Otopratik bayiliğinde yüzde 40 kâr var

Türkiye’nin en büyük lastik firması Brisa, yeni franchise modeli ile Otopratik mağaza sayısını 3 yıl içinde 4 katına çıkaracak
Yeni sisteme katılacak adaylar içinse teklif cazip: Başka sektörlerde pek rastlanmayacak bir kar marjı ve 200 bin lira ciro. Bunun için 300 bin liralık bir yatırım ve 2 yıla yakın bir amortisman süresi öngörülüyor.

Brisa, Otopratik’i Türkiye çapında yaygınlaştırmak üzere yatırımlarını hızlandırdı. Araçların tüm servis ve bakım ihtiyaçlarını tek bir çatı altında, mağaza anlayışı ve uzman kadrosuyla sağlama iddiasındaki Otopratik, 2020 yılında 200 mağaza ile girmek istiyor.

Otopratik mağazalarının sayısı 2017 yılı sonunda 60’a, 2018 yılı sonunda ise 80’e yükselecek. Türkiye otomotiv satış̧ sonrası pazarında lastik, jant, akü̈, yağ ve diğer yedek parça hizmetlerini sağlayan birbirinden ayrı işletmeler tüketicilere ihtiyaç̧ duydukları hizmetleri sunmak için faaliyet gösteriyor.

Hızın önem kazandığı bir çağda tek bir araçla ilgili olan farklı hizmetleri, farklı noktalardan almak, araç sahipleri için zaman ve maliyet kaybına neden oluyor. Otopratik ile Brisa, müşterilerine bunların tümünü tek bir noktada sunma hizmeti veriyor.

Her marka ve model binek ve hafif ticari araca garantili olarak hizmet veren Otopratik mağazalarında, araçta bulunan 52 farklı noktaya yönelik servis ve bakım sağlanıyor. Bu hizmetlerin arasında; lastik, jant, akü, ön düzen bakımı, yağ değişimi, filtre değişimi, klima gazı dolumu, fren balata & disk değişimi, amortisör değişimi ve periyodik bakım bulunuyor. Aynı zamanda her araç marka/modeli için özelleştirilmiş çeşitli periyodik bakım paketleri sunuluyor.

Brisa yönetimi Otopratik franchise koşullarını anlattı

4.5 milyar dolarlık pazar 5 yıl boyunca yüzde 5 büyüyecek

Almanya, İngiltere, Fransa ve İspanya başta olmak üzere Avrupa otomotiv satış sonrası pazarında özel servisler ve franchise servis ağları, hızlı bir büyüme performansı sergiliyor.

Türkiye’de de araç parkının hızla büyümesinin de etkisiyle otomotiv satış sonrası pazarı, yüksek bir potansiyele sahip ve hızlı bir gelişim içerisinde. Bu doğrultuda 4.5 milyar Dolar’a ulaşan pazar büyüklüğünün gelecek 5 yılda, dolar bazında yıllık ortalama yüzde 5 büyümesi bekleniyor. Ancak bu büyümenin sağlanabilmesi için kârlılığı yıldan yıla düşen bağımsız özel servislerin kurumsal bir çatı altında, güncel müşteri trendlerine uygun şekilde hizmet vermeye başlaması gerektiği belirtiliyor.

Otopratik açılacak yüzde 40 nasıl kâr edilecek?

Otopratik’in yenilikçi iş modeli ile gelecek nesillere aktarılabilecek bir yatırım fırsatı sunduğuna değinen Brisa Girişimcilik Direktörü Oğuzhan Avdan; “Otopratik iş modelimizle büyüme potansiyeli yüksek hızlı bakım sektöründe aynı zamanda kazançlı bir yatırım fırsatı sunuyoruz. Otomobil sektörü, araç bakımı ve servisi alanındaki yatırımcılar işlerini kurumsallaştırarak geliştirme, küresel standartlarda hizmet sunarak farklı müşteri gruplarına ulaşma, mağazadan içeri daha fazla müşteri çekme ve mevcut müşterilerde memnuniyet seviyesini arttırma gibi avantajlar elde ediyor. İş ortaklarımıza markalaşma, kurumsal denetim ve eğitimler, finansal ve operasyonel güç gibi önemli destekler sağlıyoruz. HaynesPro, Partvendo ve Castrol gibi lider kurumlarla yaptığımız işbirlikleri, ortak satın alma sistemimiz, dijital ve teknolojik altyapımızla Otopratik mağaza zincirimizi her daim güçlü tutuyoruz.

Ortalama 300.000 TL yatırım maliyeti ile kurulan ve 12 ila 18 ay gibi kısa bir sürede yatırım geri dönüşü sağlayan Otopratik iş modelimiz, başarısını gelecek nesillere taşımaya odaklanıyor. Hedefimiz, başta İstanbul, Ankara, İzmir, Gaziantep, Eskişehir, Denizli, Balıkesir olmak üzere ekonomiye ve sektöre ivme kazandıran bu iş modelini yeni mağaza yatırımlarıyla ve iş ortaklarıyla tüm Türkiye’ye yaymak” şeklinde konuştu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.