Otomobilde Neler Oluyor, Önce Siz Öğrenin

ÖTV avantajlı elektrikli Jeep Avenger “ön satışta tükendi”

1,6 milyon TL civarında etiketlenen elektrikli araç segmenti hareketlenmeye ve yeni üyelerle genişlemeye devam ediyor. BYD Atto 3, Renault Megane e-Tech, Hyundai Ioniq5  gibi elektrikli araçların yanında şimdi de elektrikli Jeep Avenger sıraya girdi. Avenger Türkiye pazarına modelin en donanımlı versiyonu Summit donanım seviyesi ile 1.563.750₺  fiyattan satışa sunuluyor. Elektrikli Jeep Avenger 550 km’ye varan şehir içi menzili ve 100 km’de 15.4 kWh elektrik tüketimiyle geldi.

Elektrikli Jeep Avenger motoru Stellantis ailesinden

Jeep markasını da çatısı altında bulunduran Stellantis’in yeni nesil güç aktarma sistemiyle donatılan Jeep® Avenger, 115 kW (156 beygir) güç ve 260 Nm tork üreten 400 voltluk elektrik motoru ile yeni 54 kWh bataryaya sahip. Araç 100 kmde 15.4 kWh elektrik tüketimi ile oldukça iddialı. Özellikle gece saatlerinde normal şarj ile ekonomi vaat ediyor.

Jeep Türkiye yönetimi yeni elektrikli Avenger tanıtımına katıldı. (Övgü Özarpaci (Solda) ve Özgür Süslü.)

2023 kontenjanı ön satışta tükendi

Jeep Marka Direktörü Özgür Süslü, “Ekim ayında ön satışına başladığımız Avenger ön satışı başlattığımız ilk dakikalarda tamamı satıldı. Yıl sonuna kadar Türkiye’ye getireceğimiz araçların büyük bir bölümü şimdiden opsiyonlandı. Avenger, Türkiye’deki otomobil pazarında yüzde 10’luk vergi dilimine girmesi sayesinde, avantajlı bir fiyata sahip. Önümüzdeki dönemde de talebin artarak devam edeceğini tahmin ediyoruz.” dedi.

Hızlı şarj noktalarında DC 100 kW Mod 4 kablo ile 30 km sürüş menzili için 3 dakikada şarj oluyor. Bataryalar yüzde 20’den yüzde 80’e 24 dakikada şarj edilebiliyor.

Batarya dahil 1.500 kg ile elektrikli bir araç için oldukça düşük bir ağırlığa sahip Avenger bunun faydasını menzil ve ataklık olarak ortaya koyuyor. Avenger 0’dan 100 km/s hıza 9,0 saniyede ulaşıyor.

Ekonomik kullanım avantajı

Jeep Avenger, hem satın alma hem de kullanım aşamasında maliyet avantajlarıyla öne çıkıyor. İçten yanmalı motorlu araçlara kıyasla, enerji tüketiminde yüzde 80, motorlu taşıtlar vergisi ve bakım maliyetlerinde yüzde 55’e varan avantaj sağlıyor. Bu yaklaşımla üç yıl 30.000 km kullanımda içten yanmalı modellere kıyasla 230 bin TL’ye varan toplam sahiplik avantajı vaat ediyor.

Leave A Reply

Your email address will not be published.