Otomotivci ihracatla ayakta..

 

 

Avrupa araç  pazarında bu yılın başından itibaren başlayan büyüme otomotivde ihracatçıya yarıyor.

İç pazardan umduğun bulamayan otomotiv ana ve yan sanayi ilk 5 ayda toplam otomotiv ihracatı % 11 artarak 9.7 milyar dolara çıktı.

2014 ocak-nisan döneminde Avrupa’da otomobil satışları  % 7 artarak  4.1 milyon adete yükselirken, Türkiye otomobil pazarı ilk 4 ayda % 23, ocak-mayıs döneminde ise 23.6 geriledi.

İç pazardan umudunu kesen üreticiler bu yıl ağırlıklı ihracatla ayakta duracak.

 

Toplam üretim geriledi

İhracat pazarlarındaki artışa rağmen iç pazardaki durgunluk ilk 5 ayda  toplam araç üretimini % 2 azalttı. Ancak Avrupa’dan gelen taleple otomobil üretimi % 18 arttı.

Bu dönemde, toplam üretim 456 bin adet, otomobil üretimi ise 291 bin adet oldu.

Üretim, otobüste % 26, kamyonette % 27, minibüste % 20, küçük kamyonda %  18, büyük kamyonda % 3 azaldı.

 

Toplam ticari araçlarda Avrupa’daki satışlar  % 8 artarken, Türkiye’de % 28 geriledi.

 

Hafif ticarilerde de Avrupa’da  satışlar  % 9 artarken bizdeki düşüş % 33’leri buldu. Dolayısıyla üretim, rotasını yurtdışına yöneltti.

 

Hyundai Assan’ın yeni i10 ve i20 modelleri, Ford Otosan’ın yeni Transit ve Courier’i, Toyota’nın yeni Corolla’sı,  Oyak Renault’nun Clio’su , Tofaş’ın Doblo’su  en başarılı ihraç modeller arasında yer alıyor.

 

 

 

Sıfır düşüyor 2. el yükselişte 

 

Türkiye’de  ilk 5 ayda otomobil ve h. ticari  toplam satışları  % 26.3 gerileyerek 226.6 bin adete geriledi. 2013 mayısta toplam 81.4 bin araç satılırken bu mayısta pazar % 28.6 azalışla  58.1 bin adete indi. TUİK’e göre  2014  ilk 3 ayda  2. el araçları pazarı % 3,5 artarak 1.2 milyon adete çıktı.  ÖTV ve kur artışlarının ardından tüketiciler 0 km araç almak yerine 2’inci el ve kiralamaya yönelmeye başladılar. 

 

 

 

 

Renault Twizy yollara çıkıyor

 

Renault’nun 2 kişilik elektrikli aracı Twizy  26 haziranda yollara çıkıyor.

Mevcut durumda motosiklet ehliyetiyle kullanılabilecek  Twizy yeni bir trafik yönetmeliğinin onaylanmasının  ardından B sınıfı otomobil ehliyeti ile de kullanılabilecek.

Batarya dahil 13.7 bin euro fiyatla  satılacak araç  % 3’lük  ÖTV dilimine giriyor.

17 BG’lik  motor ve Life  ekipman seviyesiyle satılacak Twizy 3.5 saatte şarjlanıyor. 6.1kw/s lityum-iyon bataryası 220V’luk herhangi bir prizinden şarj olabilen araç en ekonomik kullanımda  100 km, en zor şartlarda ise 55 km menzile sahip.Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar şunları kaydetti:

 

“Twizy, %100 elektrikli olarak tasarlanan ve hedefi şehir içi ulaşım olan bir araç, üstelik pazarda eşi benzeri yok.  

Hem kadın hem erkek müşterileri, hem gençleri, hem de profesyonelleri hedefleyen Twizy’nin özel bir hedef müşteri kitlesi yok.

Uzunluğu  2.3 m olan araç çok küçük alanlara bile sığabiliyor. Sıfırdan 45 km/s hıza 6 saniyede çıkabiliyor” 

 

Önceki İçerikRenault Twizy Test Sürüşü Mete Tansu
Sonraki İçerik2.5 TL’ye 80 kilometre
Otoajanda.com haber merkezi, konusunda çok deneyimli ve uzman bir ekip tarafından yönetiliyor. Tüm haberler bu ekibin tecrübeli üyelerince edite edilerek, yayınlanıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz