Otomotivde kadın çalışan eşitliği ile Bloomberg endeksinde

Renault-Megane-E-Tech-kaç sattı

Ford Otosan, global 2021 Bloomberg Cinsiyet Eşitliği Endeksi’ne girdi. İş’te Eşitlik anlayışıyla hareket ederek kadın çalışan sayısını artırma hedefine göre faaliyet gösteren Ford Otosan; eşit fırsat sunma ve kadın istihdamını artırma çalışmalarıyla endekste yer aldı. Endekste, otomotivden finansa, enerjiden teknolojiye 11 farklı sektörde 380 global şirketin; cinsiyet bazlı-veri raporlama şeffaflığı ve işyerinde fırsat, temsiliyet, hak eşitliği performansları değerlendiriliyor.

Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, “Otomotiv sektörünün kadın istihdam lideri olarak, fırsat eşitliğini tüm sektöre yaymayı, önyargıları kırarak farkındalık yaratmayı hedefliyoruz. Ülkemiz, Dünya Ekonomik Forumu (World Economic Forum – WEF) 2020 Küresel Cinsiyet Eşitsizliği Endeksi’nde 153 ülke arasında maalesef 130. sırada yer almakta. Bu konuda lider şirket olarak sorumluluk üstlenerek ülkemizde İş’te Eşitlik için var gücümüzle çalışıyoruz. Dünyanın en kapsamlı cinsiyet eşitliği araştırmalarından biri olan Bloomberg Cinsiyet Eşitliği Endeksi’nde Türkiye’den yer alan tek otomotiv, aynı zamanda tek sanayi şirketi olmaktan gurur duyuyoruz.” dedi.

2016 yılında hayata geçirilen Bloomberg Cinsiyet Eşitliği Endeksi’nde şirketler, uyguladıkları politikalar, toplumsal katılım; geliştirilen ürünler ve hizmetler gibi alanlarda cinsiyet eşitliğini nasıl teşvik ettiklerine göre değerlendiriliyor. Endekste şirketlerin uluslararası cinsiyet eşitliği inisiyatiflerine ve taahhütlerine imzacı olup olmadığı gibi kriterler de yer alıyor. Ford Otosan, Bloomberg Cinsiyet Eşitliği Endeksi’nde; kadın çalışanlara yönelik işe alım stratejileri, kadın yönetici oranı, yeni işe alımlardaki kadın çalışanların oranı, çeşitlilik ve kapsayıcılık hedefleri, ebeveyn izin politikaları ile cinsiyet ayrımcılığına yönelik reklam ve pazarlama içerikleri oluşturulması gibi konularda tam not almayı başardı.

Önceki İçerikHatalı parktan araç çekme ücreti 2021 zamları belli oldu
Sonraki İçerikToyota Türkiye 2021 yılında 247 bin Corolla ve C-HR üretecek
26 yıldır otomotiv yazıyor, TV ve radyo yayıncılığı yaptı, dijital medya haberciliği, dijital içerik geliştirme, YouTube kanalı devam ediyor! 5 yıl kurumsal iletişim deneyimi var...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz