Otomotiv Meydanı : Vavacars 200 milyon dolar yatırım yapıyor

Otomotiv sektörüne yeni bir soluk getiren OTOMOTİV MEYDANI, sektörün nabzını tutmaya devam ediyor. Bloomberght TV’de her hafta cumartesi günü saat 17:15’te yayınlanan Otomotiv Meydanı programının son konuğu; VavaCars Perakende Grup Başkanı Serdıl Gözelekli oldu.
Otoajanda Yayın Yönetmeni Halil Okşit’in de içinde olduğu otomotiv gazetecileri Halit Bolkan, Aysel Yücel tarafından hazırlanan Otomotiv Meydanı’nın moderatörlüğünü Mahmut Hayırlıoğlu yapıyor. Program, Vavacars ve Bisse sponsorluğunda yayınlanıyor.
Otomotiv Meydanı her cumartesi Bloomberght TV'de yayınlanıyor
Programda daha önce ODD Başkanı Ali Haydar Bozkurt, Peugeot Türkiye Genel Müdürü İbrahim Anaç, Hyundai Türkiye Genel Müdürü Murat Berkel, Fiat Türkiye Direktörü Altan Aytaç, Anadolu Isuzu Genel Müdürü Tuğrul Arıkan gibi önemli yöneticiler konuk edildi.
Vavacars yöneticisi, 45 dakikalık program boyunca gazetecilerin sorularını yanıtladı. 2022’nin ilk iki ayında yavaşlayan ikinci el otomobil satışlarının, mart ayından bu yana yükselişe geçtiğini hatırlatan Gözelekli; pazardaki ivmenin artarak devam etmesini beklediklerine dikkat çekti.
Sıfır kilometre araç pazarında yaşanan bulunurluk sorunu, kur artışı ve enflasyonist baskı paralelinde ikinci el fiyatlarının arttığını ifade eden Gözelekli; “İkinci el araç piyasasında yılbaşından bu yana fiyatlar yüzde 11, son 1 yılda ise yüzde 107 arttı. Şu anda alım fırsatı bulunuyor” dedi.
ikinci el otomobil
Vavacars 200 milyon dolarlık atırımla IRC merkezleri de kuruyor.
VavaCars olarak güvenli, kolay ve hızlı bir şekilde araç alım satımını sağlamayı hedeflediklerini vurgulayan Serdıl Gözelekli; Vavacars Ekpertiz ve Yenileme Merkezi’nde satışını yaptıkları araçlara araçlara değer kattıklarını söyledi. Gözelekli, “Kozmetik işlemlerden mekanik yenilemelere kadar araçları yenileştiriyoruz. Yaptığımız masraftan fazlasını yansıtmıyoruz” dedi.

200 milyon dolar yatırım yapıyor

Vavacars, orta vadede Türkiye’de 200 milyon dolar yatırım ve 1000 kişilik istihdam hedefliyor. İstanbul’dan sonra Ankara’da da ekspertiz ve yenileme merkezi açılacak. İş modellerinin büyük kısmının dijital dünya üzerinden yürütüldüğüne dikkat çeken Serdıl Gözelekli, tüketiciye sundukları avantajları Otomotiv Meydanı programında şöyle anlattı:
Müşterilerimize en fazla 1 saat içinde ödeme yapıyoruz. 14 gün, 500 km’ye kadar koşulsuz iade uyguluyoruz. Ayrıca 12 ay/25 bin km garanti uyguluyoruz. İş modelimizle oyun kurucuyuz.
vavacars ikinci el araç satışı

Yeni pazarları Türkiye’den yönetecek

5 yıl içinde kurumsal firmaların payının katlanarak büyüyeceğini belirten Gözelekli, “Hedefimiz 5 yıl içerisinde en iyi ikinci el satış platformu olmak. Vavacars, Türkiye’de doğan bir marka. Yeni pazarlarda Türkiye’den yönetilecek.” dedi.

“Vergi yükünü tüketiciye yansıtmadık”

İkinci el sektöründe faaliyet gösteren ticari işletmelerin, araç alım satımında ödedikleri verginin; 1 Nisan itibarıyla yüzde 1’den yüzde 18’e çıkarılmasını değerlendiren Serdıl Gözelekli, “Karlılıktan kaybettik ama büyüme planlarımız değişmedi. Maliyet dezavantajını tüketicilere yansıtmıyoruz” şeklinde konuştu.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.