Otomotivde dev bir işbirliği daha: GM ile Honda masada

Renault-Megane-E-Tech-kaç sattı

Geçtiğimiz gün Reuters Haber Ajansı’nda yayınlanan son bir haberle ABD’de General Motors (GM) ile Honda arasında yeni bir işbirliği başlayacağı bildirildi. İki eski tüfek arasında yapılan anlaşma; yeni nesil 5G bağlantı teknolojisi, sürüş yardımcısı sistemler, elektrikli araç pilleri ile elektrikli araçların geliştirilmesini içeriyor. 2 yıl içinde ilk sonuçlarının alınması beklenen anlaşma hakkında BloombergHT televizyonunda da bilgi ve görüşlerimizi aktardık. GM ile Honda, Tesla’nın hızlı çıkışı karşısında yeni arayışlara girdiler. İki yıl önce başlayan arayışlar nihayet son aşamaya geldi. Esasında iki dünya devi arasındaki elektrikli araçlara yönelik işbirliği arayışları 2014 yılına kadar uzanıyor.

Bu işbirliği, halen sonuçlanma aşamasına giden Avrupalı FCA (Fiat Chrysler) ile PSA (Peugeot Citroen Opel) birleşmesiyle paralel yürüyor. Öncelikle belirtelim bu anlaşmalardan biri hisse ortaklığı üzerine kurulu. Diğeri ise işbirliği üzerine oturuyor. Fakat iki anlaşmanın sonuçları birbirine benzeyecek. Maliyet avantajı yaratacak.

ABD’deki işbirliği için Tesla faktörü öne çıkıyor. Elektrikli ve otonom araç teknolojisinde her geçen gün yeni bir adım atan Tesla; bu pazarın en büyüğü olarak patronunu ABD’nin en zenginleri listesinde üst sıralara taşıyor. Tesla hisselerine yatırım yapanlar da büyük kazanç elde ediyorlar. Şirket, uzun yıllar sonra kâra geçmeye başlıyor.

Gigafactory ordusu karşısında iki devden işbirliği

ABD’deki Gigafactory sonrasında Çin fabrikası da üretime başladı. Sırada Almanya’daki Berlin fabrikası var. O da hızla yükseliyor. Üç üretim tesisi ile Tesla üç kıtanın en önemli üreticisi oldu bile.

GM ve Honda tıpkı diğer üreticiler gibi piyasayı Tesla’ya teslim etmek istemiyor. İçten yanmalı motorlara sahip otomobillerle elde ettikleri yıllanmış business’ı elektrikli ve otonom araçlarda da sürdürme manevraları yapıyorlar. Yaklaşık 2 yıldır süren GM – Honda flörtünün ilk ürünlerini bakalım ne zaman göreceğiz.

 

 

Önceki İçerik33 Mercedes otobüs için 70 milyon TL yatırım yaptı
Sonraki İçerikFiat arayı açıyor, pazar payı yüzde 22’ye ulaştı
Gazeteci, radyo programcısı, TV yorumcusu. 1989 yılında ekonomi gazeteciliğine başladı. 1999 yılında Hürriyet Grubu'nun yayınladığı haftalık Ekonomist Dergisi'nde otomotiv editörü oldu. 2006-2011 yılları arasında Akşam Gazetesi'nde Otovizyon köşesinde otomobil odaklı makaleler yazdı. 2011 yılında Otoajanda.com sitesini kurdu ve halen yayın yönetmeni olarak görev yapıyor. TV yorumculuğu ve radyo programcılığı ise son dönemdeki etkinlikleri arasında öne çıkıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz