Otomobil alanlar nasıl alıyor?

VW-Golf-GTI

İnternet, Türkiye’de otomobil almak isteyenlerin en önemli bilgi kaynağı haline geldi. Dünya çapında ünlü denetim ve danışmanlık firması EY, 34 ülkede 30 bine yakın tüketiciyle gerçekleştirdiği Global Tüketici Araştırması’nın otomotiv sektörüne ilişkin sonuçlarını açıkladı. İlginç sonuçların ortaya  çıktığı araştırmaya göre, Türk tüketiciler, internette araştırma yapmak için en uzun süreyi otomobil kategorisi için ayırıyor.  İnternet kullanıcılarının yüzde 48’i internet üzerinde araştırma yapmak için ortalama 3 ila 10 saat harcayarak yüzde 30’luk dünya ortalamasını geride bıraktı.  Katılımcıların yüzde 48’i otomobil satın alma kararı öncesinde 3-10 saat, yüzde 22’si 10 saatten fazla ve yüzde 30’u da 3 saatten az online araştırma yapıyor.

Eş dosta soruluyor

Türkiye’den 1.000 kişinin katıldığı araştırmanın sonuçlarına göre, fiyat ve kalite tüketicinin satın alma kararını etkileyen en önemli faktörler. Katılımcıların yüzde 86’sı fiyat ve teslim şartlarının satın alma kararlarını etkilediğini, yüzde 88’i kalite ve garanti konularının büyük önem taşıdığını belirtiyor. Otomobil ssatın alma sürecinde tüketiciler, en fazla çevreden ve satış personeli tarafından verilen tavsiyeler yolunu kullanıyor. Sosyal medyayı ürün ve hizmetler konusunda edinilebilecek bilgiler için iyi bir bilgi kaynağı olarak gören tüketiciler ile kötü bilgi kaynağı olduğu düşünen tüketiciler arasındaki fark açılıyor. Satış sonrası teknik sorunlar için müşteri hizmetleri, ücretsiz acil yardım hizmetleri, uzman çevrimiçi telefon hatları ve garanti koşulları tüketicilerin satın alma kararında en fazla etkili olan satış sonrası hizmetler arasında yer alıyor.  

Önceki İçerikYeni Mondeo’ya Türk imzası
Sonraki İçerikMini Coupe ve Roadster ‘the end’
Otoajanda.com haber merkezi, konusunda çok deneyimli ve uzman bir ekip tarafından yönetiliyor. Tüm haberler bu ekibin tecrübeli üyelerince edite edilerek, yayınlanıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz