Otomotivde sözleşme masasından grev kararı çıktı

Otomotivde toplu sözleşme görüşmeleri çıkmaza girdi. İşçi sendikaları grev kararı açıkladı. İşçi sendika servisi 60 gün içinde greve başlayıp başlamama kararı alacak. Sendika sorunun sadece ücret artışı olmadığını, kendi önerdikleri maddelerin konuşulmadığını iddia ediyor. İşveren tarafı resmi açıklama yapmadı.

Geçtiğimiz yıl 32 milyar dolar ihracat gerçekleştiren Türkiye otomotiv şirketleri, 1,5 milyon adete yakın araç üretimine de imza attı. Türkiye’de üretilen araçlar, tüm dünyada kaliteleriyle adından söz ettirmeye başladı. Uluslarası kalite değerlendirmeleri sıralamasında Türkiye’deki fabrikalarda, Türk çalışanların emeğiyle üretilen otomobiller, ticari araçlar, traktörler, kamyonlar en kaliteli araçlar arasında kabul ediliyor. Öte yandan bu üretimlere imza atan çalışanlar da elde edilen kârdan pay istiyor. Artan enflasyon, hayat şartlarının zorluğu, refah payı gibi etkenler çalışanların gündemine geliyor. Bu ortamda 3 yıl önceki toplu sözleşmenin yenilenmesi gündemde. Otomotiv fabrikalarındaki işçiler adına sendikalar, işverenler adına da MESS (Metal Eşya Sanayicileri Sendikası) masaya oturmuş durumda. Bir süredir iki taraf arasında görüşmeler sürüyordu. Anlaşmaya varılamayınca arabulucuya gidildi. Devamında MESS, teklifini ücretlerin yüzde 8 artırılması şeklinde revize etti. Türk Metal ise sorunun sadece ücretlere zam yapılması olmadığını savundu.

Son gelinen yerde otomotiv sanayi için grev kararı alındı.

Ne olacak:

Otomotiv sektöründe çalışan işçilerin üyesi olduğu Türk Metal Sendikası Başkanı Pervul Kavrak Byoomberg HT televizyonuna bir açıklama yaptı.

Kavlak, otomotiv fabrikalarında grev kararı aldıklarını b;u kararı süreci hızlandırmak için aldıklarını söyledi.

Türk Metal ile MESS arasınaki toplu görüşme sözleşmeleri grevle kararı ile devam ediyor.
Kavlak, Türk Metal yönetimi olarak 10 binin üzerinde otomotiv çalışanı ile anket yaptırdıklarını ve talepleri topladıklarını belirterek, şunları söyledi: “Sonuçları 700 temsilci ile Ankara’da değerlendirdik. Ücretlerde ilk 6 ayda yüzde 20 zam, sosyal haklarda da yüzde 30-60 zam isteme kararı aldık. Teklifimizi sunduk. 5 görüşmede 30 maddede anlaşma sağlandı.  Aracıya gidildi. İşveren yüzde 6,5 zam teklif etti önce.
Tekrar buluşuldu yüzde 8’e yükseltildi zam oranı. Bu çok fazla farkeden bir şey değildi.
Oysa alt maddelerde çalışanlar için daha farklı maddeler var. Esnek çalışma gibi bir çok madde masada. Bu tür maddelerin kalkması lazım. Bunu işverene teklif ettik. Bunları masadan çekseler anlaşma sağlanacak. Sorun yüzde 1-2 zam değil, 8 olmaz 9 olur. Ama diğer maddeler değişmeli.

Bizim  alışanlar olarak 7 maddemiz var: Onlar konuşulmadı bile, ücrete odaklanıldı. Biz bunu hızlandırmak için grev kararı aldık. Çalışan arkadaşlarımızın motivasyonu bozuluyor.
60 günlük süremiz var; işveren lokavt kararı alabilir, biz de greve geçeriz.
Süreci hızlandırmak için grev kararı aldık, sonuç alamazsak kararı hayata geçireceğiz.”

Otomotiv Sanayicileri Başkanı ne demişti:

Otomotiv Sanayii Derneği Başkanı Haydar Yenigün, iki hafta önce yapılan bir toplantıda konuyla ilgili soruya şu cevabı vermişti: “Biz huzurlu bir çalışma ortamı istiyoruz. Çalışanlarımızın üzülmesini istemiyoruz. Otomotiv işçisi sıradan işçi değildir. Uzmanlık ve deneyim gerektiriyor. Çalışanlarımızdan memnununuz ortamın korunması gerekiyor”

OSD üyesi firmaların çoğunda sendikalar örgütlü. Türkiye’deki en büyük otomotiv üreticileri olan TOFAŞ, Ford Otosan, Oyak Renault, Mercedes Benz Türk, Toyota Adapazarı bu listede yer alıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.