Otomobilde Neler Oluyor, Önce Siz Öğrenin

Otomotiv üretimi 2021 mayıs ve haziranında toptan duracak

Küresel salgın kriziyle tamamlanan 2020 yılından sonra çip kriziyle büyüyen sorunlar, üretimi yeniden tamamen durmaya zorluyor. Yeni TAYSAD Başkanı Albert Saydam ve eski başkan Alper Kanca; geçtiğimiz hafta düzenledikleri basın toplantısında otomotiv üretimi 2021 mayıs ve haziran ayında kapanacak iddiasını dile getirdiler. Ana sanayi ile sürekli irtibat halinde olan iki önemli ismin, iddiası gündemi belirleyecek.

TAYSAD yöneticileri ana firmaların aynı dönemde tatil yapmalarını istediklerini ama bunun şimdiye kadar gerçekleşmediğine dikkat çekerek, şunları söylediler:

“Bu yıl covid-19 üçüncü dalgası ile çip krizi bir araya geldi. Ford Otosan zaten üç fabrikasının birini 2 aylığına aniden kapattı. Diğerleri de mayıs – haziran aşlarında kapanacak.”

TAYSAD Başkanı Albert saydam
TAYSAD Başkanı Albert Saydam

Ani duruş veya başlangıç kararları zorluyor

TAYSAD yaptırdığı bir araştırmada üyelerinin ana sanayiden ne beklediklerini araştırdığını açıkladı. Yan sanayicilerin üçte ikisi otomotiv ana firmalarından kısa-uzun vadeli planlamalarını paylaşmasını en büyük beklenti olarak görüyor. TAYSAD Başkanı Albert Saydam, “Çünkü, planlama otomotivde çok önemli. Duruş ve kalkışlar yerine orta hızda bir üretim yapmak kritik önemde. Örneğin, bir hafta önce Ford Otosan’ın duyurduğu duruş kararı yan sanayiciler için biraz sürpriz oldu. Tabi ki, durum Ford Otosan için de artık yönetilemez durumdaydı ki böyle bir karar almak zorunda kaldılar. Bu sadece Ford Otosan özelinde değil, diğer tüm üreticilerin ani duruş veya başlangıç kararları bizleri zorluyor.” diyor.

Otomotiv üretimi 2021 yılında nasıl bir seyir izleyecek, yılın kalan aylarında göreceğiz.

taysad logo

Geçen dönemin başkanı Alper Kanca da derneğin basın toplantısına son kez katıldı. Kanca, toplantıda şunları söyledi:

“Biz küresel çalışıyoruz. Planlarımızı yurtdışındaki müşterilerimizi de dikkate alarak yapıyoruz. Her sene yurtiçi ve yurt dışında farklı ülkelerdeki müşterilerimiz genelde Ağustos ayında bakım tatili yaparlardı. Şimdi yabancılar için ayrı, Türkiye için ayrı planlamalar yapıyoruz. Şimdi bir anda planlar karışmaya başladı. Bu da yönetilmesi çok zor bir hal aldı.”

Albert Saydam, tam bu noktada otomotiv üretimi 2021 mayıs ve haziran aylarında mola verecek diyerek, şunları söyledi:

“Biz, ana sanayilerden her zaman yaz tatillerini aynı döneme getirmelerini talep ediyorduk ve bunun yapılmasının zor olduğu söyleniyordu. Ancak, pandemi bütün bu alışılmışları bozdu. Görünen o ki şu anda yarı iletken krizinden dolayı üreticiler tatillerini önümüzdeki Mayıs-Haziran’a çektiler. Biz de böylelikle toplu izin kullandırabileceğiz.”

2 ay üretim molası olursa, yeni otomobilde sıra oluşur:

Otomotivde ürün bulunabilirliği giderek düşüyor. Üretimin iki ay gibi önemli bir süre kapalı kalması ürün bulunurluğunu zorlayacak. Otomotiv ana sanayi bu açığı yılın kalan kısımlarında tam gaz üretim yaparak kapatabilir. Ama bu da çip bulunabilirliği ile ilgili. Dünya çip krizini aşamazsa, otomotiv üretimi eksik kalacak. Bu da pazara yansıyacak. Çip krizi aşılırsa, yeni otomobil bulma sorunu da ortadan kalkar.

Leave A Reply

Your email address will not be published.