Otomobilde 10 bin TL’lik hurda indirimi kanunlaştı

Dün, en düşük ÖTV’yi yüzde 60’a yükselten yasanın çıkması ve hemen ardından bunun Bakanlar Kurulu kararıyla uygulanmamasını “yaşayan” otomotiv, bugün 10 bin liralık indirime kavuştu.

Bugün Resmi Gazete’de yayınlanan 7103 Sayılı Vergi Kanunları ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun, 10 bin TL’lik “Hurda İndirimi”ni devreye soktu.

Düzenleme ile 2019 yılı bitimine kadar 16 yaş ve üzerindeki aracını trafikten çekene 10 bin liraya kadar ÖTV indirimi verilmesi kesinleşti. Türkiye’de 16 yaş üstü araç sayısının 6 milyon adet olduğu biliniyor.

Düzenlemeye yönelik mevzuatların kısa sürede tamamlanması bekleniyor. Buna göre 16

Foto: Görgün Özdemir

yaşından büyük otomobil, panelvan, minibüs, otobüs, kamyonet ve kamyonları trafikten sildirip, aracını imha merkezlerine bırakırsa, yeni alacağı bir araç için 10 bin liraya kadar ÖTV indiriminden yararlanacak.

Araç cinslerine göre veya araçların özelliklerine göre bu 10 bin liraya kadar olan ÖTV teşvikini farklılaştırma ve farklı belirleme konusunda da Bakanlar Kurulu yetkili olacak.

 

Kanundaki Hurda Teşvik düzenlemesi

Motorlu Taşıtlar Vergisi Kanunu’na, “taşıtların elektrik motorlarını imal eden fabrikalarca uluslararası normlara göre tespit edilen ve kilovat (kw) olarak ifade olunan azami güç” ifadesi, “motor gücü” tanımı olarak eklendi.

Elektrik motorlu otomobil, kaptıkaçtı, arazi taşıtı ve benzeri taşıtlar ile elektrik motorlu motosikletler Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) Kanunu kapsamına alındı. Bu araçlar, ilgili kanunun tarifesindeki muadil araçların vergi tutarının yüzde 25’i oranında vergilendirilecek. Minibüs, otobüs, kamyonet, kamyon, çekici ve benzeri taşıtlardan da sadece elektrik motoru olanlar, yaşları itibarıyla vergi tutarlarının yüzde 25’i oranında vergiye tabi tutulacak.

 

 

ÖTV, Gümrük Tarifesi’ne uyduruldu

BU arada kanunla, ÖTV Kanunu’na ekli listeler, zaman içinde Türk Gümrük Tarife Cetveli’nde gerçekleşen değişikliklerle uyumlu hale getirildi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.