Otomotiv ihracatı temmuz karnesi: En önemli müşteri AB ülkeleri

Türkiye otomotiv ihracatı temmuz ayı verileri açıklandı. Türkiye otomotiv ihracatı temmuz 2022 tarihinde 2 milyar dolarlık ihracat rakamını yakaladı. 2021 yılı temmuz ayına göre yüzde 3,5 artışa denk gelen 2 milyar dolarda otomotiv tedarik sanayi en büyük segment olarak gücünü korudu. Tedarik endüstrisinde çift haneli artış dikkat çekti.

Türkiye toplam ihracatı Temmuz ayında yüzde 13 artarak, 18 milyar 550 milyon USD olarak gerçekleşti. Temmuzda 2 milyar 51 milyon USD’lik ihracata imza atan otomotiv sanayinin Türkiye ihracatından aldığı pay yüzde 11,1 olarak kayıtlara geçti.

Türkiye-ihracatı-temmuz-2022
Türkiye temmuz ayı ihracatı 2021 yılına göre artış gösterdi. Artışta değersiz TL etkisi gözleniyor.
Türkiye otomotiv ihracatı 2022 yılı Ocak – temmuz 7 aylık dönemde geçen yıla göre yüzde 5,8 artışla 17,3 milyar USD olarak gerçekleşmiştir.
Türkiye-otomotiv-ihracatı-temmuz-2022
Türkiye otomotiv ihracatı, tedarik sanayi öncülüğünde ihracatını artırmaya devam ediyor.

En büyük otomotiv ihracatı pazarı İngiltere oldu

Temmuz ayında Birleşik Krallık yüzde 38 ihracat artışıyla aylık bazda en çok ihracat
yapılan ülke olmuştur. İtalya, Birleşik Devletler ve Romanya’ya çift haneli ihracat artışları dikkat çekmiştir.

 

Türkiye’nin otomotivde en önemli dış müşterileri…

 

Otomotiv İhracatçıları Birliği (OİB) Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik: “Yüksek enflasyonun da etkisiyle en büyük pazarımız Avrupa Birliği ve Amerika Birleşik Devletleri gibi pazarlarda yaşanan daralmalar; talep değişimleri ve uzun bayram tatiline rağmen geçen ayki performansımızda artış sürdü. Geçen ay en çok otomotiv ihracatı gerçekleştirdiğimiz ürün grubu tedarik endüstrisinde çift haneli artış kaydettik. Birleşik Krallık yüzde 38’lik artışla Almanya’yı geçerek en çok ihracat yapılan ülke oldu. İtalya, Amerika Birleşik Devletleri ve Romanya’ya çift haneli artış yaşadık.

Tedarik endüstrisi ihracatında artış çift hane

  • Temmuzda en büyük ürün grubunu oluşturan Tedarik Endüstrisi ihracatı yüzde 10 artışla 910 milyon dolar olurken;
  • Binek Otomobil ihracatı yüzde 8 azalarak 534 milyon dolar;
  • Eşya Taşımaya Mahsus Motorlu Taşıtlar ihracatı yüzde 1 artarak 395 milyon dolar;
  • Otobüs-Minibüs-Midibüs ihracatı yüzde 7 azalarak 102 milyon dolar oldu.
  • Tedarik Endüstrisinde en fazla ihracat yapılan ülke olan Almanya’ya ihracat yüzde 6 artarken, ABD’ye yüzde 20, Rusya’ya yüzde 3, Birleşik Krallık’a yüzde 12, Polonya’ya yüzde 21, İspanya’ya yüzde 50 artış, İtalya’ya yüzde 8 düşüş görüldü.

Binek Otomobillerde önemli pazarlardan Birleşik Krallık’a yüzde 77, Almanya’ya yüzde 15, Fransa’ya yüzde 29, İtalya’ya yüzde 30, Belçika’ya yüzde 47, Hollanda’ya yüzde 36 artış görülürken, Polonya’ya yüzde 9, Slovenya’ya yüzde 13, İspanya’ya yüzde 54 ve İsrail’e yüzde 40 düşüş yaşandı.

Eşya Taşımaya Mahsus Motorlu Taşıtlarda Birleşik Krallık’a yüzde 17, İtalya’ya yüzde 33, Birleşik Devletlere yüzde 139, Şili’ye yüzde 40, İspanya’ya yüzde 94 artış, Slovenya’ya yüzde 52, Fransa’ya yüzde 17, Belçika’ya yüzde 38 düşüş yaşandı.

Otobüs Minibüs Midibüs ürün grubunda ise Fransa’ya yüzde 55 düşüş yaşanırken, İtalya’ya yüzde 155, İsrail’e yüzde 302 ve Birleşik Krallık’a yüzde 323 artış görüldü. Diğer ürün grupları arasında yer alan Çekiciler ihracatı ise yüzde 92 artışla 82 milyon dolar oldu.

Temmuz ayında en büyük Otomotiv ihracatı pazarı Almanya yerine Birleşik Krallık oldu. Birleşik Krallık’a yüzde 38 artışla 321 milyon dolar ihracat yapıldı. Almanya’ya ise yüzde 8 artışla 294 milyon dolar ihracat yaşandı. İtalya’ya yüzde 16 artışla 152 milyon dolar ihracat yapılırken, yine Birleşik Devletlere yüzde 36, Polonya’ya yüzde 4, Romanya’ya yüzde 17, Hollanda’ya yüzde 13, Yunanistan’a yüzde 34 ihracat artışı, Fransa’ya ise yüzde 3, İspanya’ya yüzde 7, Belçika’ya yüzde 6, Sovenya’ya yüzde 34 ve Rusya Federasyonu’na ise yüzde 8 ihracat düşüşü yaşandı.

Avrupa Birliği otomotiv ihracatımız 1,2 milyar dolar

İhracattan aldığı yüzde 59 pay ile en büyük ülke grubu olan Avrupa Birliği ülkelerine temmuzda ihracat değişim göstermedi ve 1 milyar 208 milyon dolar oldu. Geçen ay diğer Avrupa Ülkelerine yüzde 34 ve Kuzey Amerika Serbest Ticaret Ülkelerine de yüzde 30 ihracat artışı görüldü.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.