Opel’in geleceği: Elektrikli ve otonom SUV olacak

Opel, yeni konsept modeli ile markanın geleceğine yönelik ipuçlarını sergilemeye başladı. Opel GT X Experimental adıyla ortaya çıkan yeni SUV konsepti heyecan verici yeniliklere sahip. Opel’in geleceği 4.06 metre uzunluğunda, beş kapılı, elektrikli bir kompakt SUV olarak tasarlanan bu araçla kendini gösteriyor.
2018 Opel GT X Experimental
Opel, gelecekte SUV modellerinin daha da fazla popüler hale gelmesi için çabalarını sürdürürken aynı zamanda SUV’ları daha da verimli hale getirmek için çalışacak. Bu doğrultuda GT X Experimental hafif bir mimariye sahip.
2018 Opel GT X Experimental
Benzer şekilde 17 inçlik jantları ile daha küçük bir ayak izi bırakacak arkasında.
2018 Opel GT X Experimental
Küçük jantlar sürüşte konfor sağlarken tasarımı ile olduğundan daha büyük ve çarpıcı görünmeyi başarıyor.
2018 Opel GT X Experimental
Opel’in PACE! Planı’nda öngördüğü, 2024 yılında markanın tüm modellerinde elektrikli versiyon sunma planına uygun şekilde, GT X Experimental tam elekrikli olarak tasarlandı. Konsept model 50 kWh kapasiteli kablosuz şarj özelliği sunan yeni nesil lityum-iyon pil ile donatıldı.
2018 Opel GT X Experimental
GT X Experimental bünyesinde barındırdığı teknolojiler ile 3. seviye otonom sürüşe de uygun halde yola çıkacak. Otonom 3. levelda otomobil, sürüş için gerekli tüm işlemleri kendisi yapabiliyor ama sürücünün direksiyonda ihtiyaç durumunda müdahale edebilecek şekilde hazır olmasını gerektiriyor.
2018 Opel GT X Experimental
GT X Experimental, yenilikçi teknolojileri yalın şekilde sunmayı hedefliyor. Tasarım ekibi bu yaklaşıma “görsel detoks” adını verdi.
2018 Opel GT X Experimental
Dış tasarımda farlar, gündüz farları, destek sistemlerinin kamera ve sensörleri logo ile birlikte koruyucu bir tasarım unsurunun içinde bulunuyorlar. Motosiklet kaskının göz siperini andıran bu tasarım unsuruna Opel tasarımcıları “Vizor” adını veriyor.
2018 Opel GT X Experimental
İlk defa GT X Experimental ile görücüye çıkacak “Vizor” gelecekte tüm yeni Opel modellerine güçlü ve rafine bir görünüm kazandıracak.
2018 Opel GT X Experimental
İç mekanda ise bu yaklaşım kendini hem dijital hem de görsel detoks olarak gösteriyor. Sürücü koltuğa oturduğunda direksiyon ardında tek bir geniş ekran ile karşılaşıyor. Opel’in “Pure Panel” şeklinde isimlendirdiği geniş ekran sürücüye ihtiyacı olan tüm bilgileri sunacak.
2018 Opel GT X Experimental
Aynı zamanda da günümüzdeki araçlarda görmeye alışık olduğumuz tuş ve kontrol takımlarını da içerecek.
2018 Opel GT X Experimental
Geniş ekranın sağ ve sol kenarları ise küçük kameralarla çalışan yan ayna görevini üstlenecek.
Michael Lohscheller with 2018 Opel GT X Experimental

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.