Otomobilde vergi tartışması: “Sıfır ÖTV yerine, fiyatları indirin”

2019 yılı ilk ayları itibariyle ÖTV ve KDV indirimlerine rağmen otomobil satışlarının düşük seyretmesi sektörü korkutuyor. Yıllık bazda 300 binlere yönelen satışların, teşviklerin uzatılmaması durumunda daha alt seviyelere yönelebileceği öne sürülüyor. Otomotiv Distribütörleri Derneği ODD Başkanı Ali Bilaloğlu’nun açıklamasıyla gündeme gelen sıfır ÖTV isteği de tartışma yarattı. Açıklama adeta sektörü böldü.

Hükümetin ilk beş aydaki vergi geliri kaybının, bütçeyi zora soktuğu gerçeği de ayrı bir yanda duruyor. Vergiler artarsa bu açık kapanır mı bilinmez ama bu fiyat ve vergilerle otomobil almayan tüketicilerin, yüksek vergilerle hiç almayacakları ise şaşırtıcı değil.

ODD Başkanı Ali Bilaloğlu ve Genel Koordinatör Hayri Erce.

Bu soruna çare olması amıcıyla geçtiğimiz hafta Otomobil Distribütörleri Derneği bir açıklama yapmıştı. Başkan Ali Bilaloğlu imzasıyla yapılan açıklama, otomobillerde ÖTV’nin sınırlanmasını talep ediyordu.Haberin çıktığı gün Türkiye çapında satışları duran otomotiv şirketleri açıklamayı zamansız bulduklarını dile getirdiler.

Sıfır ÖTV yerine fiyatlarınızı indirin

Şimdi de Türkiye’nin önemli filo kiralama şirketlerinden Hedef Filo üst yöneticisi Ersan Öztürk konuya tepki gösteren bir post paylaştı. Linkdln hesabında Öztürk şunları yazdı:

Öztürk, yapılacak ÖTV sıfırlamasının ikinci el araç fiyatlarına etkisini değerlendirerek, “Sizin niyetiniz sadece yeni araç satmak. ÖTV indirimi yerine fiyatlarınızı indirin” tepkisini gösteriyor.

Öztürk’ün yorumuna ALJ Grubu’nun Türkiye’de ikinci el araç ticareti yapan Otoshops Genel Müdürü Murat Aydın’ın uzun bir yanıt oluşturduğu görülüyor.

Otoshops Genel Müdürü Murat Aydın da ODD açıklamasına tepki gösterdi.

Daralan Türkiye otomobil ve hafif ticari araç pazarının yeni tartışmaları kaydırıp kaldırmayacağı ayrı bir konu. Ama ortak noktaların bulunması gereken dar koridor geçişine dikkat etmek gerekiyor.

Elindeki aracını satamayacak tüketicilerin yeni araç alımında sıfır ÖTV teşviğini ne kadar dikkate alacakları tartışılabilir. Yüksek faizlerin gündeme getirilmeden, sadece vergi indirimiyle günü geçirmek çözüme uzak kalmayla sonuçlanabilir.

Tartıymalar alevlenirken, mevcut indirimlerle en ucuz yeni otomobilleri öğrenmek için haberimize göz atabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.