Otomobil fuarında Bursa’ya destek eylemi

Birbirinden renkli görüntüler, mankenler, yeni modeller ve ışıklar altında süren İstanbul Autoshowda bir de eylem gerçekleşti.

Bursa’daki işçi direnişlerini destekleyen bir grup öğrenci Autoshowda pankart açtı.

Sendika adlı internet sitesinin haberine göre eylemci öğrenciler, açtıkları pankart ile izleyicileri Autoshowu boykota çağırdıkları öğrenildi.

Haberde şu bilgiler yer aldı:

Öğrencilerin yanlarında getirdikleri belirtilen pankartta “Direnen metal işçilerinin yanındayız, otomotiv fuarını boykot et, metal işçilerinin sesini yükselt” yazdığı görüldü.

Direnişteki metal işçilerine destek verdiklerini belirten pankartçı öğrenciler, yapılan fuarın işçilere ihanet olduğunu iddia ettiler.

Fuarı ziyaretçilerinin bir kısmının alkışlarla destek verdiği eylemde öğrenciler, fuara boykot uygulanmasını istedikleri görüldü.

Öğrencilerin protestosuna önce güvenlikler ardından polis müdahale etti. Öğrencilerin elinde bulunan pankartı alan polisler, öğrencileri yaka paça dışarı çıkardı.

TOFAŞ motoru çalıştırdı

Bu arada Ford ve TOFAŞ ile Coşkunöz tesislerinde üretim yeniden başladı. Renault’da ise görüşmelerin sürdüğü ifade ediliyor.

Dün itibariyle varılan anlaşmalarla işbaşı yapılan fabrikalarda, işçi isteklerinin önemli kısmının kabul edildiği belirtiliyor.

Yönetim ve çalışanlar arasında varılan anlaşma sonucu üretimin yeniden başlamasıyla, günlük 4 bin adetlere vardığı ifade edilen üretim kayıpları da kısa sürede takviye edilebileceği ifade ediliyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.