Otomotivde önemli atama: Türk isim dünya üretiminin başına geçti

Şimdilerde Coca Cola Dünya Başkanı Muhtar Kent’in emekliye ayrılması konuşuluyor. Ama eskiden beri bir çok Türk isim, görev yaptıkları uluslararası şirketlerin tepe yönetimlerine gelecek bayarılar sergiliyorlar. Hatta yerli otomobilin başına transfer edilen Gürcan Karakaş da Bosch GMBH’nin en tepedeki isimlerinden biri olarak Almanya’da uzun yıllar görev yapmıştı.

Şimdi bu listeye otomotivden bir yönetici eklendi.

MAN Türkiye A.Ş. Yürütme Kurulu Başkanı ve CEO’su Münür Yavuz, dünya otomotiv devi MAN’ın küresel ölçekteki tüm otobüs üretiminden sorumlu oldu.

Münür YAVUZ – MAN Truck & Bus CEO

MAN Türkiye Yürütme Kurulu Başkanlığı görevini de sürdürecek olan Münür Yavuz; Polonya ve Güney Afrika fabrikalarının yanı sıra Münih’teki ilgili merkezi fonksiyonların da sorumluluğunu üstlendi.

Genel müdürlüğe yeni isim

Bu arada 01 Ocak 2019 tarihi itibariyle MAN Türkiye A.Ş. Genel Müdürlüğü’ne ise Lojistikten sorumlu direktörü Ufuk Doğrusöz atandı.

Üretimini 10 yılda ikiye katladı

2009 yılında günlük otobüs üretimi 6 adet olan MAN Türkiye, kapasitesini iki kattan daha fazla artırdı. 2019 başından itibaren günlük 13 üretim otobüse çıktı. Buna paralel olarak MAN Türkiye A.Ş.’nin 2009 yılında 1.498 olan istihdam rakamı; 2019 yılı başında 3.425 kişiye ulaştı.

MAN, Ankara’da günde 13 adet otobüs üretiyor.

MAN Başkanı Münür Yavuz kimdir?

ODTÜ Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nden 1987 yılında mezun oldu. Daha sonra sırasıyla MNG ve Yüksel İnşaat’ta 2 yıl, Toyota’da 10 yıl ve Karsan’da ise 9 yıl değişik görevlerde bulundu. Ardından MAN Türkiye A.Ş.’deki kariyerine 2009 yılında Yürütme Kurulu Başkanı ve Genel Müdür olarak başlamıştı.

MAN GM Ufuk Doğrusöz kimdir?

ODTÜ Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü mezunu olan Ufuk Doğrusöz, otomotiv sektöründe yaklaşık 23 yıl görev yaptı. İş hayatına Ford Otosan’da başlayan Doğrusöz, Toyota ve Karsan’da uzun yıllar çalıştı. Daha sonra Tırsan Treyler ve Akoğlu Otomotiv’de çalışan Ufuk Doğrusöz, 2010 yılında MAN Türkiye’ye geçti. O tarihten beri MAN Türkiye A.Ş. Lojistik Direktörlüğü görevini yürütüyordu. 01 Ocak 2019 tarihinden itibaren Ufuk Doğrusöz MAN Türkiye A.Ş. Fabrika Genel Müdürlüğü görevini devraldı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.