OSD açıkladı: Üretim ve satışlarda artış sürdü, ihracat şubatta tekledi

Belma Toprak

Otomotivde ilk iki aylık üretim, ihracat ve pazar verileri belli oldu. Otomotiv Sanayii Derneği’nin (OSD) açıkladığı verilere göre, sektörün sac ayakları üretim, ihracat ve pazar yılın ilk iki ayında artıda kaldı. İhracat iki aylık dönemde artış kaydederken, şubat ayında aylık bazda ihracat otomotiv verileri arasında eksi yazan tek kalem oldu.

OSD’nin iki aylık verilerine göre, toplam otomotiv üretimi geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 14 artarak 223 bin 796 adet oldu. Geçen yılın ilk iki aylık dönemine göre yüzde 23 artış sağlayan otomobil üretimi ise 134 bin 474 adede ulaştı. Traktör üretimi de dahil edildiğinde toplam üretim ise 233 bin 731 adede yükseldi.

Ticari araç grubunda, yılın ilk iki aylık döneminde üretim yüzde 3, ağır ticari araç grubunda yüzde 48 artarken, hafif ticari araç grubunda yüzde 1 oranında azaldı. 2022 yılının ilk iki ayına göre ticari araç pazarı 80, ağır ticari araç pazarı yüzde 55, hafif ticari araç pazarı ise yüzde 85 artış sağladı.

İhracat şubatta geriledi, iki ayda arttı

Otomotiv ihracatı şubat ayında aylık bazda hem adet hem de parasal açıdan gerilerken, yılın ilk iki aylık dönemi artışla sonuçlandı. İlk iki ayda ihracat, adet bazında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 8 artarken, otomobil ihracatındaki artış yüzde 14 oldu. Bu dönemde toplam ihracat 158 bin 145 adet, otomobil ihracatı ise 97 bin 596 adet düzeyinde gerçekleşti.

Uludağ İhracatçı Birlikleri (UİB) verilerine göre, iki aylık dönemde toplam otomotiv ihracatının parasal tutarı 2022 yılının aynı dönemine göre yüzde 13 artarak 5.5 milyar dolar oldu. Bu dönemde, dolar bazında ana sanayi ihracatı yüzde 15 oranında, tedarik sanayi ihracatı da yüzde 10 arttı. Toplam otomotiv sanayi ihracatı, 2023’ün ilk iki aylık döneminde yüzde 12.2 pay ile sektörel ihracat sıralamasında ilk sırada yer aldı.

Pazar yükselişte

2023’ün iki aylık döneminde toplam pazar, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 51 artarak 138 bin 405 adet olarak gerçekleşti. Bu dönemde, otomobil pazarı da yüzde 44’lük artış sağladı ve 96 bin 195 adede ulaştı. Ticari araç pazarına bakıldığında ise yılın ilk iki ayında, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla toplam ticari araç pazarında yüzde 68, ağır ticari araç pazarında yüzde 60, hafif ticari araç pazarında ise yüzde 70 büyüme sağlandı.

Yerli payı binekte yüzde 36

2023 yılı Ocak-Şubat döneminde, geçen yılın aynı dönemine göre otomobil satışlarındaki yerli araç payı yüzde 36, hafif ticari araç pazarında yerli araç payı ise yüzde 51 oldu.

Kapasite kullanımı yüzde 68

Bu dönemde, otomotiv sanayiinin kapasite kullanım oranı yüzde 68 olarak gerçekleşti. Araç grubu bazında kapasite kullanım oranları ise hafif araçlarda (otomobil+hafif ticari araç) yüzde 68, kamyon grubunda yüzde 83, otobüs-midibüs grubunda yüzde 34 ve traktörde yüzde 78 seviyesinde gerçekleşti.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.