Otomobil ve motosiklete ÖTV, hafif ticariye KDV desteğine 2019 yorumları

Yeni yılın son saatlerinde otomobil ve hafif ticari araçlarla motosiklet alımlarında geçerli ÖTV ve KDV indirimlerinin 3 ay daha uzatılması heyecan yarattı. Son güne sıkıyan işlemler 2019 yılının Mart ayı sonuna kadar yapılabilecek. Yeni düzenleme 2019 modellerin satıya çıkmasını da kapsayacağı için daha fazla etkide bulunabilir.

Hükümet’in ÖTV ve KDV indirim kararını uzatmasına karşı otomotiv firmalarının açıklamaları da gelmeye başladı. 2019 yılı için yapılan ve 350 bin adetlere kadar inen yıllık satış tahminleri bu destekle daha yukarılarda seyredecektir.

Ekim ayı bayındaki Paris Otomobil Fuarı’nda röportaj yaptığım Renault Mais Genel Müdürü Berk Çağdaş, 2019 yılı Türkiye otomotiv pazarının 600 bin adetlerde gerçekleşmesini öngördüklerini söylemişti. Dediği gibi yeni yıla başlanıyor.

Yeni yıla saatler kala açıklanan ÖTV ve KDV indiriminin devamı twiitiyle bu rakam gerçekçi hale gelmiş gibi duruyor. Tüketicilerse özellikle motosiklet fiyatlarında yeni fiyatları bekliyorlar.

Uzatma kararını sektörün çatı derneklerinin başkanları ve bazı marka genel müdürleri değerlendirdi. Rakam telaffuz etmekten kaçınan üst düzey yöneticiler, kararı olumlu bulduklarını belirtip, teşekkürlerini bildiriyorlar.

Kim, ne dedi? İlk açıklamalar

Otomotiv Distribütörleri Derneği Başkanı E. Ali Bilaloğlu yaptığı açıklamada şu görüşlere yer verdi:

ODD Başkanı Emir Ali Bilaloğlu:

“Geride bıraktığımız 2018 yılında artan faiz, kur ve volatilite otomotiv sektöründe öngörülebilirliği zorlaştırırken, tüketiciyi de hızla otomotiv ürünlerine ulaşımdan uzaklaştırmıştı.

İhtiyaçlara cevap veren düzenlemeler, hızlı aksiyonlarla hayata geçirildi. Hurda Araç uygulaması devreye girdi, özel tüketim vergisi matrahları güncellendi ve 2018 yılında üretilmiş araçların ithalatına ilave süre tanındı.

Ali Bilaloğlu, ODD Başkanı Hayri Erce, ODD Genel Koordinatörü

Ayrıca (…) 31 Aralık 2018 tarihine kadar uygulanmak üzere; 1600 cc altındaki motor hacmine sahip ve ÖTV matrahı 70 bin TL altındaki otomobillere uygulanan yüzde 45 oranındaki ÖTV’nin yüzde 30’a ve yine 1600 cc altındaki motor hacmine sahip ve ÖTV matrahı 70 bin TL ile 120 bin TL aralığında olan otomobillere uygulanan yüzde 50 oranındaki ÖTV’nin yüzde 35’e indirildiğini,  ayrıca ticari araçlara uygulanan yüzde 18 oranındaki KDV’nin ise %1’e indirildiğini öğrenmiştik.

Bugün de bu indirimlerin 31 Mart 2019  tarihine kadar devam ettirilmesi yönünde kararını büyük bir memnuniyetle öğrenmiş bulunuyoruz. Bu düzenlemenin devam ettirilmesi ülke ekonomisinde lokomotif sektörlerden Otomotiv Ekosisteminin korunarak geliştirilmesi; küresel otomotiv arenasında sektörümüzün rekabet gücünün devamlılığı ve desteklenmesi adına çok önemli bir gelişmedir.

Son yıllarda yaratılan iç pazar, ana ve yan sanayinin başardığı üretim ve ihracat, bunların da ötesinde tüm sektörün ana oyuncuları ve bağlı sektörleriyle yarattığı istihdam ülkemiz için çok kıymetli. Otomotiv, peşinden birçok sektörü sürüklüyor olmasıyla da önemli bir konumda. Ülkemizin lokomotif sektörlerinden otomotivin iç pazarın yeniden 1 milyon seviyelerine taşıyacak politikaların geliştirilmesi, güven ortamı ve istikrarın sürdürülebilir kılınması ülkemiz ekonomisi bakımından da çok değerli.

Dengelenme yılı olarak görülen 2019 yılının alınan önlemlerle desteklenmesi geçiş sürecinin kolaylaştırılması ve yarattığı olumlu etki bakımından da kıymetli. Sektörümüz içerisinden geçilen bu süreçte ülkemiz yararına üzerine düşeni yapmaya devam edecektir.

OSD Başkanı Haydar Yenigün:

Otomotiv Sanayii Derneği (OSD), uzatma kararını 2019’un ilk çeyreğine damgasını vuracak, Türk otomotiv sanayinin üretim ve istihdam sürekliliğine derin nefes aldırmaya devam ettirecek çok pozitif bir gelişme olarak değerlendirdi.

Hazine ve Maliye Bakanımızın verdiği müjdeyle sektöre yaşam enerjisi veren düzenlemelerin, 2019 yılının ilk 3 ayında da uygulanmaya devam edecek olmasından büyük mutluluk duyuyoruz. Bu noktada özellikle bakan yardımcılarımıza KDV indirimindeki mağduriyeti giderdikleri için ayrıca teşekkür ediyoruzaçıklamasında bulundu.

“Kasım ayının başında yürürlüğe giren ÖTV indirimi ve KDV düzenlemesinin sektörümüze olumlu katkılar yaptığını gördük. Zor bir dönemden geçerken böyle bir uygulamayı devreye almak hem sektörü hem de otomobil ve ticari araç almayı düşünenleri oldukça memnun etti. ÖTV ve KDV düzenlemesinin 2019 yılının ilk 3 ayında da devam edecek olması sektörümüze olan olumlu katkıyı devam ettirecektir.

OYDER Başkanı Şahsuvaroğlu:

“Kasım ayının başında yürürlüğe giren ÖTV ve KDV düzenlemesi ile tüm otomotiv sektörü adeta uçurumun kenarından döndü. 2018 yılının ikinci yarısında başlayan büyük daralma %78’lere varınca vergisel önlemler alınmadan serbest düşüşü yavaşlatmak mümkün olamayacaktı. Devlet tarafından yapılan ve paraşüt görevi gören ÖTV ve KDV indirimi sayesinde sektör nefes almış, dolayısıyla düşüş hızı da yavaşlatılmış oldu. Ekonomimizin en büyük sektörlerinden bir tanesi olan otomotiv sektöründe uygulanan bu ÖTV ve KDV düzenlemesinin 3 ay daha uzatılması tüm sektör oyuncularının arzu ettiği bir destekti. Bu durum ise sektörümüzü temsil eden tüm derneklerimizin gösterdiği yoğun çabaların hükümetimiz nezdinde karşılık bulmasıdır. 

OYDER Başkanı Murat Şahsuvaroğlu

ÖTV düzenlemesi sonucu ilgili araçlara modele bağlı olarak 20 bin TL’nin üzerinde indirim yansımasının sürecek olması tüketiciler lehine olumlu havanın devam etmesi anlamına geliyor. Bu durum yeni araç almak isteyenler için de önemli bir teşvik olacaktır. Buna bir de markaların düzenlediği kampanyalar eklenince avantajlar katlanacaktır.

Renault Mais Genel Müdürü Berk Çağdaş:

‘ÖTV indiriminin sürmesi, tüketiciye verilen önemli destek’

Renault Mais Genel Müdürü Berk Çağdaş, 31 Mart 2019’a kadar uzatılan ÖTV indiriminin devam etmesini sektör olarak büyük bir memnuniyetle karşıladıklarını belirterek, “İndirimin sürmesi, sektör oyuncularına olduğu gibi tüketiciye de verilen önemli bir destektir.” açıklamasını yaptı.

İndirimin sürmesinin sektör oyuncularına olduğu gibi tüketiciye de verilen önemli bir destek olduğunun altını çizen Çağdaş, “Türkiye’nin lokomotif sektörlerinden otomotivde, kasım-aralık aylarında, tam zamanında yapılan ÖTV ve KDV indirimi ile sektörün çarkları dönmeye devam etti. Bu iki ayda verilen destek ile gerçekleşen ek satışlar sayesinde devletin vergi kaybı da önlenmiş oldu.

Enflasyonla Topyekun Mücadele kapsamında katkımızı 2019 yılında da sürdüreceğiz. En uygun fiyatlar ile müşterilerimize otomobil sahibi olma imkanı sunmaya devam edeceğiz. Güçlü ekonomi ve güçlü bir Türkiye için, Renault Mais olarak ülkemiz yararına üzerimize düşeni yapmak en büyük önceliğimiz. ” ifadelerini kullandı.

Suzuki Türkiye Genel Müdürü Ümit Karaarslan:

Ümit Karaaslan – Suzuki Türkiye Genel Müdürü

Motosiklette de yeni yılla birlikte 250 cc altı motorlu modellerde ÖTV’nin tamamen kaldırılmasını çok olumlu karşıladıklarını belirten Suzuki ve Trend Motor Genel Müdürü Ümit Karaarslan, 250 cc altı modellerin Türkiye’de pazarın yüzde 80’ini oluşturduğuna dikkat çekti. Bu olumlu adımın 250 cc üstü motorlu modellerde de uygulanmasının önemi dikkat çeken Karaarslan, “Türk milleti yüksek hacimli iyi motorlara da binmeyi hak ediyor. Buradaki yüzde 35 olan ÖTV’nin belli bir miktar teşvikle düşürülmesi, pazarın daha da büyümesine vesile olacağı gibi motosiklet alanında ülkemize yeni yatırımların gelmesine de vesile olur” açıklamasını gönderdi. 

Toyota Türkiye CEO Bozkurt:

“2019 yılının sadece bizim için değil tüm sektör için çok hassas bir sene olmasını bekliyoruz. Sektör olarak bugüne kadar her zaman bardağın dolu tarafına bakmaya gayret gösteren bir yaklaşım içinde olduk. 2018 yılının son aylarına geldiğimizde pazarın gidişatını öngörmekte zorluk çekiyorduk ve bazı önlemler alma gerekliliği ortaya çıkmış durumdaydı. Bunları düşünürken ÖTV ve KDV ile ilgili düzenleme tam zamanında geldi. Otomobil piyasasının hareket beklediği Kasım ve Aralık aylarında, bu indirimlerin çok olumlu katkısı oldu ve hatırı sayılır bir canlanma yaşandı. Şimdi bu düzenlemenin 3 ay daha devam edecek olmasıyla birlikte sektörümüzdeki bu canlanmayı 2019 yılının ilk çeyreğinde de görmeyi bekliyoruz.

Süresi üç ay daha uzatılan hurda teşviki ve engelliler için matrahlardaki değişim ile birlikte piyasanın hareketlenmesi kaçınılmaz olacak. Böylelikle toplam araç satışından elde edilen vergi oranı da artış gösterecek. Bu düzenlemeleri kalıcı hale getirecek bir vergi sisteminin gelmesi ise hem sektörü hem de müşterileri rahatlatacak bir gelişme olacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.