Otomobil fiyatlarına şimdi de Avrupa enflasyonu yansıyor

brüksel otomobil fuarı

Otomobil ve akaryakıt fiyatlarına yetişmek giderek zorlaşıyor. Yüksek vergiler, yüksek kur, artan enflasyon derken, buna eklenen Rusya’nın Ukrayna’yı işgali, işi iyice tırmandırıyor. Ama fiyatlar üzerindeki baskı bunlardan ibaret kalmıyor. Şimdi de 2022 modellerle birlikte Avrupa enflasyonu fiyatlara yansımaya başladı. Bu gidişle otomobil fiyatlarına yetişmek daha geniş bir kesimi daha fazla zorlayacak.

Volkswagen, Peugeot gibi markalar, 2022 model olarak ithal ettikleri araçlara, yüzde 5 civarında Avrupa enflasyonu yansıtmaya başladı. Aynı fiyat artışları, Honda HR-V gibi yeni çıkan araçlarda da gözleniyor. 650-692 bin TL’den 2021 model olarak ilk satışı yapılan HR-V, şimdi 2022 model oldu ve 50 bin TL zamlandı.

otomobil kredisi
Otomobil fiyatarına şimdi de Avrupa enflasyonu yansıyor

Volkswagen Binek Araç Genel Müdürü Gino Bottaro, “Volkswagen modellerinin fiyatlamasını ve konumlamasını Volkswagen içindeki Türkiye masası yapıyor. Fiyatlarımıza Avrupa enflasyonu 2022 modeller itibariyle yansıdı. Bu da yüzde 5 civarında oldu” dedi.

Volkswagen’in uygun modellerinden olan Polo 1.0 Impression; Şubat ayındaki ÖTV düzenlemesi sonrası 320 bin 500 TL‘den başlayan fiyatlarla satışa sunuluyordu. Avrupa enflasyon farkı ve döviz kurlarının etkisiyle Mart 2022’de 371 bin 300 TL ve üzeri fiyatlara satılıyor.

Şubat ayında 372 bin 900 TL‘lik fiyat etiketine sahip 1.0 TSI Impression en alt donanım seviyesindeki Golf ise güncel olarak 515 bin TL‘ye satılıyor.

Peugeot Türkiye Genel Müdürü İbrahim Anaç da konuya ilgi şunları söylüyor:

Dünyada genelde bir enflasyon var zaten. Yani hammadde fiyatlarında artış var. Bu da üretim maliyetlerine yansıyor. Hiçbir şey değişmeseydi bile zaten fiyatlara yansımak zorunda olan bir maliyet artışı her yer için geçerli. Sadece otomotiv sektörü için değil bu. Yani tüm alanlarda geçerli. Bir de tabii pandemi döneminde bir para bolluğu vardı, para basıldı çünkü. Bunun da getirmiş olduğu bir enflasyon var bütün dünyada. Bunun da getirdiği bir baskı var tüm dünyada. Bizim karşılaştığımız durum özellikle Kasım-Aralık döneminde kurun aşırı dalgalanmasıyla fiyatlar artmış oldu. Sonra fiyatlar normalleşti, biraz geri çekildi v.s. Şu an biraz oturmuş durumda. Dövize endeksli bir sektörüz. Biz de bunu en iyi şekilde yönetmeye çalışıyoruz. Örneğin faizlerdeki dalgalanmayı müşteriye en az şekilde yansıtıyoruz.

Fransız markanın küçük oyuncusu 208, Şubat ayındaki ÖTV düzenlemesi sonrasında 312 bin 188 TL‘den başlayan fiyat etiketine sahipti. 2022 Mart ayında yeni bir Peugeot 208 sahibi olmak isteyenlerin 362 bin 500 TL ödemesi gerekiyor.

Nisanda piyasa canlanmaya başlar

2022 model otomobil fiyatlarının artışı, yüksek faizlerle birleşince ikinci el piyasaya nur yağacak görüntüsü var. Özellikle havaların düzelmesi, gezme ihtiyacının canlanmasıyla mart sonu ve nisan ayında yükselen bir piyasa beklentisi gelişiyor.

Mayıs ayının başındaki şeker bayramı tatilini ev dışında geçirmek isteyenlerin de etkili olacağı piyasada; pandemi nedeniyle uçak tercihi yerine kendi aracıyla gitmek isteyenler de etkili olacak.

Önceki İçerikGiden Passat, gelen Variant ve 11 SUV modelli Volkswagen
Sonraki İçerikFormula 1 Bahreyn GP 2022: İlk yarışta Ferrari’den çifte galibiyet!
Gazeteci, radyo programcısı, TV yorumcusu. 1989 yılında ekonomi gazeteciliğine başladı. 1999 yılında Hürriyet Grubu'nun yayınladığı haftalık Ekonomist Dergisi'nde otomotiv editörü oldu. 2006-2011 yılları arasında Akşam Gazetesi'nde Otovizyon köşesinde otomobil odaklı makaleler yazdı. 2011 yılında Otoajanda.com sitesini kurdu ve halen yayın yönetmeni olarak görev yapıyor. TV yorumculuğu ve radyo programcılığı ise son dönemdeki etkinlikleri arasında öne çıkıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz