Otomotivde hareket: 6 yan sanayi üreticisi birden

Otomotivde son 20 yılın en negatif yıllarından biri yaşanıyor. Satışlar hızla düşüyor. Üretim ve ihracatta da sinyaller “park et” işareti veriyor. Böylesine bir dönemde TOSB’da ilginç bir hareketlilik başladı. TOSB içindeki 6 büyük otomotiv tedarik sanayicisi şirket aynı kararı aldı ve uygulamaya koymak için hazırlandıklarını açıkladı. İşte o şirketler: Beyçelik, Autoliv, Tırsan, Kar Plastik, Cengiz Makine, Mazsan.

Açıklamayı Otomotiv Yan Sanayi İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (TOSB) Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Burhanoğlu yaptı. Buna göre bu yıl 6 büyük otomotiv yan sanayi üreticisi, toplamda 190 milyon euroyu bulacak yeni yatırımlar için hazırlıklara başladı.

2019’da 6 şirket 190 milyon euro yatırımla yeni tesisler açacak.

Otomotiv yan sanayine 6 yeni yatırım

120 bin metrekarelik bir alanda kurulacak 6 yeni üretim tesisinin toplam yatırım hedefi 190 milyon euro olarak bildirildi.

TOSB Başkanı Burhanoğlu yatırıma imza atan şirketleri şöyle sıraladı: Beyçelik, Autoliv, Tırsan, Kar Plastik, Cengiz Makine, Mazsan gibi tedarik sanayinin önemli şirketlerinin üretime dönük sıfırdan yeni yatırımlar yapacaklarını açıkladı.

20 milyon Euro’luk yabancı yatırım

2019 yılında tedarik sanayinde büyük yatırımlar olacağını açıklayan Burhanoğlu, yatırımlar ve şirketlerle ilgili şu bilgileri verdi:

”İsveç merkezli Autoliv, 20 milyon Euro’luk yatırımla inşaatına başladığı yeni fabrikasında direksiyon, emniyet kemeri ve hava yastığı üretecek. Üretim yapan iki fabrikasını da TOSB’a taşıyacak olan Autoliv, haziran ayına kadar üretime geçmeyi planlıyor. Onun dışında sözleşmeyi yeni imzaladığımız Kar Plastik ise, yaklaşık 10 milyon Euro’luk yatırım ile TOSB’da yer alacak. Tırsan, test sürüş merkezi açacak. Tofaş, Ford gibi ana şirketlere üretim yapan ve otomotiv sektörüne panel radyatör üretimi de yapan Beyçelik Gestamp ise yeni tesis yatırımları ile bu yıl TOSB ’bünyesinde yerini alacak.”

TOSB’da 25 bin kişi çalışıyor

Burhanoğlu, “TOSB 2 bin 800 dönümlük bir alana kuruldu. 90 sanayi parselinden şu an 81’nde üretim yapıyoruz. Bölgedeki doluluk oranı yüzde 90’ları bulmuş durumda. Yeni yatırımlarla doluluk oranı yüzde 90’ları aşacak. Gebze’ye sağladığımız katkının yanında 25 bin kişiye de istihdam sağlamanın ayrıca mutluluğunu yaşıyoruz. 2019 yılında gerçekleşecek yeni yatırımlarla ilk etapta 2 bin kişilik yeni istihdam sağlamış olacağız” dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.