Otomobilin yeni markaları Apple, Xiaomi, LG, Oppo, Huawei…

Ford, Mercedes Benz, Fiat gibi tarihi 130 yıla uzanan otomobil markaları önce Tesla gibi çıkış hikayesi tamamen otomobil olan markalarla tanıştı. Hisse değeri tartışmaları bir yana Tesla satış listelerinde öne çıkan, yüzdelik dilimlerde yer tutan satış rakamlarına çoktan ulaştı bile. Şimdi ise sırada yeni rakipler var! Bu kez şaşkınlığı artıracak olan şey telefon, bilgisayar markalarının peşpeşe otomobil üretmeye yoğunlaşması olacak…

Önce Apple’ın adı geçti ve belki de ABD’li olması nedeniyle Apple -ortada otomobili olmamamsına rağmen- kolayca Tesla gibi telaffuz edilmeye başladı. Otoajanda.com olarak daha önce birkaç Apple otomobil tasarımına yer verdik. İşler şimdi hız kazanıyor gibi; Çinli Huawei, Xiaomi ve OPPO gibi şirketler ilk otomobil modelleri için tasarım detayları ile pazarı canlı tutuyor. Beklenen ise daha fazla teknoloji şirketinin otomotiv endüstrisine adım atmaya hazırlanması.

Çinli akıllı telefon devi Xiaomi, otomotiv genişlemelerine milyarlarca dolar yatırıma hazırlanırken şirketin CEO’su Lei Jun projeye liderlik edeceğini açıkladı. Xiaomi otonom elektrikli otomobil için derinlemesine yazılım, yüksek hassasiyetli haritalar, simülasyon yazılımı, milimetre dalga algoritmaları için mühendisler aradığını duyurdu.

Xiaomi Apple karşı karşıya

Xiaomi’nin Apple’ın ayak izlerini takip etmesi çok muhtemel. Apple otonom elektrikli araba üzerinde çalışıyor ve ilk yola çıkış tarihinin 2024 veya 2025 olması konusunda fazlasıyla görüş var. Elektrikli otomobilinin üretimi için Çin’de birçok otomobil üreticisi bulma ihtimali olan Xiaomi’nin aksine Apple; Apple Car üretimiyle ilgilenecek bir ortak bulmak için aylardır uğraşıyor. Hyundai ile başarısız görüşmelerin ardından Nissan ile olan yakınlaşmaların yaz sonunda sonuç vermesi bekleniyor. Burada Magna şirketi ve teknoloji şirketi LG de birlikte yer alabilir. Apple bir yandan iPhone üreticisi Foxconn ile bir EV üretim anlaşması da yapabilir.

iPhone üreticisi iddialı otomobil projesi hakkında pek bir şey söylemese de; dışarıdaki tasarımcılar bu devrim niteliğindeki aracın neye benzemesi gerektiğini tam olarak biliyorlar. Ashish Gogte tasarımı Apple iCar bunlardan biri.

Apple Car’ın yüksek teknoloji ürünü bir otomobil olması bekleniyor. Şirket, kendi kendine sürüş yeteneklerini güçlendirdiği varsayılan Lidar sistemleri de dahil olmak üzere; patent başvuruları sayesinde bazıları son zamanlarda ortaya çıkan yeni teknolojilere agresif bir şekilde yatırım yaptı.

Çinli teknoloji devi Huawei, yakın zamanda 2025 yılına kadar otonom bir otomobil piyasaya sürmeyi planladığını açıkladı; Huawei’nin akıllı araç ünitesinde üst düzey yönetici Wang Jun, tarih konusunda her alanda rakip gördükleri Apple ile göz göze hareket ediyor ve tarihi en geç 2025 olarak deklare ediyor.

Çinli teknoloji firmasının Apple’a karşı yarışta başa çıkması gereken büyük bir sorunu var: şirket hala Amerika Birleşik Devletleri’nde bir dizi yaptırımla mücadele ediyor; bu yüzden otonom EV, konusunda uluslararası pazarlarda yarış hiç de kolay olmayacak. Huawei şu anda akıllı telefonlarında Android veya Google hizmetlerini kullanamıyor.

Huawei, otomotiv pazarına yatırım yapmanın, şirketin ABD yaptırımlarının açıkça zarar verdiği akıllı telefon pazarında kaydettiği düşüşün üstesinden gelmeye yardımcı olabileceğine inanıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.