Otomobil bayileri işinin başında

Türkiye genelinde Hyundai ve Opel bayileriyle faaliyet gösteren Erdemir Otomotiv’in Yönetim Kurulu Başkanı Yüksel Erdemir; koronavirüs COVID-19 sürecinde gerekli tüm önlemleri alarak işlerinin başında olduklarını söyledi.

Erdemir, bu süreçte öncelikle salgının ön alınıp, ardından iyileşme sürecine geçildiğinde otomobile olan talebin artacağına inandıklarını kaydetti.

Otomobil satışları nereye gidiyor? Otomobil bayileri, servisler bu dönemde neler yapıyor? Ne zaman dipten dönüş başlayacak? Tüm dünyayı tehdit etmeye devam eden koronavirüs COVID-19 salgını ekonomik ve sosyal hayatı durma noktasına getirdi.

Otomotiv sektörü de bundan fazlasıyla etkilendi; Avrupa’da Mart ayında satışlar yüzde 52 geriledi. Karantina nedeniyle birçok ülkede showroomlar kapalı. Ancak Almanya’nın tedbirleri kısmi kaldırma açıklamasına paralel, birçok fabrikada bu haftadan itibaren peyder pey üretime geçiliyor.

Yüksel Erdemir, 1992 yılından bugüne kadar aralıksız olarak otomotiv sektöründe yer alıyor.

Türkiye’de ise otomotiv bayileri hafta sonları dışında tam olarak kapanmadı. Birçok marka, e-randevu sistemine geçerek; servis için evden vale ile araç alma, görüntülü showroom-satış temsilcisi bağlantısı, online tanıtımlar gibi özel çalışma sistemi geliştirdi.

Yüksel Erdemir, bu dönemde insanların özellikle toplu ulaşımdan uzak durduğunu, otomobillerini kullanmayı tercih ettiğini belirterek; “Servislere daha fazla ihtiyaç duyuldu, müşterilerin bu ihtiyaçlarına cevap vermeye çalıştık. Bu zorlu süreçte de müşterilerimizin yanında olduk.

Satış sonrası hizmetlerde sadakat süreci büyük önem kazanmış durumda.” dedi.

2 yıldır ertelenen talep bu süreçte artacak

Opel Erdemir ve Hyundai Erdemir, İstanbul

Bugün akut durumda olan koronavirüs salgınının kontrole alınıp, hayatın normale dönmeye başlamasıyla otomobile olan talepte artış beklediklerini söyleyen Erdemir şunları dile getirdi; “Tüketicilerin ertelenen talebi, salgının etkilerinin geçmesiyle geri dönecek. Sektör olarak 2020’ye iyi başlamıştık.

Geçen yılın son çeyreğinden bu yana araç yetiştirmekte zorlanıyorduk. Ocak ve Şubat ayları da çok hareketli geçti. Sonuçta son 2 yıldır ertelenen bir talep var.

Ayrıca birçok yeni model pazara sunuldu, yenileri de gelmeye devam edecek. Ekonomik ve sosyal hayatın normalleşmesiyle satışlarda patlama bekliyoruz.”

Servis için araçları evden vale ile alıyor

Bu zorlu dönemde Hyundai ile Opel markalarının özel hizmetlerle farklılık yarattığını ifade eden Yüksel Erdemir; virüs salgınına karşı çalışanlar ve toplum sağlığı açısından önlemler alındığını söyledi.

Hyundai’nin Kapınızdaki Servis uygulaması ile müşterilerin evlerinden çıkmadan araçlarının bakımlarını gerçekleştirebileceğine dikkat çeken Erdemir; “Covid-19 ile mücadele kapsamında evde kaldığımız bu dönemde araçlarını servise getiremeyen müşterilerimize destek olmak amacıyla araçlarını evlerinden alıp; bakım sonrası tekrar evlerine bırakıyoruz.

Servise gelen tüm araçların ücretsiz dezenfektasyonunu gerçekleştiriyoruz. Müşterilerimizin ve çalışanlarımızın sağlığı bizim her zaman önceliğimiz” dedi.

Opel’i online al eve gelsin

Yüksel Erdemir, Opel’in de evde kalmayı teşvik etmek ve sosyal izolasyon kavramına önem vermek amacıyla Evde Kal söylemini bir harekete dönüştürdüğünü belirtti.

Opel Türkiye’nin e-rezervasyon, görüntülü görüşme ve mesafeli satış gibi ayrıcalıklı hizmetleri uygulamaya aldığını hatırlatan Erdemir verilen hizmetlerle şu bilgileri verdi; “Opel müşterilerinin ilgilendikleri modelleri keşfetmesi için showroom’a kadar gitmesi gerekmiyor. Showroom’a canlı bağlanarak görüntülü görüşme ile araçları inceleyebiliyor.

Opel Türkiye’nin başlattığı eve teslimat sistemi sayesinde müşterilerin satın aldıkları otomobiller evlerine gönderiliyor.” Erdemir, showroom’ları ziyaret etmek isteyen müşteriler için de en üst seviyede hijyen kurallarının uygulandığını; araçlarda ücretsiz dezenfeksiyon gerçekleştirildiğini ve sınırlı sayıda ziyaretçi kabul edildiğini kaydetti.

Leave A Reply

Your email address will not be published.