Otomotive lojistik destek: 200 Duster tren bileti aldı

Avrupa’nın en çok kullandığı demiryolu taşımacılığı Türkiye’nin de gündeminde. Tren yolu ile taşımacılık iznine sahip OYAK şirketi Omsan Lojistik; Avrupa ile Asya’yı İstanbul Boğazı’nın altından birleştiren Marmaray üzerinden gerçekleştirdi. Romanya’dan Bulgaristan üzerinden gelen 550 metre boyundaki ilk oto taşıma treni; yüzlerce Dacia Duster, modelini tek seferde Marmaray’dan geçerek İzmit Köseköy’e ulaştırdı.

Marmaray ile aktarma yapmadan ve vasıta değiştirmeden ulaştırma yapmaya başlayan OMSAN Lojistik; 2021 yılında uluslararası demiryolu taşımacılığına hız vermeyi hedefliyor.

Dacia demiryolu araç ithalatı yöntemini kullanmaya devam edebilir

2020 yılında lojistik sorunlarıyla boğuşmak zorunda kalan otomotivciler, gemi taşımacılığının yetişmediği zamanlarda tırlarla ülkemize otomobil getirmişlerdi Aynı şekilde aktarma yapmadan ve vasıta değiştirmeden kullanılabilen demiryolu araç ihracatı da firmalar adına yeni bir seçenek oluşturabilir.

Özellikle, OMSAN ve Dacia anlaşmasıyla ilk defa gerçekleştirilen kıtalar arası otomobil taşımacılığı devamlılık gösterebilir. 2021 yılında ülkemize adım atacak modeller arasında bulunan; Yeni Dacia Sandero, Stepway ve Logan Symbol modellerinin de “Marmaray” ile gelmesi mümkün görünüyor.

İhracat ve ithalat hız kazanacak

OMSAN Lojistik Genel Müdürü Cömert Varlık, Pekin’den Londra’ya kadar uzanan kısa, ekonomik, elverişli uluslararası demiryolu koridorunda bulunan Marmaray’ın Türk lojistik sektörüne çok önemli fırsatlar sunduğunu belirtti.

OMSAN Lojistik Genel Müdürü Cömert Varlık

Varlık; “Demiryolu taşımacılığı, pandemi dönemiyle birlikte güvenilir aynı zamanda kesintisiz ulaşım anlamında daha da önem kazandı. Ülkemizde özellikle son dönemde gerçekleşen teknolojik yeniliklerin ardından, önümüzdeki dönemde de en çok tercih edilen alternatiflerden biri olacak.”

“Ülkemiz ve sektörümüz adına stratejik öneme sahip Marmaray’ın taşımacılık için tam kapasite faaliyete geçmesiyle birlikte de Türkiye’nin ihracat ve ithalat süreçlerine, dolayısıyla ekonomimize önemli katkılar sağlayacağını düşünüyorum. OMSAN Lojistik olarak, başarıyla gerçekleştirdiğimiz bu seferin ardından yeni uluslararası tren seferlerinin düzenlenmesi için de hazırlıklarımızı sürdürüyoruz” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz