OSD uyardı: Serbest piyasa ekonomisinden fazla uzaklaşılmamalı

Türkiye’nin yüksek dereceli döviz gereksinimi nedeniyle ihracatçı şirketlere yönelik yapılan düzenlemeler otomotiv sanayicilerinin de gündeminde. Otomotiv Sanayi Derneği (OSD) 2022. yılı 6 aylık değerlendirme toplantısında gündeme gelen konuya ilişkin Başkan Eroldu’nun da uyarıları oldu. Serbest piyasa ekonomisinden fazla uzaklaşılmamalı diyen Eroldu, mealen Günlük tedbirler bilki işe yarıyordur ama yabancı yatırım çekme konusundaki sıkıntılarımızı çözmez görüşünde.

Türkiye’nin en büyük üretici, ihracatçı ve tesisleri sıralamasında en üstlerde yer alan bu firmaların; ihracat bedellerinin yüzde 40’ının TL’ye çevrilme zorunluluğu, Eximbank kredilerinde sıkıntıların doğması, döviz varlığı olan şirketlerin TL kredi kullanımında getirilen sınırlamalar şikayet konularının başında geliyor.

Eroldu, konuyla ilgili şikayetlerini basın toplantısındaki sunumunda dile getirdi:

Türkiye’de de, Merkez Bankası’nın ve Maliye Bakanlığı’nın gerçekleştirdiği parasal düzenlemeler de aslında sanayicinin ve ihracatçının da işlerini bir miktar zorlaştırıyor.

  • Bunların içinde en önemlisi ihracat bedelinin yüzde 40’ının TL’ye dönüştürme zorunluluğu.
  • Eximbank’ın kullandırdığı Türk Lirası cinsinden kredilerinde şu anda sıkıntılar var.
  • Döviz varlığı olan şirketlerin TL kredi kullanılmasının sınırlandırılması gibi.

Bunlar yarattıkları katkı yanında; yatırım ortamına zarar getiriyor aslında bir yerde. Türkiye’ye yeni gelecek olan yatırımcılar açısından da bunlar da bizce ortamı zorlaştıran konular. Yani serbest piyasa ekonomisi koşullarından çok uzaklaşmamamız lazım. Bu da ayrıca bizim için de otomotiv sanayisi için de beraberinde bir takım zorlukları da getiriyor.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz