Otomobillerdeki TRT Bandrol ücreti de yüzde 100 zamlandı

Otomobil fiyatlarına bir fiyat artışı daha geldi. Zaten dünyanın en pahalı otomobillerinin fiyatlanmasına yol açan Türkiye’de otomobillerdeki TRT Bandrol ücreti artırıldı.

Araç başına 1000 TL artış anlamına geldiği belirtilen yeni karara göre otomobillerdeki TRT bandrol ücreti yüzde 0.4’e çıkarıldı.

Cumhurbaşkanlığı Kararıyla artırılan Bandrol Ücreti ile TRT’ye 500 milyon TL ek kaynak sağlanmış olacağı belirtiliyor.

Araçlarda bulunan multimedya sistemleri üzerinden TRT’ye Bandrol Ücreti ödeniyor.

Yeni yayınlanan kararda şu bilgiler yer alıyor:

“Türkiye Radyo-Televizyon Kurumu Gelirleri Kanunu Uyarınca Radyo, Televizyon, Video ve Birleşik Cihazlar ile Bunların Dışında Kalan Radyo ve Televizyon Yayınlarını Almaya Yarayan Her Türlü Cihazdan Alınacak Bandrol Ücretlerine İlişkin Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar” Resmi Gazete’de yayımlandı.

Buna göre, 15 Temmuz 2015 tarihli Bakanlar Kurulu kararı ile yürürlüğe konulan “3093 Sayılı Türkiye Radyo-Televizyon Kurumu Gelirleri Kanunu Uyarınca Radyo, Televizyon, Video ve Birleşik Cihazlar ile Bunların Dışında Kalan Radyo ve Televizyon Yayınlarını Almaya Yarayan Her Türlü Cihazdan Alınacak Bandrol Ücretlerine İlişkin Karar”ın başlığı, “Türkiye Radyo-Televizyon Kurumu Gelirleri Kanunu Uyarınca Radyo, Televizyon, Video ve Birleşik Cihazlar ile Görsel ve/veya İşitsel Yayınları Alabilen Her Türlü Cihazdan Alınacak Bandrol Ücretlerine İlişkin Karar” şeklinde değiştirildi.

Bakanlar Kurulu tarafından 24 Temmuz’da alınan söz konusu kararla, bandrole tabi eşyanın cins ve gümrük tarife istatistik pozisyonlarının (GTİP) yer aldığı liste de değiştirildi.

Bandrole tabi cihazlar ve bandrol oranlarının yer aldığı listeye göre, ilave bir yazılım veya donanım desteği olsun veya olmasın doğrudan internet üzerinden; veya başka bir yolla her türlü görsel veya işitsel yayınları alabilen cihazların bandrol oranları şöyle oldu:

– Televizyon: yüzde 16,

– Radyo, portatif radyo-teyp, radyo-pikap (motorlu taşıtlarda kullanılmaya mahsus olanlar, radyo tuner kartları dahil): yüzde 16

– Video: yüzde 16

– Birleşik cihazlar (Video-televizyon-radyo, video-televizyon, radyo televizyon, müzik setleri ve benzerleri): yüzde 16

– Cep telefonları: yüzde 10

– Bilgisayarlar ve tablet bilgisayarlar: yüzde 2

Taşıtlar (Üzerinde görsel ve/veya işitsel yayınları alabilen cihaz bulunanlar)

a- Kara taşıtları: yüzde 0,4

b- Diğer taşıtlar: yüzde 0,01

– Video görüntü veya ekranına bağlantı yapılmak üzere tasarlanmış olan TV alıcıları (Uydu alıcıları, set üstü medya kutuları, tv tuner kartları dahil): yüzde 10

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.