Opel Genel Müdürü Yantaç: Stoklu çalışan markalar avantajlı olacak

Opel Türkiye Genel Müdürü Yiğit Yantaç ile yeni Frontera modelini dünya lansmanında konuştuk. Eylül ayında üretimi başlayacak olan yeni Frontera satışlar açısından Türkiye’nin en büyük 3. pazar olacağı hedefleri arasında yıllık 8-10 bin adetler aydınlanıyor. Türkiye’ye ilk örneklerinin ağustos ayında gelmesini beklediklerini söyleyen Genel Müdür Yantaç, ‘Eylülde başlayacak üretimle ilk araçlar gelmeye başlar. Ekimde tedarik artar. Önce Türkiye’nin en uygun fiyatlı elektrikli otomobili olmaya aday elektrikli Frontera gelecek. Hibrit model ise yılın son aylarında gelmeye başlayacak.” bilgisini verdi.

Yantaç ile 2024 yılı oto pazarının seyrini de konuştuk. Yantaç, mayıs ayında handikaplı araç müşterisi çile filo alımlarının geri döndüğünü söyledi. Bu müşterilerin hemen araç istediğini, bu isteği de elinde stok olan markaların işine yarayacağını dile getirdi.

Eylülde ithal edilmeye başlayacak olan Opel Frontera Elektrik, Türkiye’deki en uygun fiyatlı elektrikli B_SUV olmaya aday. Avrupa’da 29 bin euroya satılacak olan araç, Türkiye’de vergiler aynı kalırsa 1 milyon TL’ye satılabilir. Boş veya dolu paket olmasına bakar.

2024 pazarı 1 milyon olur

Yantaç, pazara ilişkin görüşlerini şöyle aktardı:

  • ”Mayıs ayı otomotiv pazarında engelli satışları, hafif ticari satışları ve filolarda bir hareket var. İlk 10-13 gün için. Hemen araç teslim edebilen markalar pazarı edinir. Stoklu çalışan markalar bu işten karlı çıkar.
  • İkinci yarıda filo talebi artarsa mayıs pazarı sürpriz yapabilir.
  • Binek satışlarının yüzde 45’i engelli satışlarından geliyor. Şu anda müşteri var ama artık araç veya istediğini seçebilen bir müşteri var. Bugün almasıyla 1 ay sonra alması arasında fark olmayacağını anladı. 1 ay bekleyebilecek bir müşteri kesimi var. İyice inceleyip, tam istediği aracı alacak bir müşteri kitlesi de var.
  • İlk 4 ayda pazar 371 bin adet oldu. 1 milyon hedef dediğiniz noktada geri kalan 8 ayda  630 bin araç satılması lazım. 4 aylık dönemde 371 bin ise özellikle yıl sonu pazarın ister istemez büyüdüğü bir dönemi de dikkate alacak olursak bu hedefin erişilebilir olduğunu görüyoruz.
  • Daha kolay bir matematik yapayım. Aya bölecek olsanız şu an kalan 8 ayda 70-80 bin bandında araç satıyor olması yeterli. Şu an ki bizim öngörümüz özellikle yıl sonunda gerileyen enflasyonla beraber, kurdaki gelişmelerle beraber de faiz anlamında gelişmeler olmasını ve kredi imkanları sağlanmasını bekliyoruz.
  • Marka olarak biz zaten şu anda faiz oranları artmış olsa da 200-300 bin TL tutarına kadar yüzde 1.99 ile 2.49 arası değişen kredi imkanı da sağlıyoruz. Aslında ikinci elde, takasta da son 1 aylık dönemde pozitif gelişmeler var. Talebin olduğunu, ikinci el piyasasında satışların yükseldiğini görüyoruz. Bizim 2. elde sağladığımız kredi ve takas imkanlari ile pozitif ayrıştığımızda söyleyebiliriz.”
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.