Fabrika gibi yatırımdı; şimdi ‘kiralık’ tabelası astı

10 yıl önce en büyük Opel bayii olarak hizmete açılan Gedizler Çekmeköy, kapanıyor. Bir dönem İstanbul’da bölgeye adını verecek kadar etkili bir konumda bulunan, fabrika yatırımı kadar maliyetli bayii ve servis alanı; şimdi kiralığa çıkarılmış durumda.

Opel, 3 yıl önce ana hissedarı GM (General Motors) tarafından PSA (Peugeot Citroen Grubu)’na satıldı ve yeniden güçlü konuma geleceği bir operasyon başladı. Ancak Türkiye’de durum biraz farklı; otomobil satışlarında kayıp yüzde 70’lere ulaşmış durumda. Opel Gedizler Çekmeköy gibi kapanmaya hazır birçok markaya ait birçok bayi ismi kulaktan kulağa dolaşıyor.

Opel Gedizler Çekmeköy’e dönersek; üzerinde asılı kiralık tabelası ve hemen yanıbaşında bulunan açık stok alanı üzerindeki satılık afişi ne zaman iner bilinmez. Ama Opel müşterileri için aynı yol üzerinde sağda grubun bir başka markasına ait bayi artık Opel için hizmet verecek, bunu söylemekle yetinelim.

Opel Gedizler Çekmeköy devasa tesisleri şimdi kiralık

Bayi sayısı azalacak mı?

Opel şüphesiz bir yeniden yapılanma içerisinde. İlk olarak otoajanda.com’da okuduğunuz yeni genel müdür atamasıyla birlikte tüm teşkilat üzerinde bir beklenti oluştuğu da belirtiliyor. Örneğin bayi sayısının azaltılması gibi. Opel’in geçmişte Balkan, Gürses ve son olarak Günlas gibi bayileri de kapanmıştı. Yine sektör kaynaklarına göre Diyarbakır bayi el değiştirdi, Ankara’da bulunan bir bayi de kapanma hazırlığı yapıyor; geçici olarak servis hizmeti veriyor.

Bayilerin kapanması, devredilmesi şüphesiz Opel ile sınırlı değil; pazardaki hızlı düşüş, kredi maliyetlerinin çok yükselmesiyle birlikte cazibesini tamamen yitirmesi ve dövizdeki artışlar birçok bayiyi zor durumda bırakıyor. Otomotiv dışında iş yapan ama o sektörlerde (inşaat, gayrimenkul vs) para kaybeden yatırımcılar ve sadece otomotiv işi yapmasına rağmen satışlardaki büyük kayıplarla gelir üretmez konuma gelen yatırımcılar listede ilk sıraları alıyor.

BMW ve Mercedes gibi premium markaların en büyük ve yıllanmış isimleri markalarıyla anılır hale gelmiş bayilerin bir kaç ay içinde kapanacağı kulislerde konuşuluyor. Bir BMW bayisinin Borusan Otomotiv’den parasını ödeyerek, yedek parça bile alamayacak durumda olduğu konkordato ilan edeceği söylentiler arasında.

Yine eski bir Mercedes bayisinin 2 aldır satış yapmadığı, çalışanlarının yüzde 95’inin işine son verdiği ve her an kapanabileceği fısıltı gazetesinin ötesine geçmeye başladı.

Bu bayilerin isimlerini bizde söylemiyoruz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.