Otomotiv ihracatı nisanda 2.7 milyar dolara geriledi

Türkiye otomotiv sanayinin nisan ayı ihracat rakamları açıklandı. Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) verilerine göre, otomotiv nisan ayında da en çok ihracat gerçekleştiren sektör oldu. Nisan 2023 Türkiye otomotiv sanayi ihracatı 2,7 milyar dolar oldu. Bu rakam 2022 yılı nisan ayına göre yüzde 1.8 azalışa denk geliyor. Mart ayı otomotiv ihracatı ise 3.3 milyar dolar ile rekor kırmıştı.

Türkiye otomotiv ihnracati nisanda geriledi
Türkiye otomotiv ihracatı alt dağılımı Nisan 2023.

Nisan ayı verisiyle birlikte 2023 yılı ilk 4 aylık otomotiv ihracatı 11.3 milyar dolara yükseldi. Nisan ayında binek otomobiller ve Otobüs-Minibüs-Midibüs ihracatında çift haneli artış gerçekleşti. Otomotivde Türkiye’nin en büyük ihracat pazarı Almanya’ya yönelik düşüş olsa da Fransa’ya yüzde 31, İtalya’ya yüzde 19 gibi önemli oranda artış yaşandı.

Tedarik sanayii ihracatı nisanda düştü

Nisan ayında

  • Tedarik sanayi ihracatı yüzde 6 düşerek; 1 milyar 80 milyon dolar oldu.
  • Binek otomobiller ihracatı yüzde 10 artarak 886 milyon USD,
  • Eşya Taşımaya Mahsus Motorlu Taşıtlar ihracatı yüzde 26 azalarak 342 milyon USD,
  • Çekiciler ihracatı yüzde 0,4 azalarak 180 milyon USD
  • Otobüs-Minibüs-Midibüs ihracatı da yüzde 75 artarak 174 milyon USD olarak gerçekleşti.

Almanlar yedek parça alımını azalttı

  • Tedarik Endüstrisinde en fazla ihracat yapılan ülke olan Almanya’ya ihracatta yüzde 6 oranında azalış görülürken, yine önemli pazarlardan İtalya’ya yüzde 0,2, Fransa’ya yüzde 10, Rusya’ya yüzde 144 artış, Birleşik Devletler’e ise yüzde 34 düşüş yaşandı.
  • Binek otomobillerde önemli pazarlardan olan Fransa’ya yüzde 65, İtalya’ya yüzde 75, Almanya’ya yüzde 11, İsrail’e yüzde 14, Slovenya’ya yüzde 29 ihracat artışı, İspanya’ya yüzde 4, Birleşik Krallık’a yüzde 29, Polonya’ya yüzde23 ihracat düşüşü oldu.
  • Eşya Taşımaya Mahsus Motorlu Taşıtlarda ise Slovenya’ya ihracatta yüzde 34, İtalya’ya yüzde 23, İspanya’ya yüzde 8 düşüş görülürken, Birleşik Krallık’a yüzde 19, Fransa’ya yüzde 3, Belçika’ya yüzde 8 artış kaydedildi.
Otobüs-Minibüs-Midibüs ürün grubunda en fazla ihracat yapılan ülkeler olan Fransa ve Almanya’ya ihracat artışı, yine Çekiciler ürün grubunda da Fransa ve İspanya’ya ihracat artışı oldu.

İhracatta yüzümüz Fransa ile güldü

Ülkeler bazında en büyük pazar olan Almanya’ya 351 milyon USD’lik ihracat yapıldı. En büyük pazarlardan Fransa’ya ise yüzde 31 artışla 332 milyon USD’lik ihracat oldu. İtalya’ya da yüzde 19 artışla 251 milyon USD ihracat kaydedildi. Yine önemli pazarlardan Birleşik Krallık’a yüzde 6, Polonya’ya yüzde 15, Amerika Birleşik Devletleri’ne yüzde 63 ihracat düşüşü, İspanya’ya %7, Slovenya’ya %2, Belçika’ya ise %13 ihracat artışı yaşandı.

AB ülkelerine yüzde 5 artış

Nisanda ülke grubu bazında ihracattan %70 pay alan Avrupa Birliği Ülkelerine %5 artışla 1 milyar 877 milyon USD ihracat yapıldı. Diğer Avrupa Ülkeleri %11 pay ile ülke grupları arasında ikinci sırada yer aldı. Bu ülke grubuna yönelik ihracat %5 azaldı. Bağımsız Devletler Topluluğu’na yönelik ihracat ise %50 arttı.

 

BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Oto bayileri ekstra para isterse, 2. el satış belgesini kaybedecek

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.