Otomotiv teknoloji şirketi ABB korona test robotu geliştirdi

Otomotiv başta olmak üzere farklı alanlarda 400 binden fazla robot sistem üreten teknoloji şirketi ABB, kolları COVID-19 testinin hızlandırılması için sıvadı. Geliştirilen yeni robotik laboratuvar sistemi zamandan ve maliyetlerden tasarruf sağlarken; laboratuvar çalışanlarını da güvende tutacak.

COVID-19 test yeteneklerini geliştirecek ABB yüksek hassasiyetli robotlar Singapur’da çalışmaya başladı. ABB’nin sağladığı sistem; genellikle numune işlemede gerekli olan bazı manuel adımları otomatikleştiriyor. İki set Hızlı Otomatikleştirilmiş Hacim Artırıcı (RAVE) ve ilgili ekipman günde 4.000’e yakın örnekle sektörün en iyi iş hacmini ortaya çıkarabilecek yapıya sahip.

ABB’nin RobotStudio® simülasyon yazılımı, sanal bir 3 boyutlu ortamda robot kurulumunu oluşturmaya, simüle etmeye ve test etmeye yardımcı olmak için kullanıldı. Bu, projenin laboratuar ortamında büyük ayarlamalara veya düzeltmelere gerek kalmadan başarılı bir şekilde gerçekleştirilmesini ve çabukça hızlandırılmasını sağladı.

Elektrikli araçlar için şarj altyapısında dünya çapında birçok proje ile öncü konumdaki şirketlerden biri olan ABB; şarj çözümleri ile 2021 yaz başında Norveç’in kutup bölgesindeki Bodo kentinde, Volvo’nun sağladığı 31 yeni elektrikli otobüse hizmet vermeye başlayacak. Bu otobüsler, dünyanın en kuzey ucunda hizmet veren ve Kutup Dairesinin daha kuzeyinde kullanılan ilk elektrikli otobüsler olacak. Soğuk kuzey kutup bölgelerinde kara yolu taşımacılığında elektrifikasyonunun uygulanabilir bir çözüm olduğunu kanıtlayacak.

Hamburg Toplu Taşıma İdaresi, Almanya’nın ilk tamamen elektrikli otobüs terminalinin şarj altyapısını kurması için de ABB’yi seçti. Hamburg HOCHBAHN AG, yılda 200 milyon yolcunun taşınacağı bir sistem için; 2030 yılına dek 1.100 elektrikli otobüsten oluşan filo hazırlığı yapıyor.

Şirketin anavatanı İsviçre’de de Bernmobil, elektrikli e-otobüsler için ABB OppCharge sistemini kullanıyor. İsviçre şirketi ABB 130 yıla yakın geçmişe sahip; 100’den fazla ülkede yaklaşık 110.000 çalışanı bulunuyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.