Otoda zamlar 2’inci ele yaradı

 

Kurlardaki artış sonrası gelen zamlar, yeni yıl ile birlikte gelen ÖTV yükselişi, 2013 model stoklarının sona yaklaşması 2’inci  el otomobillere rağbeti artırdı.

TÜİK rakamlarına göre 2013 Ocak'ta 251.9 bin 2’inci el otomobil el değiştirirken, bu yıl durgun geçen ocakta bile % 12’lik artışla rakam 280.2 bin adete çıktı.

Sıfır km araçlara yeni ÖTV ve model yılı sebebiyle % 15-25 arasında zam gelirken 2’inci elde fiyatlar % 4 ile 7 arasında artması tüketicilere cazip geliyor. Baharla birlikte aylık satışların kışa göre  göre % 30’lara varan oranlarda yükselmesi, yıllık toplamın ise 3 milyon adeti geçmesi bekleniyor.

 

Fiyat makası açılıyor

 

Türkiye’de 7 ilde hizmet veren kurumsal 2’inci el firmalarından Otomol Genel Müdürü Tuğrul Denizaşan, ocak ayının piyasalardaki dalgalanma ve 2013 sıfır satışlarına devam eden markaların da etkisiyle biraz durgun geçtiğini kaydetti.

Şubatla birlikte canlanmanın  başladığını söyleyen Denizaşan şöyle devam etti:
 “Özellikle döviz kurunun belli bir dengeye gelmesi, showroomlarımıza ziyaretçi sayısını artırdı. Üreticilerin de fiyatlarını yükseltmesiyle beraber bu ay bir öncekine göre satışlarımızın %15-20 artmasını bekliyoruz. Nisanda da aynı trend devam edecek. Sıfırda araçlara yeni ÖTV etkisiyle %15-20 arasında zam gelirken, ikinci elde bunun ortalamada %5 olması, aradaki fiyat makasının açılması anlamına geliyor-ki bu da 2’inci eli cazip kılıyor.”

 

Tercih otomatikten yana

 

Denizaşan, 2013 stokları ve 2’inci elde çok bulunan bazı modellerde fiyatların stabil olduğunu, düşük stokla yeni yıla giren modellerin fiyatlarındaki artış oranının daha yüksek olduğunu söyledi.

Benzinli modellerde 30-40 bin TL arası otomatiklerin tercih edildiğini kaydeden Denizaşan, şunları kaydetti:
 “Dizellerde ise 50-65 bin TL bandındaki araçlar tercih sebebi. Geçtiğimiz yıllara kıyasla alım maliyetleri nedeni ile benzinli küçük araçlara talebin arttığını söyleyebiliriz. Bunun yanında benzin ve mazot arasındaki fiyat makasının da azalması ayrı bir etken.”

 

2014 hareketli geçecek

 

2’nci el otomotiv sektöründe bahar aylarının gelmesiyle birlikte satışların yükseldiğine dikkat çeken DOD Satış ve Pazarlama Müdürü Gökhan İncekara, “2014 yılında 2. el pazarı hareketli geçecektir” dedi.

TÜİK verilerine göre yalnızca 2014 ocakta 410.3 bin taşıt aracının devir işleminin gerçekleştirildiğini belirten  İncekara şunları söyledi;

“Bunun içinde 280.2 bin satışla ilk sırada otomobiller yer almıştır. Bu veriler yılın ikinci yarısında 2’inci el satışların yükselme eğiliminde olacağının  önemli bir göstergesidir. 2014’te  2. el pazarının önceki yıllara oranla daha hareketli geçeceğini öngörüyoruz. DOD olarak 2013’te 20.1 bin adetlik satışımızı bu yıl 25 binin üzerine çıkaracağız.” dedi.

 

Tüketici segment atlıyor

 

Otomol Genel Müdürü Denizaşan tüketici açısından 5 bin km bir aracın 0 km araçtan çok büyük farkı olmadığını belirtti.

Denizaşan şöyle devam etti:
“Dolayısıyla düşük km 2’inci el almayı düşünürseniz, 0 km alımına göre, daha üst segmentte bir aracı rahatlıkla tercih edebiliyorsunuz. Böylece 2’inci  el üst segment bir aracı minimum % 15 ve orta segment bir aracı ise yaklaşık %7  daha uygun  bütçeyle satın alabiliyorsunuz. Otomotiv sektöründe tüketicilerin de bu yönde tercihlerini arttırdıkları özellikle son dönemde rahatlıkla görülüyor.” 

 

Bazı modellerin ikinci el fiyatları:

 

guncel ikinci el otomobil fiyatlari

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.