Otomobil şirketlerine rekabeti ihlal soruşturması

Avrupa Komisyonu birçok otomobil şirketine yönelik rekabeti ihlal soruşturması başlattı. Alman haber dergisi Der Spiegel’e göre Aralık ayında başlayan soruşturma ile Jaguar Land Rover, Renault, Nissan, PSA, Fiat Chrysler (FCA) şirketlerinin antitröst yasasını ihlal edip etmediği araştırılıyor.

Şirketlerin otomobil parça fiyatlarını yüzde 25’e kadar yükseltmeyi kabul edip etmediklerini araştıran komisyon Avrupalı ​​otomobil üreticileri konusunda; Eylül 2018’de de Volkswagen, Daimler ve BMW’nin emisyon teknolojileri konusunda bir soruşturma başlatmıştı.

Mediapart adlı kuruluşun Accenture danışmanlıktan aldığı belgelere göre; şirketlerin otomobil yedek parçada karmaşık yazılımlar kullanarak fiyat artışları uygulamaları sözkonusu. Bu sayede sadece 2 şirketin 100 milyon Euro’ya yakın kar etmiş olabileceği dile getiriliyor.

Ancak Renault ve PSA grupları bu suçlamaları resmen reddettiler; “Hiçbir zaman ve hiçbir şekilde herhangi bir rekabet kurallarının ihlali ile ilgili adım atmadık. Bu suçlamalar tamamen temelsiz.” Kaynak:
Bloomberg, Der Spiegel, Mediapart, AFP

Önceki İçerikArkadan itişli elektrikli Honda 2019 sonunda yollarda
Sonraki İçerikCenevre AutoShow 2019: 2 yeni Lexus’a prömiyer
26 yıldır otomotiv yazıyor, TV ve radyo yayıncılığı yaptı, dijital medya haberciliği, dijital içerik geliştirme, YouTube kanalı devam ediyor! 5 yıl kurumsal iletişim deneyimi var...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz