Otomobilin gücü yazılım güncellemesiyle “online” yükseltildi

Teknolojiyi sadece akıllı telefonlarda görmüyor ve yaşamıyoruz. Otomobillerdeki teknoloji de “güncelleme” yöntemiyle ilerlemeye başladı. Volkswagen ve Audi’den dinlediğimiz, Cenevre’de Fiat’tan gördüğümüz güncelleme yöntemiyle aracınızı geliştirme Tesla Model 3 ile başladı.

ABD’nin en zengin isimlerinden Elon Musk’ın sahibi olduğu Tesla Model 3 için başlattığı güncelleme ile aracın gücünü yüzde 5 artırdığını açıkladı. Aslında bu bir süre önce Elon Musk tarafından vaat edilmiş bir gelişmeydi. Aracın hızını artıran yeni yazılım sürümü 2019.8.2 sayesinde, baz versiyon Tesla’nın güç çıkışında yüzde 5 artış sağlıyor.

Hız sınırı 260 km’ye çıktı

Bu güç artışı, uzun menzilli RWD versiyonu da dahil olmak üzere, tüm Model 3 versiyonları için geçerli. Bu yazılımla Tesla Model 3 performans modelinin son hızı saatte 260 km’ye yükseldi. Tabii ki yüzde 5 gibi bir yükseliş sıradan kullanıcıların hissedileceği bir veri sayılmaz.

Tesla Model 3 yazılım güncellemesini internetten indirenlere sürpriz güç artışı.

Bir kullanıcı tarafından Reddit’deki 22 nickname’iyle paylaşılan bir görüntü de güncellemede nelerin yeni olduğunu gösteriyor. “Aracınızın gücü yaklaşık yüzde 5 oranında artmış, hızlanma ve performansı arttırılmış” yorumunun aktarıldığı bu mesajın yanı sıra, sahiplerine ayrıca anahtarlık applikasyonunu kullanarak Summon uygulamasını nasıl başlatabilecekleri hakkında da bilgi veriliyor.

Yine Mercedes modellerinden tanıdığımız, araç hareketsizken “arabanızın çevresini sürekli izleyen” Sentry Mode işlevi var. Bu sistem olası kötü niyetli hareketleri yakalamak için kameraları kullanıyor. Tesla, bu sistemin reklamını da yapıyor ve sistem kendini kanıtlamış durumda.

Türkiye’deki Teslam Model 3 sahiplerinin bu yazılım güncellemesinden yararlanıp yararlanmadıklarını bilmek isteriz. Güncellemenin etkisini de yazacak Tesla Model 3 kullanıcılarının yorumlarını bekliyoruz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.