Otoparktaki hayalet: 1993 Volvo 940

İlginç bir eski otomobil öyküsü anlatmak istiyorum. Bu kez kahramanımız terkedilmiş bir Volvo 940.

İşe önce künyesiyle başlayalım:

 • Sahibi: Bilinmiyor.
 • Yeri: İzmir – Adnan Menderes Havaalanı Otoparkı
 • Otomobilin markası: Volvo 940 GL – Wagon
 • Tahmini model yıl: 1993
 • Havalanında bırakıldığı tarih: 2003
 • Terkedilme nedeni: Bilinmiyor
Terkedilmiş Volvo 940

Bir Volvo tutkunu arkadaşım ile ülkemizde bulunmayan güçlendirilmiş eski Volvo otomobilleri araştırıyorduk. Olmayınca kıymetli olur her şey, eminim Volvo da İsveç’te Tofaş muamelesine maruz kalıyordur.
Youtube’da Toyota Supra motoru takılarak güçlü bir canavara dönüştürülen 70 ve 80’li yılların eski Volvo modellerine hayranlıkla bakarken, aklımıza yine aynı Volvo geldi.

İzmir Güzelyalı sahil boyunda konumlanan otoparkların birinde, uzun yıllardır park halinde ama kesinlikle bakımsız olmayan koyu yeşil o Volvo’yu düşündük. Her zaman ki gibi arabamıza binip aracın park halinde bulunduğu yere gidip, yine uzaktan bakıp, izleyecektik. Tam evden çıkarken bir başka araba hastası arkadaşımla telefonda görüştük ve o da bize katılmaya karar verdi.

İşte herşey böyle… Bir hastalığımıza çare ararken başka bir hastalığa yakalanacağımızı nereden bilebilirdik ki.

Yanımızdaki üçüncü arkadaşım daha önce havaalanında aracını park ederken tozdan görünmeyecek durumda, lastik havaları inmiş, etrafına “yaklaşmayın“ uyarısı ile güvenlik hattı çekilmiş bir Volvo’dan söz etti.

Volvo 940’ın etrafı güvenlik hattıyla çevrili

Hikaye çıkacağını düşündük ve kayıtlarımız arasına aldık. Gidip bu aracın sırrını çözmeliydik.

Daha sonra denk getirdim ve İzmir Hava Limanı otoparkına yolumu düşürdüm.

Çok büyük, binlerce araçlık bu otoparkta, bu Volvo’yu bulmak için birkaç defa gittim, ama ne yazık ki bulamadım.

Arabanın sahibi tarafından otoparktan çıkarılmış olacağı aklıma geliyordu. Uzun uğraşlar sonucu bulamadığım arabanın peşine düşmek için, aracı daha önce görmüş olan arkadaşımı da yanıma alarak tekrar hava limanı otoparkının yoluna koyulduk.

Yine arabayı bulamıyorduk ve ümidimizi tam kaybedecekken, son turlar içinde tozlu, mahsun, bir başına bırakılmış ama mihrabı yerinde, havasından bir şey kaybetmemiş Volvo gözüme ilişiverdi.

Arkadaşımın da anlattığı gibi kir-toz içinde ve lastiklerinin de inik olmasının etkisiyle çökmüş bir haldeydi.

Volvo 940 belli ki uzun yıllardır bu halde

Uzun yıllardır yerinden kıpırdamadığı ortadaydı.

Zaman kaybetmeden aracın yanına giderek incelemeye başladık. Bir süre sonra kameralardan bizi gören havaalanı güvenlik sorumluları yanımıza hızla geldiler. Herhangi bir güvenlik ihlali konusu olabilir diye son derece temkinliydiler. Bize yönelttikleri soruları yanıtlayıp, uzun süredir misafirleri olan Volvo GL40 otomobilin dikkatimizi çektiğini söyledik.

Kapalı otoparkta daha fazla bulunamayacağımızı ve fotoğraf çekmemizin de yasak olduğunu belirterek, bizi kibarca kışkışladılar.

Bu eski günlerin görkemli otomobili terkedilmişti. Adeta lanetlenmiş ve insanların yaklaşmaya korktuğu bir madde gibi bir başına bırakılmıştı. Veya sanki cezalandırılmış gibiydi.

Model yılını anlayabilmemize yardımcı olur diye üzerinde takılı olan lastiklerin üretim tarihine bakmıştım. 1993 yılında üretilmiş olan lastikler eğer aracın ilk lastikleri ise arabanın 1993 yada 1994 model olduğunu iddia edebilirdik.

Volvo tarihçesine baktığımda 940 modelinin ilk kez 1990 yılında üretildiğini öğrendim. Acaba bu otomobil de 1990 model olarak ilk üretilenlerden birimiydi?

B araç hakkında biraz daha fazla bilgi alabilmek için adeta bir soruşturma başlattım.

Edinebildiğim bilgiler, bu gizemli Volvo’nun 2003 yılında ilgili otoparka giriş yaptığı ve bir daha yerinden kıpırdamadığı yönünde oldu.

İngiliz plakalı olması, bu aracın dokunulamayacağı anlamına geliyor ve sahibinin kim olduğu ise bilinmiyordu.

Ülkemiz trafik kayıtlarından sahibi olan kişi bilgisine ulaşılabilir belki…

Yaşıyor mu, Türkiye de mi, kimdir? Hepsi sırlar perdesinin ardında.

İşin ilginç bir yanı ise aracın teslim alınması sırasında ortaya çıkacak aracın değerinde.

Günümüzde havaalanında 24 saatliğine otopark kullanmanın bedeli 36 Törkiş Lira. 2003 yılından bu yana beklediği süre için bu tutar üzerinden fiyatlandırılır ise; gecikme bedelleri hariç 190.000 Törkiş Liralık bir otopark borcu bulunuyor otomobilin.

Belki otopark işletmecisiyle pazarlığa oturulabilir.

BU Volvo için yaklaşık olarak 200 bin liralık bir araç değeri söyleniyor.

Fakat mevcut haliyle otopark borcu ile 200.000 liralık araç bedeli dikkate alınırsa dünyanın en pahalı Volvo 940 modelinin bu otomobil olduğunu söylesek yanlış olmaz sanırım.

İngiliz plakalı bu gizemli Volvo umarım ait olduğu yollara geri dönebilir. Sahibi, kullanıcısı veya onun temsilcileri aracı o yalnızlığından kurtarıp, hayata veya müzesine döndürebilir.

 

2 Yorumlar
 1. Murat diyor

  Yakında yollarda olcak

 2. Sebahattin Döken diyor

  Aynı araçtan bende mevcut Eskişehir’de aynı renk aynı model 1993 ve resmen tank gibi hatasız görmek isteyen Yeşiltepe mahallesi bilgec caddesi no 36 d Eskişehir

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.