OSD’de bayrak değişimi; yeni başkan Tofaş’tan

Otomotiv Sanayii Derneği (OSD), 47nci Olağan Genel Kurulu’nu gerçekleştirdi. Genel Kurulda 2018 yılından bu yana derneğin yönetim kurulu başkanlığını yürüten Haydar Yenigün görevini Cengiz Eroldu’ya devretti. OSD’nin yeni döneminde Başkan Vekili Süer Sülün, Başkan Yardımcıları Münür Yavuz, Erdoğan Şahin ve Aykut Özüner oldu.

Genel kurulda konuşan Haydar Yenigün,Derneğimiz, 48yıldır otomotiv sanayiinin gelişimi için çalışmalarını tüm hızıyla sürdürüyor. Göreve geldiğim tarihten bu yana son derece kıymetli çalışmalara imza attık. Sektörümüzün diğer değerli sivil toplum kuruluşlarıyla ortak hareket ederek birçok konuda, devletimizin de ciddi destekleriyleönemli sonuçlar aldık. 2019 yılının sonu ne yazık ki tüm dünya için yeni bir dönemin başlamasına sebep oldu. Hayatımıza giren Covid-19 pandemisi sosyal hayattan iş yaşamına, eğitimden sağlık konusuna kadar pek çok alanı etkisi altına aldı. Otomotiv sektöründe de ezberler bozuldu. Devamında yaşanan tedarik sorunları, maliyet artışları, küresel ekonomik gelişmeler, iklim politikaları gibi tüm konuları yakından takip ettik. OSD olarak tüm bu kritik konularda alınması gereken önlemleri, izlenmesi gereken politikaları her zaman, her platformda dile getirdik. Dünya genelinde yaşanılan tüm sorunlara karşın sanayimizin geldiği noktayı son derece kıymetli buluyorum. Türkiye otomotiv sektörünü başarılarla dolu bir yolculuk bekliyor” ifadelerini kullandı.

OSD’nin Yönetim Kurulu Başkanlığı’na gelen Cengiz Eroldu, “Değerli başkanımız Haydar Yenigün’e 2018 yılından bugüne büyük bir özveri ve başarı ile yürüttüğü başkanlık görevi nedeniyle huzurlarınızda teşekkürlerimi sunuyorum. Haydar Bey, bugüne kadar bu görevi üstlenen tüm başkanlarımız gibi, bayrağı her zaman bir üst seviyeye çıkarmak üzere çalıştı. Otomotiv sektörü,küresel platformda kendini kanıtlamış nitelikli oyunculardan oluşuyor. 16 yıldır ülkemizin ihracat lideriekonomiye doğrudan ve dolaylı olarak ciddi katkılarda bulunuyor. OSD, sektörün rekabetçiliğini korumak ve geliştirmek için öncülük görevini yaklaşık yarım asırdır başarı ile sürdürüyor. Bu değerli derneğe başkanlık yapmak hem bir ayrıcalık hem de önemli bir sorumluluk.Kıymetli üyelerimizin bana verdiği görevin ağırlığının farkındayım ve bana olan güvenleri için teşekkür ediyorumdiye konuştu.

Başarı Ödülleri sahiplerini buldu!

İhracat Başarı Ödülü Almaya Hak Kazanan Firmalar;2021 yılında değer olarak en fazla ihracat yapan üç OSD üyesi;

1.      Ford Otomotiv Sanayii A.Ş. (5,9 Milyar Dolar İhracat)

2.      Toyota Otomotiv San. Türkiye A.Ş. (3,9 Milyar Dolar İhracat)

3.      Oyak Renault Otomobil Fabrikaları A.Ş. (2,8 Milyar Dolar İhracat)

2021 yılında ihracatını değer bazında en fazla artıran OSD üyesi;

Anadolu Isuzu Otomotiv Sanayi ve Ticaret A.Ş. (%148 artış)

Teknoloji Başarı Ödülü Almaya Hak Kazanan Firmalar;

1.      Ford Otomotiv San. A.Ş. (147 patent tescili)

2.      Tofaş Türk Otomobil Fabrikası A.Ş. (56 patent tescili)

3.      Türk Traktör ve Ziraat Makineleri A.Ş. (47 patent tescili)

Kurumsal Sosyal Sorumluluk Projesi Ödülü Almaya Hak Kazanan Firma;

Mercedes-Benz Türk – “EML’miz Geleceğin Yıldızı” Projesi

Tedarik Sanayi Ödülü Almaya Hak Kazanan Firmalar;

Olgun Çelik San. ve Tic. A.Ş.
Coşkunöz Metal Form San. ve Tic. A.Ş. Turna Ahşap İnş. San. Tic. Ltd.

Teknoloji ve İyileşme Ödülü

Adastec Teknoloji A.Ş. L4 Otonom Otobüs Yazılım Geliştirme çalışmaları ile.

 

Sürdürülebilirliğe Katkı Ödülü Almaya Hak Kazanan Firmalar;

CMS Jant ve Makina San. A.Ş    . ’Erişilebilir ve Temiz Enerji’’ ve ‘’Nitelikli Eğitim’’ kapsamındaki projeleri,
Seçil Kauçuk San. ve Tic. A.Ş ‘’Erişilebilir ve Temiz Enerji’’ kapsamındaki projesi ile.
Önceki İçerikODD Başkanlığına Ali Haydar Bozkurt seçildi
Sonraki İçerikNissan yönetiminde görev değişimi
26 yıldır otomotiv yazıyor, TV ve radyo yayıncılığı yaptı, dijital medya haberciliği, dijital içerik geliştirme, YouTube kanalı devam ediyor! 5 yıl kurumsal iletişim deneyimi var...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz