Oto bayileri ekstra para isterse, 2. el satış belgesini kaybedecek

Resmi Gazete’nin 06 Mayıs 2023 tarihli sayısında yayınlanan yönetmelik değişikliği otomobil yetkili satıcılarını disipline edecek. Yetkili satıcılar ilk kez satılacak sıfır araçlar için seramik kaplama veya ekstra donanım adı altında ekstra tutar isteyemeyecek. İsteyen bayinin, şikayeti halinde 2. el satıcılık yetki belgesi geçici süreyle iptal edilecek.

Halen Volvo Cars üst yönetiminde görev yapan eski Volvocars Türkiye Genel Müdürü Süleyman Sözen’in de uyarısıyla yetki belgesi resmi makamlarca değil, distribütör tarafından verilen bir yetki. Resmi makamlar ancak 2. el satış yetki belgesi veriyor ve bunu iptal edebilecek.

“İKİNCİ EL MOTORLU KARA TAŞITLARININ TİCARETİ HAKKINDA YÖNETMELİKTE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR” adıyla düzenlenen yönetmelikte şu detaylar yer alıyor:

“MADDE 1- 13/2/2018 tarihli ve 30331 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmeliğin 9 uncu maddesinin birinci fıkrasına aşağıdaki bent eklenmiş, üçüncü fıkrasında yer alan “(ç) bendi” ibaresi “(ç) ve (d) bentleri” olarak değiştirilmiştir.

“d) İlk tescil motorlu kara taşıtı ticareti faaliyetinde de bulunan işletmenin bu faaliyeti yürütürken satıştan kaçınması, taşıtın üretici veya distribütör tarafından tavsiye edilen satış fiyatının üzerinde fiyat talep etmesi, tüketiciyi aksesuar almaya veya takas yapmaya zorlaması ya da takas fiyatını piyasa fiyatının önemli ölçüde altında belirlemesi gibi ilk tescil motorlu kara taşıtına ulaşılmasını zorlaştırıcı faaliyette bulunması halinde,”

MADDE 2- Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3- Bu Yönetmelik hükümlerini Ticaret Bakanı yürütür.”

 

BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.