Otomobilin anahtarını kadınlar kaptı

Belma Toprak

 

TÜRKİYE ve dünyada otomotiv pazarı giderek daha yoğun bir rekabet alanına sahne olurken, kadınlar sektörün hatırlı müşterileri haline geldi. Hatta otomotiv pazarının geleceğini kadınların şekillendireceği ifade edilirken, kadınların ekonomik hayatta hergeçen gün daha fazla yer bulması bu beklentileri güçlendiriyor. TEB Cetelem tarafından Türkiye’nin de içinde olduğu 8 Avrupa ülkesinde yapılan 'Özel otomobil çağının sonu geldi mi' başlıklı araştırma, ağırlıklı olarak özel otomobillerin geleceği ve tüketicilerin otomobilin geleceğini nasıl gördüklerini ortaya koydu. Rapora göre, otomobil markaları reklamlarından pazarlama ve satış stratejilerine kadar 'kadın müşteri'yi öncelik haline getirdi. Türkiye otomotiv pazarında da aynı trendin oluştuğu dikkat çekerken, TEB Cetelem Satış ve Pazarlama Direktörü Sercan Büyükbayram, müşterileri arasında kadınların yüzde 30 civarında olmasına rağmen araç alırken parayı erkekler ödese de belirleyicinin kadın olduğuna dikkat çekiyor.

 

Otomobil artık özgürlük sembolü

TEB Cetelem'in raporunda dikkat çeken diğer konular ise şöyle:

* 20 yıl önce otomobil sahipliği yüzde 52 oranıyla başarı sembolü olarak görülüyordu. Yüzde 37 oran ile ise özgürlük ve bağımsızlık sembolü olarak görülürken bugün bu oran yüzde 52’ye yükselerek araç almada ilk kriter haline geldi.

* Avrupa’da otomobili keyif için alırım diyen tüketiciler arasında Türkler  birinci sırada yer alıyor.

* Marka Türkler için  araç satın alma sürecinde yüzde 97 oranıyla en önemli faktör olarak öne çıkıyor.

* Araştırmaya  katılan Türkler'in  yüzde 94’ü araç maliyetine, yakıt maliyetinden daha çok önem  veriyor.

* Türk kadını trafikte daha sabırlı. Otomobil sahibi olma konusunda kadınlar erkeklerden daha istekli bir duruş sergiliyor.

* Otomobile ulaşma konusunda diğer Avrupalı tüketicilere göre daha fazla zorlanan Portekizliler ve Türkler ortak otomobil kullanımının öncüleri olmaya aday görünüyor. Onları Fransızlar ve İspanyollar takip ediyor.

* Her Avrupalı'dan en az dördü, önümüzdeki 10 yılda ortak otomobil kullanımına hazır olduğunu belirtiyor. Türkler, İtalyanlar ve Almanlar, bu soruya sırtını dönen Belçikalılara veya İngilizlere kıyasla bu kullanım türünü tercih etmeye daha eğilimli.

 

Kadınlar paylaşmıyor

* Araç paylaşımına sıcak bakan Avrupalı erkek sürücülerin oranı yüzde 47'yi bulurken,  bu oran kadınlar arasında sadece yüzde 37 seviyesinde kalıyor. Bu, kadınların otomobillerine, Avrupalı erkeklerden daha fazla bağlı olduklarını gösteriyor. Bu durum aynı zamanda markaların son yıllarda neden daha çok kadın müşterileri düşünerek ürün geliştirdiklerini de açıklıyor.

* Avrupa'da yeni otomobil sahibi olma yaşı giderek yükseliyor. Otomobil fiyatlarındaki hızlı artış, Avrupa'da yeni bir otomobil sahibi olma yaşını ortalama 50’ye yükseltti.

* Gençler ya hiç otomobil satın almak istemiyor ya da kullanılmış olanı tercih ediyor. Bu nedenle raporda, otomobil alımını finanse etmek için kredi talebinde bulunmanın adeta artık kaçınılmaz olduğu belirtiliyor.

* Kredi seçeneği en çok yüzde 88 ile Türkiye'de kullanıyor. İtalyanlar yüzde 77 ile ikinci, İspanyollar yüzde 75 ile üçüncü sırada. Her üç veya dört Avrupalı'dan biri otomobili nakit olarak almayı tercih ediyor.

 

BELMA TOPRAK

 

Önceki İçerikBMW’ler artık fotoğraf çekecek
Sonraki İçerikSon sözü kadınlar söylüyor
Otoajanda.com haber merkezi, konusunda çok deneyimli ve uzman bir ekip tarafından yönetiliyor. Tüm haberler bu ekibin tecrübeli üyelerince edite edilerek, yayınlanıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz