Otomotiv Meydanı: İkinci el motosiklet fiyatları sıfırı geçti!

Otomotiv sektöründe yaşanan gelişmelerin ve değişimlerin her hafta ele alındığı Otomotiv Meydanı’nda bu haftanın konusu motosikletler oldu. Otomotiv Meydanı ekibi ve Yamaha Motor Ülke Direktörü otomobiller gibi yatırım aracı haline gelen ve fiyatları artan motosikletler hakkında görüşlerini paylaştılar.

Her Cumartesi Saat 17:15’te BloombergHT TV’de Vavacars’ın sponsorluğunda sektörün nabzını tutmaya devam eden Otomotiv Meydanı, 7’nci bölümünde; Car Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Mahmut Hayırlıoğlu’nun moderatörlüğünde, Dünya Gazetesi İstihbarat Şefi Aysel Yücel, Otoajanda.com Genel Yayın Yönetmeni Halil Okşit ve Otomotiv Gazetecisi Halit Bolkan, Yamaha Motor Ülke Direktörü Hakan Kaya ile bir araya geldi.

Yamaha Motor Ülke Direktörü Hakan Kaya, pandemiyle birlikte özellikle son iki yılda motosiklet talebinin arttığına dikkat çekerek, bireysel kullanıcının yanı sıra e-ticaretteki patlamanın da kurye motosiklet satışlarını hızlandırdığını vurguladı. Diğer yandan Kaya, döviz kuruna bağlı olarak hızla artan otomobil fiyatlarının da tüketiciyi daha ekonomik bir ulaşım aracı olan motosiklete yönelttiğini ifade etti.

Sektöre yönelik önemli açıklamalarda bulunan Hakan Kaya, “Motosikletin bir yatırım aracına dönüştüğünü, talebe yetişmekte zorlandıklarını” söyledi.

Arz talebe yetişemiyor

TÜİK’in taşıt araçlarına yönelik son açıklanan verilerine göre; nisanda motosiklet satışları yıllık bazda yüzde 94 artarak 43 bin 685 adet oldu. Nisanda neredeyse ilk üç ayın toplamı kadar motosiklet satıldı. Böylece, yılın ilk dört ayında Türkiye’de motosiklet satışları yüzde 45,5 artarak 93 bin adete ulaştı. Ancak bu talep artışına karşın otomobilde olduğu gibi motosiklette de çip krizine bağlı olarak bulunurluk sorunu yaşanıyor. Hakan Kaya, bayilerde sıra yazıldığını, tedarik sorununun ne zaman çözüleceğini ise kestiremediklerini söyledi. Kaya, ağırlıklı olarak Uzakdoğu’dan ithalat yapan sektörün lojistikte de büyük sıkıntılar yaşadığını ve yüksek navlun artışlarıyla karşı karşıya olduklarını ifade etti.

İkinci el fiyatı sıfırı geçti

Motosiklette arz-talep makasının açılması ve bulunurluk sorununun yaşanması nedeniyle ilan sitelerinde ikinci el motosiklet fiyatlarının sıfırı geçtiğini belirten Kaya, hükümetin geçen hafta ikinci el satışlarını kontrol altına almaya yönelik düzenlemesinin de bu spekülatif fiyatların önüne geçemeyebileceğini dile getrdi. Öte yandan, otomobilde olduğu gibi motosiklette de fiyatların kur ve maliyet artışına bağlı olarak hızla artması, motosikleti yatırım aracına dönüştürdü. Kaya, yatırım amaçlı motosiklet alanların sayısının toplam satışlardaki payının hızlı bir şekilde arttığı söyledi.

Rakun-motosiklet

Elektrikli motosiklete ilgi artıyor

Elektrikli motosiklet pazarındaki son durumu da değerlendiren Kaya, “Sektörde gidişat elektrikli yönünde. Önümüzdeki yıllarda elektrikli ürün gamı genişleyecek. Elektrikli motosikletler trafik yasaklı bölgelerde önem kazanıyor” dedi.

Sektör çalıştaya hazırlanıyor

Motosiklet sektörü önümüzdeki günlerde yapılacak çalıştaya hazırlanıyor. İlgili bakanlıkların temsilcilerinin de katılacağı çalıştayda sektörün sorunları ve çözüm önerileri masaya yatırılacak. Hakan Kaya, çalıştayda gündeme taşınacak taleplerden birinin de B sınıfı ehliyetle kullanılacak motosikletlerin 50 cc’den 125 cc’ye çıkarılması olacağını ifade ederek, “Bu talebimiz karşılanırsa sektörde büyüme katlanır. Bu da yabancı yatırımın önünü açar” dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.