Orta sınıfta Peugeot’nun yeni hamlesi: D Plus’a göz kırpmak isteyen, sportif sedan

Peugeot, SUV sınıfındaki 3008 modeliyle başlattığı tasarım atağının yeni bir adımını daha ileri sürdü. Yeni 508… Şık coupe tasarımlı bu otomobilin yol dinamiklerini öğrenmek için Monaco ve Fransa yollarını turladık. Test süresince benzinli ve dizel motorlu yeni 508 GT Line modellerini kullandık. Aşağıda detaylandıracağım gibi, dıştan çok seksi duran otomobilin performans, ekonomi, iç tasarım, ve rekabetteki konumu gibi başlıklara ışık tutmaya çalıştık. Fiyatını ve satış planlarını Peugeot Türkiye Genel Müdürü İbrahim Anaç ile konuştuk. 508 modelini ortaya çıkaran yaratıcı ekipteki mühendislerden teknik özelliklerini, gece görüş gibi detayları dinledik. Sırayla aktaracağım.
Öncelikle belirtelim, Peugeot tasarımcıları yeni 3008 serisi ile birlikte benim çok hoş bulduğum bir tasarım çizgisine geçtiler. Peugeot modelleri, sıkıcı Fransız ağırbaşlı görünümünü terkediyor. Hareketli çizgilerin estetik uyumu Peugeot modellerinin önümüzdeki 10 yılını rahatlıkla kurtarır. Çabuk geçmeyeceğini düşündüğüm bu tasarım detayları 508 için de kesinlikle geçerli. Ön tampondaki dikey ışıklı hat, dikey ön ızgara, sert bakışlı ön aydınlatma grubu, iki aslan logos aracın yeni kimliğini vurgulayan ve hemen göze çarpan yanlarını oluşturuyor. 
Yeni 508’in arkası ise coupe çizgilerin belirginleştiği bölümü gösteriyor. Arka kısmının köşelerindeki arka aydınlatma grubu, marka logosunu da üzerinde barındıran pyano black parlak malzeme ile birleştirilmiş. Sinyaller, stop lambası siyahlatılmış cam arkasında bırakılarak, sportif görünüm pekiştirilmiş. Bagaj kapağının üst kısmı bir spoiler gibi uzatılarak, yol tutuşa katkı vermesinin yanı sıra sportif bir çizginin de yansımasını gösteriyor.
Yeni 508 yerini aldığı modele göre 8 cm kısaldı ve 6 cm alçaldı. Buna karşın enine doğru 3 cm genişledi. Motor seçenekleri de 130 ile 225 hp arasında değişiyor. Dİzel ve benzinli motor seçenekleriyle yola çıkan yeni 508 için önümüzdeki yıl 225 hp gücünde plug-in hibrit motor seçeneği devreye girecek. Yani fişe takılarak elektrikli bataryası şarj edilebilen ve bu dopingle daha güçlü hale gelen seçenek ortaya çıkacak…
Dış tasarımındaki sportif hava içeride de devam ediyor. GT Line versiyoda siyah tavan içeriyi biraz “bulutlu” gösterse de sporcu yana vurgu yapıyor. I-Cocpit, küçük ve alt üst düz kesitli direksiyonun üzerinde üçüncü nesliyle size hizmete hazır. İster navigasyonu, ister yol bilgilerini, ister hız ve devir göstergenizi yansıtın. Her şey tek parmağınızın ucunda.
Yeni 508’in cicili kokpitinde orta konsol yükseltilmiş haliyle yer alıyor. Sürücü ile ön yolcunun kendlerine özel alanları birbirine karışmayacak kadar net ayrılmış bu yüksek köprüyle. Üzerine vites topuzu, elektrikli park freni, tek tuşla sürüş modu seçim tuşu, bardaklıklar, kapaklı bir saklama ünitesi yerleştirilmiş. Bu bölümün üzeri masif efektli parlak malzeme ile kaplanmış. Bu haliyle Fransız orta sınıf sedan daha kaliteli görüntü veriyor. 
Navigasyon çok yoğun ve karışık Monaco ve Nice yollarında fazla zahmet çıkarladı. Oralardaki düzenlemeler Türkiye yollarında olmadığı için bu navigasyon ile başınız kesinlikle ağrımaz. Hassas, zamanlaması iyi, ayarlaması basit. Aynı anda üçe ayrılan yollarda biraz sıkıntı çıkarıyor. Uydu bağlantısının bu tür kritik noktalarda size ayak uyduramadığını söyleyebiliriz. Özellikle Monaco içindeki yoğun tünellerde GPS bağlantısının çalışmadığı anlara da tanık olduk. Tabii Monaco’nun altında ikinci bir kat olduğunu belirtmemiz gerek. Küçük ülkeyi alttan birbirine bağlayarak, trafik ve ulaşım çözümü oldukça işe yaramış. Prens Rainer ve Stefanie’nin yaşadığı saray ise ülkenin ve tabii kentin terasında konumlanıyor. 
Peugeot 508 modelinin Monaco’daki ilk denemelerimizde multimedya sisteminin altındaki piyano tuşları görünümlü kumanda üniteleri pratikliğini gösterdi. Ekran üzerindeki sistemler arasında geçişin kolay yolu. Test araçlarımızdan birinde sistemin kilitlendiğini de belirtelim. Aracı stop ettirip, yeniden çalıştırmamız gibi sistemcilerin ilk önerilerini uygulamamazı karın, multimedya sisteminin kilidi açılmadı. Kilitli kaldığı ekran geri vites ekranıydı. Bun sorduğumuz yetkililer, ilk deneme üretimlerinin test için geldiğini belirttiler. umarız 250 bin TL’ye yakın bir bedel ödedikten sonra böyle bir sorunu hiç bir Peugeot müşterisi yaşamaz. 
Direksiyondan kumandalar multimedya ve araç bilgisayarı sistemlerine ulaşamın kolay yolu. Ayrıca EAT8 şanzımanın manuel olarak kullanımına izin veren kulakçılklar da direksiyonun arkasında. Yine öndeki araçla takip mesafesinin kontrolü gibi ayarlar elleri direksiyondan bırakmadan yapılabiliyor. 
Multimedya ekranı içinde metal piyano tuşlarıyla geçiş yapabilirsiniz. Şık bir ayrıntı…
I-cocpit. Peugeot bu sistemi artık tüm modellerinde sunuyor. Giderek gelişen sistem, ön panelde analog hız ve devir göstergesi yerine lüks markaların dijital ekranlarına yer veriyor. Küçük direksiyon üzerinden gözünüzü yoldan ayırmadan bu paneli kullanabiliyorsunuz. Alışmak gerektiğin söyleyelim. ama küçük direksiyon bende oldukça sportif bir tat bıraktı. Gokart yapıyor gibi… Fazla güç harcamadan, yola hakim olabilirsiniz.
Aracın anahtarsız çalıştırma ve kapatmasında başrol orta konsoldaki start and stop tuşunda. Yine konsol üzerindeki sürüş modu seçim düğmesi oldukça kolay kullanımlı. Arkalarında vites kolu bu iki tuşu adeta himayesine almış görünüyor.
GT Line versiyonda deri ve şık kaplama kombinasyonlu orta konsol aracın kullanıcıları açısından kalite hissini artıran unsurlar.
Porta sonsolun altındaki gizli bölüm hem USB bağlantı noktası içeriyor hem de uygun akıllı telefonlar için kablosuz şarj ünitesini barındırıyor.
Yeni 508 şık ayrıntılara sahip.
PEUGEOT_508_TEST 
PEUGEOT_508_TEST 
PEUGEOT_508_TESTDRIVE
Yeni 508, iç mekanda arka koltuk yolcuları için biraz sıkıntılı ama bunu bagaj için söyleyemem. Bir SUV veya multivan gibi depo sunmasa da orta sınıf sedanlarda bu alan yeterli.
Yeni 508’in en çok puan kırdığım yeri arka koltukları. Üç yetişkin birlikte uzun yolculuk yapamaz. Ön diz mesafesi de kompakt bir otomobil kadar. Ben mi iriyim, diz mesafesi mi az ? En iyisi yeni 508 almayı düşünenler gidip kendi dizlerinize göre ölçün. Arkada sadece sağa ve sola ayarlanabilen klima üfleçleri, onun altında USB şarj noktası gibi detaylar iyi. Baş mesafesi 175 ve altı boya sahipler için kabul edilebilir. ama bunun üzerinde boya sahipseniz, arkası sıkıntılı.
Aracın teknolojik sistemlerinin direksiyondan ayarlanabildiğini söylemiştik. Kontrol üniteleri önceki nesillere göre daha sağlam ve direksiyona bütünleşik görünüyor.
PEUGEOT_508_TEST
PEUGEOT_508_TEST sürüşümüzde şerit takip sisteminden, trafiğe uygun direksiyon moduna kadar aracın tüm özelliklerini değerlendirmeye çalıştık.
PEUGEOT_508 
PEUGEOT_508_TESTDRIVE
PEUGEOT 508 uluslararası test sürüşünde objektifimize sığamayacak kadar tek sıra uzanıyordu. Fas ve Cezayir’den gelen gazetecilerin yanı sıra aracın satılacağı 100’den fazla ülkenin test editörleri de Monaco’ya uğradı.
Yeni 508’lerin direksiyonu bizi bekliyor. Arkamızdaki helikopter pisti, Nice hava limanı ile Monaco arasında sefer yapıyor. Bir kez o yolla da gidip gelmiştim Monaco’ya. Lexus Türkiye ve Ali Haydar Bozkurt’u anmalıyım burada. 
PEUGEOT_508_TEST
PEUGEOT_508_TEST_SÜRÜŞÜ
PEUGEOT_508_TEST_SÜRÜŞÜ
PEUGEOT_508_TEST_SÜRÜŞÜ
Leave A Reply

Your email address will not be published.