OSD: ÖTV indirimi otomotive yaşam enerjisi olacak

Otomobillerde 1600 cc altında ÖTV oranı 15 puan, ticari araçlarda ise KDV oranı yüzde 18’den yüzde 1’e düşürüldü. Türkiye otomotiv üretimini temsil eden OSD; 1 Kasım-31 Aralık 2018 dönemini kapsayan vergi indirimleriyle ilgili ‘sektöre yaşam enerjisi verecek’ değerlendirmesinde bulundu.

OSD Başkanı Haydar Yenigün

Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) Yönetim Kurulu Başkanı Haydar Yenigün, “Hazine ve Maliye Bakanlığı’mızla yaptığımız görüşmeler doğrultusunda çok hızlı bir şekilde sektöre yaşam enerjisi verecek bir dizi adımlar atıldı. Alınan bu isabetli kararları otomotiv sektörü için hayati bir destek olarak nitelendiriyoruz ve konuyla yakından ilgilenen başta Hazine ve Maliye Bakanımız Berat Albayrak ve bizi can kulağıyla dinleyen Bakan Yardımcılarımıza  teşekkürü özellikle bir borç biliyorum” dedi.

2 aydır üzerinde çalışılıyor

OSD Başkanı Haydar Yenigün, açıklamasında, “Hazine ve Maliye Bakanlığı’mızla yaptığımız görüşmeler doğrultusunda çok hızlı bir şekilde sektöre yaşam enerjisi verecek ÖTV ve KDV indirimlerini içeren bir dizi adımlar atıldı. Alınan bu isabetli kararları otomotiv sektörü için hayati bir destek olarak nitelendiriyoruz. Bizi ilk görüşmeden bu yana can kulağıyla dinleyen ve sektörün tüm sorunlarını büyük bir ciddiyetle ele alan Hazine ve Maliye Bakan Yardımcılarımız Bülent Aksu ve Osman Dinçbaş ile kurduğumuz kusursuz iletişim, bu çözümün ortaya çıkmasında büyük rol oynamıştır.” dedi.

2 aya yakın bir zamandır Hazine ve Maliye Bakanlığıyla çok yakın bir çalışma temposu içinde olduklarını belirten Haydar Yenigün; Türk otomotiv sanayinin çatı kuruluşu OSD olarak yaptıkları bu görüşmeleri otomotiv sektöründe faaliyet gösteren STK’larla beraber yürüterek; Türk otomotiv sektörünün ortak çözüm bekleyen konuları için tek yürek hareket edebilmiş olmalarının önemine ayrıca dikkat çekti.

Döviz kurlarında yaşanan dalgalanmalar sonrasında yılın ikinci yarısından itibaren yaşanan  ekonomik gelişmeler otomotiv sektörünü olumsuz etkiledi. Yılda 1 milyon adet hedefiyle başlayan Türk otomotiv sektörü, yaşanan gelişmeler ışığında hedeflerini 600 bin düzeyine revize etmek durumunda kaldı. Bu ortamda hükümetten bugünden başlayıp yılsonuna kadar geçerli olacak teşviği geldi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.