Opel Combo 2019 testten geçti; üçlü seriye Alman yorumu

Opel Combo 2019 model ve beşinci jenerasyonuyla yollara çıktı. Hafta ortasında İzmir’de Opel Combo’nun fazlasıyla işe yarayacağı bereketli topraklarda yapılan test sürüşlerine katıldık. İzmir-Çeşme otobanına çıkıp, şehirlerarası yol performansını denedik. Urla’nın bahçeleri arasında pratik bir iş arkadaşı olmasını ve rahatlığını gözlemledik. Yeni Opel Combo 2 motor, 3 donanım ve 122,4 bin TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunuldu bile…

Opel’in 2019 planlarını yeni Genel Müdürü anlattı;

Combo’nun 33 yıllık tarihine kısaca bir bakalım mı? 1986 yılında o dönemin pratikliğiyle daha çok kapalı kasa eklenen bir binek araç gibi başlayan Combo yolculuğu, 1993-2001 arasındaki 2. nesilde de benzer bir çizgide devam etti. Türkiye’de de görmeye başladığımız 3. nesil ise 2001-2011 yılları arasında binek otomobil Corsa üzerine inşa edilen versiyon olmuştu.

2011 yılında o dönem GM ve Fiat işbirliği sonucu başlayan ortaklıkla 4. nesil Combo, Made in Turkey oldu. Bursa’da üretilen Fiat Doblo’dan türetildi ve Opel, Türkiye’de bu segmentte fazlaca bir rekabete kalkışmadı. Şimdi şartlar ve imkanlar çok farklı. Yeni Opel Combo, Peugeot Rifter ve yeni Citroen Berlingo ile üçüz olarak PSA bünyesinde geliştirildi.

Peki biri önceki hafta satışa sunulan diğer iki modelle nasıl farklılıklar ortaya konacak? Yani yeni Combo’nun Fransız kardeşlerinden farkları neler olacak? Herşeyden önce verimli olmanın yolu üretim maliyetlerini azaltmaktan geçiyor. Combo temel görünüm ve motorlar başta olmak üzere Rifter ve Berlingo’daki birçok ortak karakterle yola çıkıyor.

Temel olarak dış görünümde Opel’in karakteristik ön tasarımı başarılı bir şekilde modelde öne çıkıyor. Opel garajının diğer modelleri ile yadırganmayacak düzeyde bir tasarım iletişimi sağlanmış. Arkada yukarı açılan cam dahil tasarım dili Rifter’de olduğu gibi ortak.

Yeni Combo 4403 mm uzunluğa, 1848 mm genişliğe ve 1841 mm yüksekliğe sahip; İki tarafta da tam açılan sürgülü kapılar bu sınıf araçların en önemli avantajı aynı zamanda; arka koltuklara kolayca inilip binilmesini sağlayan bir ergonomi hakim.

Sürücü koltuğu SUV’msi kullanımı sevenler için yüksekçe tasarlanmış bir yapıda; görüş hakimiyeti yüksek, iniş ve binişler daha pratik. Opel direksiyonu tüm özellikleri ile elinizin altında. 8 inç dokunmatik ekran giriş donanım hariç, orta ve üst donanımda alınabiliyor. Apple Car Play ve Android Auto uyumlu, 2 USB girişli, tasarım uygulama olarak ergonomik ve şık!

Yolcu kabininde toplam 186 litreye varan saklama alanı, 950 litrelik bagaj hacmi sınıfında etkili değerler arasında. Bagaj kapağını açmadan yük alanına camın yukarı açılmasıyla ulaşılıyor; kullanımı pratik.

Alman Combo’da Fransız izlerinin zirve yaptığı konulardan biri de yine en üst donanımla birlikte opsiyonel olarak alınabilen panaromik cam tavan oluyor. İç mekanı tam olarak SUV havasına bürümenin yollarından biri bu olabilir. Özellikle de geceleri…

Combo’da güvenlik ekipmanları cömert bir şekilde donanım listelerine eklenmiş; Şerit Koruma Özelliği ile Şerit İhlali Uyarı Sistemi, Hız Limiti Trafik İşareti Tespit Sistemi, Sürücü Yorgunluk Tespit Sistemi, Yaya Tanıma Özelliği ile Ön Çarpışma İkazı ve Aktif Acil Frenleme Sistemi baz modelden itibaren standart olarak sunuluyor. Anahtarsız giriş ve çalıştırma sistemi, 8” dokunmatik ekranlı bilgi-eğlence sistemi ve 180 derece panoramik geri görüş kamerası da orta ve üst donanımlarda yer alıyor.

Sürüş güvenliği ergonomik iç tasarımla destekleniyor. Tüm ekran ve kumandalara kolayca erişilebiliyor. İç mekanda malzeme kalitesi ve tasarım Opel’in çizgisini yansıtıyor. Otomatik şanzıman seçeneğinde bir Opel modelinde ilk defa klasik vites topuzu yerine döndürülebilen vites kontrol ünitesi kullanılıyor.

Yeni Combo, Blue HDi olarak PSA tarafından geliştirilen 1.5 litre 102 hp ve 130 hp dizel motorlarla satışa sunuldu. 102 hp güce sahip olan model 5 ileri manuel şanzımanla yola çıkarken; 130 hp versiyon 8 ileri tam otomatik şanzımanla kombine edilmiş. Ortalama 4.3 litrelik yakıt tüketimini araç dolu değilse kolaylıkla elde edilebiliyor. Her iki versiyonda da 50 litre yakıt ve ayrıca 17 litrelik bir AdBlue deposu bulunuyor.

102 hp motorla aracın 0-100 hızlanması 12,7 saniyede tamamlanırken maksimum hızı 172 km/saate çıkıyor. Yakıt tüketimi değerleri şehir içinde 4,6; şehir dışında 4,1; ortalama 4,3 litre; CO2 emisyon değeri ise 113 gr/km.

Test sürüşünü yaptığımız model ise 130 hp olan versiyondu; 8 ileri tam otomatik şanzımanla eşleşen 300 Nm maksimum tork değerine sahip model 0-100 hızlanmasını 11,4 saniyede tamamlıyor; maksimum hızı ise 184 km/saat. Yakıt tüketimi değerleri ise şehir içinde 4,6 lt; şehir dışında 4,2 lt; ortalama 4,3 lt; CO2 emisyon değeri ise 115 gr/km.

Yeni Opel Combo, aynı anda üç çocuk koltuğunun bağlanabildiği beş koltuklu tasarımıyla geniş ailelerin seyahat etmesi için gerekli alanı ve seyahat konforunu sunuyor. Ben denemedim ama birçok modelde 3 çocuk koltuğu için yer bulmak kolay olmayabiliyormuş!

Yeni Combo Enjoy, Excellence ve Ultimate olmak üzere üç donanım seviyesiyle satışa sunuldu; testini yaptığımız model Ultimate paketi idi. Excellence donanım seviyesinde baz donanıma ek olarak, 8’’ dokunmatik ekranlı bilgi-eğlence sistemi, elektrikli arka camlar, otomatik katlanan yan aynalar, anahtarsız giriş ve çalıştırma özelliği, açılabilir camlı bagaj kapağı gibi özelliklere sahip olabiliyor.

En üst donanım seviyesi olan Ultimate’de ise LED gündüz farları, 180 derece geri görüş kamerası, ön-arka park sensörleri ve 33/33/33 katlanır arka koltuklar ve opsiyonel olarak panoramik cam tavan seçeneğini de tercih edebiliyor.

PSA bünyesinde 2017 yılından itibaren karlılık, çevikliğe ve müşteri odaklı olmaya göre strateji belirleyen Opel ilk ortak ürün Combo ile başarı bekliyor. Sürüş konforu, pratikliği, kullanım ekonomisi, fonksiyonelliği gibi birçok parametrede yeni Combo barajın bir hayli üzerinde. Opel’i yeniden ticaretle daha barışık kılabilir. Bunlar da kampanya destekli fiyatlar…

Yeni Opel Combo Enjoy 1.5 lt. TD 102 hp manuel 122.400 TL

Yeni Opel Combo Excellence 1.5 lt. TD 102 hp manuel 127.400 TL

Yeni Opel Combo Excellence 1.5 lt. TD 130 hp AT8 139.400 TL

Yeni Opel Combo Ultimate 1.5 lt. TD 130 hp AT8 144.400 TL

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.