Oto satışlarının yeni lideri VW

2013 yılında ilk kez toplam pazarda birinci olan Volkswagen, çıkışını sürdürüyor. 

Marka ilk 4 ayda binek oto satışlarında da liderliğe oturdu.

Otomobil ve hafif ticari araç toplam satışlarında 2013’ü lider olarak tamamlayan Volkswagen (VW), 2014’te de atağını sürdürüyor. Marka yüzde 25 daralan pazarda, yeni ürünlerle performansını artırmayı hedefliyor. VW, ilk 4 ayda otomobilde de birinci olmayı başardı. 

Şirket Ocak-Nisan döneminde 22 bin 594 adet binek oto sattı. En yakın rakibi Renault, 21 bin 183 adetle ikinci sırada yer aldı. VW böylece hem binekte hem toplamda liderliğe oturdu. Yenilenen Polo’nun İzmir’deki lansmanında konuşan Doğuş Otomotiv-VW Binek Araç Genel Müdürü Vedat Uygun, satış başarılarının arkasında kaliteli ürün ve fiyat dengesi olduğunu belirtti. 

 

Uygun, şunları söyledi: 

“Bizin öncelikli hedefimiz liderlik değil, müşteri memnuniyeti ve kalite. En başından beri hedefimizi hep satışlarda ilk 3 dedik. Liderlik hedefimiz hiç olmadı. Ne Doğuş Grubu ne de Volkswagen merkez bize ‘Lider olacaksın’ diye baskı yapmadı. Baskı olmayınca daha fazla müşteri memnuniyeti ve kaliteye odaklanabiliyorsunuz. Bizim satışlarda tek hedefimiz var, o da ilk 3’ü bırakmamak.” 

Vedat Uygun, yenilenen VW Polo’yu 39 bin 500 ile 60 bin lira arasında fiyatla satışa sunduklarını belirterek, “Geçen yıl 22 bin adet Polo sattık. 2014’te 20 binin üzerinde satışa ulaşmayı planlıyoruz” dedi.

Avrupa pazarının toparlandığını, araç tedariğinde 2013’teki kadar rahat olamayacaklarının altını çizen Uygun, Jetta’nın yıl içinde makyajlanacağını, yeni Passat’ın 2015’te devreye gireceğini ifade etti.

Yakıt tüketimi % 20 azaldı

Yeni Polo’nun kaputu altında yer alan yeni motorlar önceki jenerasyona göre yüzde 20’ye varan oranda yakıt tasarrufu sağlıyor. Araçta iki benzinli ve bir dizel motor bulunuyor. 1.0 litrelik benzinli motor 75 beygir gücünde. 1.2 litrelik diğer benzinli motor 90 beygir güç üretiyor. 1.4 litre dizel motor 75 ve 90 beygir güç üretiyor. 75 beygirlik Polo, 100 km’de 3.1 litre yakıyor.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.