 km.’de 3,9 lt. yakıt tüketimine ve 104 g/km emisyon değerine sahip dizel motor hatchback, sedan ve Sports Tourer model Astra’larda kullanılacak. 110 beygirgücündeki motor seçeneği ise ST versiyonda sunulmayacak.

 

Opel ASTRA 1.6 DİZEL TÜRKİYE’DE NE ZAMAN SATIŞA ÇIKACAK?

 

Mart ayının başında ilk kez Cenevre’de tanıtılacak yeni dizel motorlara sahip Astra’lar Türkiye’ye mart ayı ortasında gelmeye başlayacak ve nisan ayı başına kadar tüm Opel bayilerine ulaşmış olacak. Yani yeni motor ailesi Avrupa ile aynı günlerde Türkiye’de de satışa çıkacak.

 

Öncelikle 136 bg’lik motor seçeneğinin ithal edimeye başlayacağını, 110 bg seçeneğinin ise sonbaharda yollara çıkacağını belirtelim.

Düşük güç üniteli bu seçenek Avrupa’da nisan ayında Astra HB ve sedan modellerde piyasaya çıkacak ama Türkiye’ye gelmesi yılın son çeyreğini bulacak.

 

OPEL’İN YENİ 1.6 LT DİZEL MOTORLARININ TEKNİK BİLGİLERİ

 

Opel Astra’da göreve başlayacak yeni dizel motorlar 1.7 litrelik dizel motorların yerini alıyor. Tamamen yeni bu motor ailesi alüminyum turbo ünitenin değişken performans düzeylerine sahip.

 

Opel'in yeni nesil dizel motoru, Euro 6 emisyon standardına uyumuyla en temiz dizel olarak nitelendiriliyor. Motor, optimize edilmiş parça tasarımıyla gürültü ve titreşim üretiminde sınıfının en iyisi. Motorun güçlü ve temiz performansına yüksek basınçlı common rail sistemi, zayıf NOx giderici egzoz son işlemi (LNT) ve kapalı çevrim yanma kontrolü özellikleri de eklenmiş. Güçlü tepki sağlayan VTG (değişken türbin geometrisi) turbo şarjıyla birlikte bu özellikler motorların temel teknik unsurlarını oluşturuyor. 

 

Motor 320 Nm'lik maksimum tork üretiyor. Bu değer, önceki 130 b’glik 1,7 litre motordan yüzde 7 daha iyi. Ayrıca yakıt verimliliği de geliştirilmiş ve CO2 emisyonları düşürülmüş. 100 km’de 3,9 litrelik yakıt tüketimiyle oldukça iddialı. Bu nedenle Astra 1.6 CDTI motor Almanya'da A+ enerji tasarrufu etiketine sahip. 

 

 

110 BG’LİK 1.6 CDTi MOTORDA EMİSYON 100 MG’NİN ALTINA DÜŞTÜ

 

Bu versiyonun en önemli özelliği 100 mg’ın altına inen emisyon değeri. Yeni nesil turbo dizelin 110 b’glik versiyonu 300 Nm tork üretiyor. NEDC testinde 100 km'de 3,7 litre yakıt tüketimi yakalayan motorun emisyon değeri 97 g/km.

 

Astra hatchback, notchback ve Sports Tourer sıfırdan 100 km/sa 12,0 saniyede ulaşıyor, en yüksek hızı ise186 km/s.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.